Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

Mesaj
Autor
bothr
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 07, 2015 6:13 pm

Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#1 Mesaj de bothr »

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie.: Am incasat de la somaj suma de 761 lei pt. o angajata cu salar minim 2230 lei pt.10 zile. Mentionez, ca nu eu am calculat si solicitat aceasta suma, eu am introdus numai numar zile si salar brut, pe site s-a calculat automat, fara posibilitate de modificare. Calculand si cu calculatorul, iese suma de 760 lei si 22 bani. Am sunat la ANOFM si mi-au raspuns, ca ei rotunjesc si un ban in favoarea angajatilor.
Intocmand statul de salarii din Saga, cf.OUG 30 mi se calculeaza suma de 760 lei. Ce fac cu diferenta de 1 leu ?
A doua intrebare, sumele retinute din indemnizatia de somaj tehnic cum se vireaza, daca nu sunt preluate in D112 nici in luna martie, nici in luna aprilie si nu se poate declara<

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#2 Mesaj de paturcai »

Pentru 1 leu, bata-l vina de 1 leu.
Il treceti pur si simplu ca incasat si il "pierdeti" in momentul platii sumei respective.
Nici macar sa nu ne obosim sa intelegem de ce 0,22 devin 1 leu. Chiar nu merita.
Veti inregistra primirea banilor 5121 = 438X pentru 761 lei (exemplu; monografia contabila poate suferi modificari in functie de ce spune MF/ANAF)

Apoi:

4382 = 4315 pentru CAS...190
4382 = 4316 pentru CASS....76
4382 = 444 pentru impozit....50
4382 = 421.SALARIAT cu 445
421.SALARIAT = 5311/5121 cu 445

Oare nu face si SAGA la fel? Eu zic ca la REST DE PLATA SOMAJ TEHNIC COVID aveti (calculat de SAGA) tot 445

Asteptati sa se actualizeze D112 si veti declara si veti vira in timp.
Daca sunteti atat de grabita, vreau sa va spun ca Bilantul anului 2020 se depune in anul 2021 prin Mai.
Nu mai fiti asa grabita!
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ligai
Mesaje: 100
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#3 Mesaj de ligai »

Dar unde specifica amanarea depunerii situatiilor? Ca am cautat si eu dar nu am gasit scris.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#4 Mesaj de fagarasa176 »

ligai scrie: Vin Apr 24, 2020 12:09 pm Dar unde specifica amanarea depunerii situatiilor? Ca am cautat si eu dar nu am gasit scris.
Mai cititi ...mai cititi....cu atentie
paturcai scrie: Vin Apr 24, 2020 10:54 am Daca sunteti atat de grabita, vreau sa va spun ca Bilantul anului 2020 se depune in anul 2021 prin Mai.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#5 Mesaj de stefi »

bothr scrie: Vin Apr 24, 2020 10:19 am Buna ziua.
Am urmatoarea situatie.: Am incasat de la somaj suma de 761 lei pt. o angajata cu salar minim 2230 lei pt.10 zile. Mentionez, ca nu eu am calculat si solicitat aceasta suma, eu am introdus numai numar zile si salar brut, pe site s-a calculat automat, fara posibilitate de modificare. Calculand si cu calculatorul, iese suma de 760 lei si 22 bani. Am sunat la ANOFM si mi-au raspuns, ca ei rotunjesc si un ban in favoarea angajatilor.
Intocmand statul de salarii din Saga, cf.OUG 30 mi se calculeaza suma de 760 lei. Ce fac cu diferenta de 1 leu ?
A doua intrebare, sumele retinute din indemnizatia de somaj tehnic cum se vireaza, daca nu sunt preluate in D112 nici in luna martie, nici in luna aprilie si nu se poate declara<
Eu inca nu am depus actele, le depun doar pt. aprilie, dar spuneti-mi va rog, unde anume se introduc pe site datele si le calculeaza automat sumele, pt. ca eu am gasit pe aici.gov doar sa descarca documentele cerute si sa le incarc in sistem inapoi completate si semnate ?Am citit si ghidul de utlizare unde spune ca solicitarea se finalizeaza prin trimiterea documentelor catre institutia respectiva.
Multumesc

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#6 Mesaj de stefi »

Cineva care a trecut deja prin procesul acesta ma poate ajuta cu lamuriri? Am sunat si la nr.alocat pt.intrebari somaj tehnic si imi raspunde un robot, dupa care se inchide.
Unde anume se introduc pe site datele??
Multumesc

Am reusit sa vorbesc la somaj, m-am lamurit

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#7 Mesaj de stroescud »

Pentru Aprilie se depun pe siteȘ aici.gov.ro intre 01 si 10 Mai 2020
Nu va mai ambalati!!!
Vor fi modificari substantiale si la SAGA, state, pontaje, D112.
Aveti asa un șvung de te doare mintea!
Langsam, lengsam, langsam!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#8 Mesaj de stefi »

Nu ma ambalam, doar vroiam sa stiu dinainte ce am de facut, atat tot !!

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Neconcordanta suma somaj tehnic incasat si somaj tehnic calculat in STAT din Saga

#9 Mesaj de stroescud »

Pai asta v-am spus.
Asteptati fiindca vor fi modificari substantiale.

Scrie răspuns