Formulare somaj?

Mesaj
Autor
ivanr682
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 26, 2011 2:59 pm

Formulare somaj?

#1 Mesaj de ivanr682 »

Buna ziua
Oare exista vre-o sansa sa apara azi modificarile cu noile formulare pentru somaj?
Sau trebuie sa le facem manual :( ?

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Formulare somaj?

#2 Mesaj de dinud251 »

Termenul e 10 mai.
Azi e zi libera :D

Glumesc. Trebuie sa avem rabdare. Oricum nu intra instant banii. Luna trecuta am depus pe 1 aprilie si au intrat pe 27 aprilie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Formulare somaj?

#3 Mesaj de balazse »

Pentru IvanR682
Ai rabdare, cel putin pana luni/marti, sau pleci in concediu in alte tari (nu o lua ca o rautate)?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Formulare somaj?

#4 Mesaj de stefi »

Se va schimba ceva in modelul formularelor?
Adica daca vreau, nu pot depune azi documentatia?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Formulare somaj?

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Le poti completa manual pe cele de pe site si le depui
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Formulare somaj?

#6 Mesaj de stefi »

Aveai dreptate fagarasa176, s-a schimbat formularul ¨lista¨eu am descarcat fisierul anterior..
Presupun ca la adauga fiser ar trebui sa anexam lista in excel...ce nu inteleg insa, e cum voi putea semna olograf acest document?? Din moment ce il imprim, scanez nu va mai avea documentul pe care il anexez ...

morgovanp
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 21, 2012 1:55 pm

Re: Formulare somaj?

#7 Mesaj de morgovanp »

Procedura pentru cei fara semnatura electronica, ar fi urmatoarea:
1. se descarca documentele de pe site-ul aici.gov.ro
2. se compleateaza documentele descarcate,
3. se tiparesc documentele, se semneaza si se scaneaza,
4. La documentele completate la pct.2 se ataseaza cele semnate si scanate. La primul document se ataseaza cererea si declaratia scanate dupa semnare.
La lista angajati se ataseaza lista scanata dupa semnare.
5.Cele doua documente, astfel "pregatite", se incarca pe aici.gov.ro.

gheorghei642
Mesaje: 697
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Formulare somaj?

#8 Mesaj de gheorghei642 »

Cererea si lista - depunere cu 1 mai 2020 - trebuie să fie semnate fie cu semnătură electronică, fie cu semnătură olografă în cazul în care nu dețineți o semnătură electronică. Indiferent de tipul de semnătură ales, documentul va fi perfect valabil, însă trebuie să fie semnat de către reprezentantul legal al societății, iar nu de către contabilul societății ori de către reprezentantul departamentului de resurse umane.

amarandeic
Mesaje: 28
Membru din: Mie Feb 22, 2006 12:00 am

Re: Formulare somaj?

#9 Mesaj de amarandeic »

EU ASA AM FACUT, SI IMI DA EROARE.
IMI SPUNE"EROARE LA TRIMITEREA CERERII" FARA NICI O EXPLICATIE.
MULTUMESC

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Formulare somaj?

#10 Mesaj de balazse »

Si de ce trebuie sa urlii la noi? Asta inseamna daca scrii integral cu majuscule.
Te-ai asigurat sa respecti cele mentionate pe site?
* Se acceptă documente in format JPG, JPEG, PNG, PDF de o dimensiune maximă de 5 MB.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Formulare somaj?

#11 Mesaj de ovidiuo »

N-o sa inteleg nici sa ma omori comportamentul unor colegi de meserie ! Mai fratilor, aseara la ora 23:00 au modificat istetii de la ANOFM formatul documentelor - logic, oamenii de la SAGA nu avut cum sa implementeze instant modificarile lor ca voi sa aveti noile formulare introduse in SAGA la ora 0:01 pe 01.05.2020 ! Eu unul, aveam si eu de depus pentru cateva firme; am vazut ca s-au modificat documentele si pur si simplu, pentru ca nu aveam somn, le-am refacut in formatul nou ! Am urmat o procedura similara cu a colegului @morgovanp (4 posturi mai sus), cu singura diferenta ca mie imi este mult mai usor pentru ca am scanate toate semnaturile administratorilor firmelor cu care colaborez (jpg-uri) ! Folosesc de ani buni Adobe Acrobat Professional cu ajutorul caruia pot edita pdf-urile (si are si o imprimanta pdf virtuala) .. asa ca listez/salvez "pdf-uri" si le editez introducand in document semnaturile corespunzatoare - rezultatul final arata ca o scanare perfecta a documentului respectiv ! Am atasat pdf-urile "scanate" si gata toata documentatia ! Am depus fara probleme sau erori ! ... deci, aveti rabdare sa faca si oamenii de la SAGA modificarile - daca nu puteti avea un dram de rabdare, puneti osu' la treaba si modificati manual ! .. 'seara buna !

amarandeic
Mesaje: 28
Membru din: Mie Feb 22, 2006 12:00 am

Re: Formulare somaj?

#12 Mesaj de amarandeic »

balazse scrie: Vin Mai 01, 2020 7:22 pm Si de ce trebuie sa urlii la noi? Asta inseamna daca scrii integral cu majuscule.
Te-ai asigurat sa respecti cele mentionate pe site?
* Se acceptă documente in format JPG, JPEG, PNG, PDF de o dimensiune maximă de 5 MB.
Scuze, nu stiam ca daca scrii cu majuscule "urlu"la cineva. Si da, am respectat in tocmai pasi de pe site, am descarcat pdf-ulde pe site, le-am completat, salvat si incarcat....la fel eroare"EROARE LA TRIMITEREA CERERII". O sa astept pana luni si o sa sun la somaj.
Multumesc.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Formulare somaj?

#13 Mesaj de tobosv790 »

Nu este vorba de graba contabilului de a depune. Ci de graba oamenilor/salariatilor de a-si lua banii. Mi-a zis un patron/colaborator ca deja a primit telefoane de la salariati ca de ce nu le da banii.I-am zis ca banii se dau la salariati dupa ce se incaseaza de la stat in termen de maxim 3 zile. Sau sa le dea din resurse proprii, daca are de unde,pana incaseaza de la stat. A inteles omul. Dar probabil ca sunt chiar patroni care nu inteleg asta. Si atunci ii piseaza cu telefoane pe contabili. Cred ca de asta este vorba in cele mai multe cazuri.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Formulare somaj?

#14 Mesaj de dinud251 »

Da, asa e. Insa fiecare dintre noi trebuie sa explice clar si raspicat lucrurile. Am si eu clienti care au senzatia ca nu vreau sa fac lucrurile atat de repede pe cat vor ei. De exemplu recuperarea banilor de la casa de sanatate, depunerea pe 1 mai a documentelor de somaj tehnic, etc.
Luna trecuta am depus pe 1 pentru toti cei care aveau somaj tehnic insa majoritatea au primit banii pe 27-28 aprilie. Imaginati-va presiunile... Pana la urma le-am dat numerele celor de la somaj sa sune si ei ca sa vada cum stau lucrurile.
Iar salariatii cu atat mai putin sa inteleaga. Ei vad la televizor ca "da statu' bani" si cred ca angajatorul e mizerabil ca nu da banii mai repede.

jianui812
Mesaje: 25
Membru din: Lun Aug 05, 2013 2:00 pm

Re: Formulare somaj?

#15 Mesaj de jianui812 »

Amarandeic, aceeasi eroare imi da si mie.Te rog daca rezolvi poate ne spui si noua ,care era problema .

Scrie răspuns