Generare PDF inteligent din 1 Mai

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Generare PDF inteligent din 1 Mai

#16 Mesaj de ovidiuo »

Eu unul, decât să import date parțiale pe care ar trebui să le verific si apoi să completez cu ce date îmi mai trebuie pe rândul respectiv, mai degrabă aș purcede la introducerea manuală în pdf-ul vietii ! Indiferent de câți salariați ar fi (100,200 etc.) tot o să meargă mai repede decât cu soluții "cârpite" ! .. din experiență : mai vine câte un cunoscut să-i mai "repar" câte un "windows" (că nu-i mai deschide pdf-urile, că nu-i mai "vede" imprimanta etc.) - înainte, stăteam 4-5-6 ore să repar drăcia (disperare maximă) și câteodată tot nu reușeam ! Acum, din start le spun : instalăm pe "curat" windows-ul .. credeți-mă, e calea cea mai ușoară - totul merge brici apoi și în maxim o oră toată lumea e mulțumită ! :D .. cam așa aș vedea eu completarea "noului pdf" ! .. cel mai bine, completat manual și "totul va fi bineeeee" !

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: Generare PDF inteligent din 1 Mai

#17 Mesaj de spasicir »

Neata.
Credeti ca se vor putea modifica pdf-uirile si in SAGA sau mă apuc voiniceste de introdus manual?
Nu vreau sa sune aiurea intrebarea, dar din comoditate m-am obistuit sa astept modificarile facute de SAGA.

nechitac343
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 26, 2018 1:53 pm

Re: Generare PDF inteligent din 1 Mai

#18 Mesaj de nechitac343 »

neata,
am o speta cu lista somaj din PDF , imi cere data suspendarii care apare in revisal DAR eu am caz mai special adica au lucrat in ture cate 1 saptamana reveneau apoi plecau iar o saptamana. Care data o trec acolo prima data de suspendare ? ca spune "Conform Registrului General a salariatilor "

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Generare PDF inteligent din 1 Mai

#19 Mesaj de tomac »

Întrebați-i pe cei de la șomaj. Că ei au creat acele fișiere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nechitac343
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 26, 2018 1:53 pm

Re: Generare PDF inteligent din 1 Mai

#20 Mesaj de nechitac343 »

am incercat azi sa sun dar era tot ocupat, o sa le trimit email.

nechitac343
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 26, 2018 1:53 pm

Re: Generare PDF inteligent din 1 Mai

#21 Mesaj de nechitac343 »

iar mai am o speta, poate ati mai intalnit, din 23.03. este in somaj ethnic, le am reluat activitatea din 27.03 si au si lichidat.
Pe Aprilie nu mai apar. Cum ii trec in D 112 ?

negreanv
Mesaje: 20
Membru din: Vin Sep 09, 2016 11:44 am

Re: Generare PDF inteligent din 1 Mai

#22 Mesaj de negreanv »

spasicir scrie: Mar Mai 05, 2020 8:36 am Neata.
Credeti ca se vor putea modifica pdf-uirile si in SAGA sau mă apuc voiniceste de introdus manual?
Nu vreau sa sune aiurea intrebarea, dar din comoditate m-am obistuit sa astept modificarile facute de SAGA.
Si eu ma gandeam sa fac asa, dar pana la urma mi-am facut curaj si m-am apucat sa le copiez. E destul de stresant sa le lasi pe ultima zi. E probabil sa nu se poata rezolva problema din cauza structurii deficitare a noilor pdf-uri. De ex daca dai export date, in xml-ul generat de pdf-ul nou nu pune coloanele cu data suspendarii si studiile.

Am deschis pdf-ul exportat de saga si le iau cu copy/paste bucata cu bucata. Te poti deplasa cu tab intre coloane si cu alt tab pentru a schimba ferestrele.

Spor :)!

Scrie răspuns