Completare D112 cu somajul tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#76 Mesaj de paturcai »

Referitor la scrisul cu majuscule:
Este o cutuma/obicei ca sa nu se scrie cu majuscule; cutuma/obiceiul provine de la cei care au scris la inceputuri pentru ca nu stiau sa foloseasca litera mare pentru cuvintele de la inceputul frazelor (sau stiau dar pentru rapiditate era mai simplu cu litera mica), etc. Ulterior s-a împământenit scrisul cu litere mici (o "licență") pentru a nu se face glume pe faptul ca cei care scriau nu prea le aveau cu tastatura si cu regulile de ortografie.
Pana si acum sunt oameni carora dandu-le adresa de email ca sa-ti trimita ce au de trimis te intreaba (cu un soi de "superioritate IT" in glas): adresa de email cu MAJUSCULE sau cu minuscule? Sa nu râdem!
Se considera nepoliticos in statele vorbitoare/scriitoare de limba engleza; in majoritatea altor cazuri scrisul cu majuscule se doreste a fi o evidentiere a unor aspecte importante care sa "sara" in ochi. Evidentierea (highlight) a venit mai tarziu; pe vechile telefoane nu se putea evidentia un mesaj care sa "sara" in ochi decat scriindu-l cu majuscule, neexistand posibilitatea "evidentierii" cu culori cum se intampla astazi.
Un exemplu de preluare inexacta din "engleza computerelor": wizard (vrajitor); wizard a fost preluat ca "vrajitor" si a fost folosit in literatura de specialitate (IT) o lunga perioada de timp; ulterior s-a revenit asupra preluarii si s-a acceptat "asistent" care era mai aproape de realitate. Astazi nimeni nu mai spune: foloseste "vrajitorul" care sa te ghideze la instalarea aplicatiei.
Regulile pe internet (netiquete) se stabilesc in fiecare comunitate/in fiecare tara fara sa se considere ca este nepoliticos sau ca "urli" la cineva scriind cu majuscule (valabil pentru Romania)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#77 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
Cand vrei sa evidentiei un text scurt sau cuvant, se intelege ca il scrii cu majuscule, dar integral deja nu.
Sincer sa fiu, n-am vazut pe nimeni sa scrie o scrisoare de mana integral cu majuscule in Romania (doar ca sa ramanem la noi in tara).
Faptul ca cineva este obisnuit, din varii motive, sa utilizeze majuscule in programul de contabilitate, asta nu inseamna ca este normal sa il folosesti si in mediul online.
Daca nu luam in considerare partea ca este nepoliticos, este si destul de greu de citit acel text.

hotcam707
Mesaje: 10
Membru din: Joi Dec 04, 2014 12:11 pm

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#78 Mesaj de hotcam707 »

Buna, am la restaurant un salariat pe somaj tehnic pana in 14 iunie, data la care inceteaza C.I.M. La generarea D112 pentru luna iulie, la preluarea somajului din luna anterioara, lipseste valoarea aferenta salariatului incetat. La fel si la generarea statului de indemnizatii cf.OUG30. A mai patit cineva?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#79 Mesaj de balazse »

septimiuv scrie: Joi Mai 28, 2020 12:05 pm Modifică ultima zi lucrată, pune una din luna următoare. Pentru perioada cât nu a lucrat trebuie introdusă în statul de plată o suspendare.

brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#80 Mesaj de brutiud »

am avut salariatii in aprilie si mai in somaj tehnic,ce contributii datoram ?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#81 Mesaj de ovidiuo »

@brutiud: .. sa inteleg ca nu ati depus pana acum D112 pe aprilie, mai si iunie ? :D

brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#82 Mesaj de brutiud »

am depus dar vad aici ca trebuie sa complectam ceva de somaj tehnic si as vrea sa ma pun la curent fac rectificaticva

tanasem455
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 21, 2013 4:40 pm

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#83 Mesaj de tanasem455 »

Buna ziua,
am primit decizie de impunere pentru Aprile 2020.
Precizez ca declaratia a fost depusa in 0 la ANAF.
Acum incerc sa fac o rectificativa si am urmatoarele eroi:
ANGAJATOR:
ASIGURATI:
ASIGURAT 1:
* Eroare - Sectiunea E3 nu e completa. Campurile obligatorii (E3_1,E3_2,E3_3,E3_4,E3_8,E3_9,E3_14,E3_15,E3_16) trebuiesc completate (cele numerice cu 0) chiar daca nu sunt de interes !
* EROARE - E.3. - Nu ati completat rd. '1.Sectiune asigurat' din sectiunea E3(1) !
* EROARE - E.3. - Nu ati completat rd. '2.Tip asigurat' din sectiunea E3(1) !
* EROARE - E.3. - Nu ati completat rd. '3.Functie de baza' din sectiunea E3(1) !
* ATENTIE - Ati completat diferit perechea(sectiune+tip asigurat) in sectiunile A/B/C cu (B32,) fata de sectiunile E3, unde gasim (nullnull,) ! Mesajul se ignora cand exista si venituri din per.anterioara (E3_4='A').

tanasem455
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 21, 2013 4:40 pm

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#84 Mesaj de tanasem455 »

Re: Completare D112 cu somajul tehnic
#80 Mesaj de brutiud » 13 Aug 2020 19:52

am avut salariatii in aprilie si mai in somaj tehnic,ce contributii datoram ?

si eu sunt cu aceiasi problema, dar de cand citesc aici nu am gasit rezolvarea.
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#85 Mesaj de tomac »

Cum adică nu găsiți rezolvare? Cum adică "ce contribuții datorăm"?
Toate cele ce se datorează și dacă nu ar fi în șomaj tehnic.
Dacă e șomaj tehnic decontat de stat - nu se acordă deducere personală la impozit, dacă e suportat de unitate, se acordă deducere personală.
Se datorează CAS, CASS și impozit. La șomaj tehnic decontat de stat nu se datorează CAM.
Programul face singur toate aceste calcule dacă datele sunt operate corect.
De asemenea, la șomaj tehnic decontat de stat taxele se calculează și se declară în luna în care se încasează banii.
Pe blogul SAGA găsiți articole cu exemple, cu explicații, etc. La fel și aici pe forum. E absurd să scrieți că cu găsiți rezolvarea. Eventual nu o înțelegeți nu că nu există rezolvarea postată aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#86 Mesaj de stroescud »

SAGA face ceea ce ii dai.
Nu am avut probleme.
Vazand ca sunt primite scrisori de la ANAF,
am dat telefon si am intrebat daca am probleme la diversele firme.
Mi-au zis ca nu, doar sa verific calitatea de asigurat de sanatate a angajatilor.
Unde i-am gasit scosi am facut rectificativa si in 2 zile au fost reinstalati asigurati.
Mentionez ca am avut si ST cu OUG 30 si 41.5% pe OUG 92.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#87 Mesaj de vranceam »

stroescud scrie: Mie Sep 23, 2020 6:37 am SAGA face ceea ce ii dai.
Nu am avut probleme.
Vazand ca sunt primite scrisori de la ANAF,
am dat telefon si am intrebat daca am probleme la diversele firme.
Mi-au zis ca nu, doar sa verific calitatea de asigurat de sanatate a angajatilor.
Unde i-am gasit scosi am facut rectificativa si in 2 zile au fost reinstalati asigurati.
Mentionez ca am avut si ST cu OUG 30 si 41.5% pe OUG 92.
Nu e chiar asa.Eu am probleme .Un angajat care a fost in somaj tehnic in 04 -15.05 si a plecat in 27.05 ,nu mai apare in d112 iunie cu partea de somaj tehnic din mai si am primit scrisoare de la ANAF si nu am gresit eu ,eventual am avut incredere in completarea automata a d112 pe iunie si nu am sesizat ca acest salariat lipseste.Trebuie sa fac artificii acum sa corectez.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#88 Mesaj de stroescud »

este normal daca el a plecat in 27.05 sa nu mai apara in iunie.
trebuie sa faci un artificiu si sa-l dai plecat in 02.iunie ca sa apara.
modifici ultima zi de lucru pe 2 iunie.
Si nu e vina lui SAGA, el a facut cum i-ai zis, l-ai dat plecat pe 27.05. el asa a afacut

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#89 Mesaj de vranceam »

IMI PARE RAU SA TE CONTRAZIC,eu i-am dat exact ce trebuie,data plecarii.Asa cum a fost conceputa declaratia ca in luna urmatoare sa centralizeze si pe cei cu somaj tehnic din luna precedenta la contributii,trebuia sa ii ia pe toti inclusiv pe cei plecati!Sunt rapoarte de mii de pagini trimise de AJOFM la ANAF DIN CAUZA ACESTOR DIFERENTE.Adica tu imi spui sa fac un artificiu in program sa declar o alta data de plecare ca sa iasa o declaratie buna dar tot eu sunt vinovata probabil pt ca am trecut data corecta.Sau nu aveau voie sa plece cu demisie?!?!Tare rationamentul....Daca iti faci impresia ca am o treaba cu Saga gresesti,lucrez din 2005 pe 7 abonamente intregi si nu as schimba dar sa nu trecem in extreme.Era frumos sa ni se spuna despre situatii mai speciale ca sa nu ne umple ANAF de adrese la care nu stiu nici sa iti dea detalii

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#90 Mesaj de paturcai »

Legat de perioada somajul tehnic, s-a recurs la un artificiu (timpul, ca de obicei, nu a fost de partea celor din cadrul echipei de programatori).
S-a hotarat ca sa se foloseasca acest artificiu intrucat nu mai era timpul necesar sa avem si Declaratii de solicitare a somajului si State corecte.
Nu s-a mai revenit asupra acelui artificiu tot din cauza avalansei legislative si a modificarilor care se faceau in ultimele zile.
Cei care au stiut de acest artificiu au fost cei care au urmarit forumul sau care au scris echipei SAGA.
In ce consta acest artificiu?
Daca un salariat pleca in perioada somajului tehnic COVID, se intocmeau actele din punct de vedere al REVISAL, se transmiteau catre ITM, se revenea in modulul salariati, se stergea data de plecare/incetare, iar la CONCEDII se alegea ca acel salariat are contractul suspendat pana la sfarsitul lunii de plecare. Abia apoi se genera D112.
Nu este foarte simplu de gasit o solutie care sa fie definitiva decat dupa o perioada in care se iau in calcul TOATE implicatiile unei modificari sau a unei adaugari in program.
Vedem cu totii ca gresesc cei de la ANAF daramite cei care fac aceste modificari in SAGA (v-aduceti aminte de cazurile in care D112 era gresita si a trebuit sa mergem "impiedicati" pana in luna septembrie ca apoi sa depunem rectificative de la Martie-Aprilie 2019?)
Lucrul sub presiune este cea mai mare nenorocire care se poate intampla - din nefericire - oricui.
Si noi daca lucram sub presiune nu putem "vedea" tot ceea ce trebuie si avem scapari.
Asa au lucrat si cei de la SAGA in acea perioada.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns