Completare D112 cu somajul tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#91 Mesaj de vranceam »

De acord paturcai cu tot ce ai spus ,eu nu intru pe forum decat atunci cand caut ceva punctual,nu am timp,ca mine si ceilalti cateva mii din liste probabil.Nu contest ca nu era timp si ca ANAF ne a facut praf de multe ori.Am vazut discutii despre artificiu dupa ce am depus deja declaratia 112 si nici nu am rectificat o pana nu am primit hartie de la ANAF,nu e un capat de tara,am avut situatii mult mai dificile ,nimeni nu e perfect ,nu vin sa reprosez dar nici nu inteleg de ce aceste amanunte nu ni se trimit ca niste atentionari pe mail ,cred ca am rezolva mai multe asa pt ca eu nu prea accept critici despre Saga de la institutii imperfecte,am auzit de prea multe ori pe astia de la Itm ca ne spuneau ca daca lucrati in Saga REVISAL E GRESIT ,nu vreau sa ii mai aud si pe ANAF isti.
.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#92 Mesaj de paturcai »

:)
Citesc cu placere postarile majoritatii si mai mult de atat imi fac deosebita placere postarile care au ca punct central programul nostru de contabilitate (mai mult ca orice, este al nostru pentru ca cele mai multe idei au venit de la utilizatori si acesta este motivul pentru care - edocamdata - SAGA nu prea are rival pe piata de profil; mi-aduc aminte cu placere ca unul dintre cei care detin un anumit program de contabilitate - unul din cei 3, a spus: SAGA este pe piata prima pentru ca s-a pliat pe cerintele utilizatorilor si a facut ca ei)
Asa cum am scris, SAGA nu a mai avut timp sa transmita acest artificiu pe email (poate ca sa nu dea apa la moara "concurentei" cum ca nu ar fi profesionist); cu siguranta ceva serios a fost legat de aceasta situatie.
Fiecare dintre noi folosim si EXCEL si in acel EXCEL punem formule ca sa avem anumite situatii; mi s-a intamplat sa nu pot gasi in momentul in care am facut NOTA DE LICHIDARE o solutie pentru a afisa si perioada de cat timp a fost angajat (vechime toatala in firma: exemplu 1 an, 2 luni, 13 zile) trecand numai data plecarii; am recurs la o "licenta" (artificiu) si trec de mana inca o data data angajarii si data plecarii; e un artificiu care functioneaza
Asa si cu SAGA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

taranum940
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 07, 2012 9:12 am

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#93 Mesaj de taranum940 »

stefi scrie: Vin Mai 22, 2020 9:09 am Eu am somaj tehnic doar incepand cu 09.04, in D112 imi apar declarate sumele pt.perioada lucrata pana in 08.04 si am ore suspendate in luna 112, e corect sunt 14 zile de somaj tehnic, dar tot nu cred ca pot depune pt. ca zilele suspendate nu apara ca si vechime in munca, sau gresesc??

Pot modifica undeva manual si sa depun declaratia??
As avea nevoie de putin ajutor, va rog
Multumesc
Buna, cum ai rezolvat problema. M/am lovit acum de situația asta. La Casa de pensii nu apar decât sumele, perioadele de suspendare sunt 0, drept urmare nu este constituita nici vechimea pentru perioada respectiva.

taranum940
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 07, 2012 9:12 am

Re: Completare D112 cu somajul tehnic

#94 Mesaj de taranum940 »

Prin urmare, trebuie sa depun rectificative și nu știu cum sa procedez. Dacă introduc manual pe rândul B1 orele suspendate , respectiv zilele aferente oug 30/2020 când validez pdf imi spune ca sunt erori exact pe rândurile modificate din B1

Scrie răspuns