SALARII

Mesaj
Autor
barzicv
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 12:06 pm

SALARII

#1 Mesaj de barzicv »

Buna seara. Salariat in concediu fara plata toata luna aprilie. Cum completez D112. ?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: SALARII

#2 Mesaj de ovidiuo »

.. pai nu o genereaza SAGA corect ? .. Am observat si eu ca atunci cand dau "Actualizeaza Angajator" imi sterge contributiile (care sunt cu zero) si imi lasa doar "impozitul pe salarii" .. asa ca dupa generarea din SAGA, am dat direct "Validare" - am semnat si am depus - nu am avut erori pe recipisa !

barzicv
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 12:06 pm

Re: SALARII

#3 Mesaj de barzicv »

Ma atentioneaza ca este eroare , dar pot depune declaratia. Eroarea consta in faptul ca nu apare la sectiunea A,B sau C, nu-mi apare nici un angajat. Nu stiu ce sa fac.

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: SALARII

#4 Mesaj de spasicir »

Buna dimineta
Am avut o situatie similara in luna martie.Am depus-o doar cu impozitul pe salarii pe zero si cu recipisa fara erori. Dar m-au sunat de la anaf ca nu se vad contributiile pe zero. Asa ca am depus rectificativa, dar am generat xml-ul si l-am validat cu DukIntegtator. Doar cu aceasta varianta am toate contributiile pe zero.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: SALARII

#5 Mesaj de ovidiuo »

@barzicv : Ati spus "salariat in concediu fara plata" .. daca este asa, la salariatul respectiv in luna aprilie la "6. Ore suspendate in lună (A_7)" o sa va apara 160 ! Problema cred ca este de la introducerea CFP-ului in statul de plata ! Cum ati procedat ?

barzicv
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 12:06 pm

Re: SALARII

#6 Mesaj de barzicv »

Am intrat pe pontaj, am trecut fara plata 160 ore. iar la concedii , am trecut conc f plata din 25,03 pana in 30,04 , cum s-a hotarat. Actualizare date. Nu mi-a aparut salariatul , iar la 69 am completat eu 160 ore suspendate.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: SALARII

#7 Mesaj de dinud251 »

barzicv, nu in pontaj trebuie completat ci in meniul concedii. aveti acolo optiunea "concediu fara plata de la pana la". Odata completat acolo se actualizeaza si statul si pontajul.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: SALARII

#8 Mesaj de ovidiuo »

@barzicv : Cum bine a spus si @dinud251, in SAGA concediile se opereaza din ecranul "Concedii" (cam pe acolo pe unde introduceti si concediul de odihna) .. in SAGA, functioneaza putintel invers .. dupa ce introduceti in stat ce "treburi" ai de operat pe la salariati in luna respectiva, abia apoi te duci si dai "Generare Pontaj".

barzicv
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Ian 14, 2017 12:06 pm

Re: SALARII

#9 Mesaj de barzicv »

Am inteles ce spuneti, DAR, cand introduc luna aprilie , nu-mi mai apare salariatul. Practic , nu am la cine sa operez concediu f pl. ...

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: SALARII

#10 Mesaj de dinud251 »

Poate i-ati pus data iesire in meniul salariati ...

Scrie răspuns