salariat strain

Mesaj
Autor
iordans
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 11, 2012 12:00 am

Re: salariat strain

#31 Mesaj de iordans »

Si cetatenii straini au CNP inscris pe legitimatia de sedere pe care i-o elibereaza serviciul pasapoarte.Contractul de munca este inregistrat la sfarsitul formalitatilor care stau la baza aprobarii veniri lor in tara.E drept ca pana la obtinerea primei legitimatii nu au CNP dar in revisal,alegand varianta "cetatean strain din spatiul UE sau non UE in locul CNP-ului treci seria si nr.pasaport.Problema este cu declaratia 112.Eu am incercat sa trec 13 de 0 dar nu merge.

skydreams
Mesaje: 42
Membru din: Mie Sep 26, 2012 3:35 pm

Re: salariat strain

#32 Mesaj de skydreams »

Cititi http://ro.wikipedia.org/wiki/Cod_numeric_personal . In mod legal orice persoana trebuie sa aiba CNP.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariat strain

#33 Mesaj de balazse »

Este valabil doar daca discutam de cineva care s-a nascut in Romania.

sergheid
Mesaje: 31
Membru din: Mie Noi 30, 2011 7:43 am

Re: salariat strain

#34 Mesaj de sergheid »

Buna ziua,

Am de angajat un cetatean strain de nationalitate turca,am primit autorizatia de munca,dar nu am nici un cnp,ce as putea sa trec in locul la cnp? ca apoi cand vine permisul de sedere cu cnp sa pot face modificarea si sa nu se inregistreze din nou la ITM,anterior am avut un control de la ei in care in revisal la turci apareau de 2 ori inregistrati cu 2 cnp-uri diferite,si ca sa nu se mai intample lucru asta,ce as putea sa fac? Mentionez ca in autorizatie apare decat nr de pasaport.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariat strain

#35 Mesaj de balazse »

Astepti pana obtii NIF-ul.

sergheid
Mesaje: 31
Membru din: Mie Noi 30, 2011 7:43 am

Re: salariat strain

#36 Mesaj de sergheid »

NIF-ul il obtine atunci cand depune documentele ,in acest caz ii trebuie obligatoriu contractul de munca,ca il cere atunci cand depune documentele pentru permis de sedere! si eu cumva trebuie sa il inregistrez.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariat strain

#37 Mesaj de balazse »

M-am uitat in ReviSal (program oficial), in acest caz daca alegi:
- cetatenie: alta cetatenie;
- tara: turcia;
- tip act de identitate: aici ai 3 optiuni (ca prima optiune iti apare "pasaport").
Ca urmare poti inregistra si fara NIF, ma gandesc ca ulterior poti face o modificare la date angajat, adica alegi "carte de rezidenta"/"permis de sedere" in loc de "pasaport".

sergheid
Mesaje: 31
Membru din: Mie Noi 30, 2011 7:43 am

Re: salariat strain

#38 Mesaj de sergheid »

Da in revisal la ei se poate face lucru asta,dar in saga c nu se poate :(. Am incercat in felul urmator,am introdus 13 de 0 la cnp,apoi in registrul de evidenta din saga c am modificat cum ai zis tu si am schimbat la cnp cu nr de pasaport.O sa transmit asa la cei de la ITM,acum D-zeu cu mila,sper sa fie ok ! :D Si mai am o rugaminte :-s daca ma poti ajuta,cum as putea sa printez reges-ul la per salariat? nu lucrez si revisalul de la ei,ci cel din saga,si imi trebuie urgent.Pe viitor am sa fac un efort si am sa ma duc la ei sa cer baza de date ca sa pot lucra cu revisalul lor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariat strain

#39 Mesaj de balazse »

Ai "istoric slariat" -> "raport salariat".
De altfel, nu se mai poate achizitiona arhiva de la ITM (sincer nu inteleg logica lor).

sergheid
Mesaje: 31
Membru din: Mie Noi 30, 2011 7:43 am

Re: salariat strain

#40 Mesaj de sergheid »

Eu nici atat nu o inteleg,niciodata nu e bine cum facem,o sa printez si ce ai zis tu,am sa intru in portal la ITM si o sa incerc si de acolo sa-l printez.Am mai descoperit ceva in saga :),apare cnp simplu si cnp vechi,desi se poate modifica ulterior,acum pana primeste permisul sper sa imi ia d112 la inchidere cu cnp minunat 13 de 0 :)))

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: salariat strain

#41 Mesaj de stefanv659 »

Am o mare nelamurire referitor la angajarea unui medic strain,din afara UE.Am urmatoarele acte:
1.Certif.membru Colegiul Medicilor din Romania
2.Directia de Sanatate Publica a Mun.Buc - pt a exercita profesia de medic in Rom
3.Diploma Universitate obt.in Romania -medic
4.certificat casatorie romanca
5.permis de sedere pana in 2015 cu CNP
Pot sa-l angajez cu contract de munca in baza acestor acte sau imi mai trebuie si altele?
Cu stima, Violeta
p.s.in afara de completarea decl.112 si 100 pt salariul lui trebuie sa mai completez si alte declaratii ?este singurul salariat in societate

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salariat strain

#42 Mesaj de balazse »

Cred ca are NIF si nu CNP, precum nu prea cred ca ai ce declara in D.100 referitor la un salariat (dar este posibil sa gresesc).
La anul o sa ai D.205.

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: salariat strain

#43 Mesaj de stefanv659 »

Are CNP ,asa scrie in toate cele.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: salariat strain

#44 Mesaj de cernatv »

Se poate angaja cu toate drepturile si obligatiile conform C.M. Depui D112 ca si la un angajat roman. Normal ca si D205 pana la 28.02.2014 pentru 2013.

tanasea422
Mesaje: 7
Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:00 am

Re: salariat strain

#45 Mesaj de tanasea422 »

Eu am intrebat daca Revisalul se poate face din Saga , unde nu ai obtiunea persoana straina din afara spatiului european si care are numai permis de sedere (pe o perioada foarte mare ), locuieste in Romania de 17 ani .
Oricum , multumesc pentru raspunsul dat , dar astept o confirmare sau infirmare ca in acest caz REvisalul se poate genera din Saga.

Scrie răspuns