declarare norma in revisal

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

declarare norma in revisal

#1 Mesaj de popad70 »

Am inregistrat in revisal astazi un contract cu norma intreaga incepand cu data ade 5.06.2020.
Acum , clientul meu imi zice ca vrea sa modifice norma la 4 ore.
Cum fac inregistrarea in revisal?Fac corectie?
Nu am facut niciodata corectie si nu stiu cum sa procedez.
Eu lucrez in saga revisalul.
Multumesc!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: declarare norma in revisal

#2 Mesaj de popad70 »

Sau il pot inceta astazi pe acesta cu 8 ore si inregistrez un alt contract, cu 4ore?
Nu sriu cumsa fac altfel incat sa nu dublez contractul in revisal.
Va rig,un sfat!
Mulțumesc!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: declarare norma in revisal

#3 Mesaj de popad70 »

Chiar nu stiu cum sa procedez.
As aprecia mult ajutorul dvs.
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declarare norma in revisal

#4 Mesaj de paturcai »

Faceti modificarea in SAGA asa cum vrea clientul (4 ore)
Retransmiteti REVISAL-ul ca si cum ar fi fost la data de 04.06.2020 (pentru ca atunci l-ati trimis)
Il refaceti (salvati-l si transformati-l in RVS si retransmiteti-l
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: declarare norma in revisal

#5 Mesaj de popad70 »

Multumesc PaturcaI!
Adica la data consemanrii pastrez 05.06.2020 si modific doar norma si data contract?
Nu se dubleaza inregistrarea in baza itm?
Am gasit pe blog aceasta explicatie pentru corectie nr contract:
1-"– intrați la Fișiere – Salariați și de acolo la registrul de evidență a salariaților
– căutați salariatul cu pricina și poziționați-vă pe numele lui
– apăsați butonul “>>” pentru a extinde ecranul
– căutați rubrica număr contract și completați în ea numărul corect – 100 în exemplul nostru
– în coloana “număr contract vechi” completați cu numărul transmis eronat – 10 în exemplul nostru
– data contract se completează cu data contractului corect, iar data contract vechi se completează cu data contractului trimis inițial incorect.
– rubricile număr contract, număr vechi contract, dată contract și data veche contrat sunt obligatorii
– generați fișierul XML și validați-l pentru a obține fișierul RVS pe care îl veți transmite la ITM

2-Procedura se folosește și dacă se corectează alte date din contractul trimis inițial. Spre exemplu norma de muncă. Aveți contractul 10 din 01/12/2014 pentru o normă de 4 ore/zi și, din eroare, ați selectat și transmis cu normă de 8 ore/zi. pentru a corecta trebuie ca atât numărul contractului cât și numărul vechi a contractului și datele lor să fie completate obligatoriu.
Ulterior transmiterii ștergeți informațiile de la număr vechi și data contractului vechi. De asemenea dacă se corectează date despre număr și/sau data contractului editați istoricul salariatului în așa fel în acesta să existe doar numărul corect și/sau data corectă."

Eu ma aflu in situatia 2.
Deci am contractul nr 13 din data de 03.06.2020.
Pastrez nr contract 13 si la contract vechi si la contract nou si data contract nou 4.06.2020 si data contract vechi 03.05.2020?
Practic nu modific nr contractului ci doar norma .
E corect daca procedez asa?
Multumesc mult!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declarare norma in revisal

#6 Mesaj de paturcai »

Daca modificarea este din 03.05.2020 (adica a fost transmis eronat de la bun inceput) atunci se retransmite cu a doua zi
Exemplu:
AM trimis un contract de munca cu data de 03.05.2020 pentru 4 ore, iar clientul meu s-a trezit ca de fapt dorea cu 8 ore.
Merg in REVISAL si adaug data consemnarii aceeasi cu data transmiterii initiale (03.05.2020) si trec 8 ore cu salariul aferent. Retransmit REVISAL-ul, si fac un act aditional
Nu se va supara nimeni pentru ca modific "in sus" salariul.
Era o problema daca era invers: "diminuam" salariul
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns