Incetare contract ucenicie - insarcinata

Mesaj
Autor
dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Incetare contract ucenicie - insarcinata

#1 Mesaj de dinud251 »

Buna ziua.
M-am intalnit cu o speta interesanta si am nevoie de un sfat pentru ca nu stiu daca interpretez corect legislatia...

Am un client care lucreaza cu ucenici. Contractele de ucenicie la locul de munca nu sunt egale cu contractele de munca. Au clauze in comun dar difera in multe cazuri.
Problema pe care am intalnit-o e urmatoarea: una dintre ucenice e insarcinata. Sarcina e destul de avansata, 22 saptamani. Nu a notificat pe nimeni. Mai haios e ca nici ea n-a stiut, a aflat saptamana asta. In fine, trecand peste acest moment, intrebarea mea este daca poate inceta contractul la termen, termenul fiind la sfarsitul lui iulie.

Parerea mea este ca poate inceta. Asta pentru ca si un CIM pe durata determinata poate inceta daca salariatul/salariata se afla in medical (banuiesc ca ea va avea medical in curand) iar salariatul/salariata va avea acel medical decontat direct din casa de sanatate. Si tinand cont ca nu vorbim de un contract de munca ci de unul de ucenicie atunci imi mentin parerea ca poate inceta la implinirea termenului.

Voi ce parere aveti?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Incetare contract ucenicie - insarcinata

#2 Mesaj de tomac »

Da, poate înceta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Incetare contract ucenicie - insarcinata

#3 Mesaj de dinud251 »

Multumesc, tomac.

Scrie răspuns