Bonuri de masa la privat plus indemnizatie de hrana?

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Bonuri de masa la privat plus indemnizatie de hrana?

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua,
Am un salariat mai vechi care primea la noi bonuri de masa. In luna mai s-a angajat si la un spital de stat si a ramas si la noi cu jumatate de norma. Pentru luna mai a primit bonuri de masa la noi si a primit si de la spitalul de stat indemnizatie de hrana (pe care nu stia ca o primeste). Din luna iunie nu o sa mai primeasca bonuri la noi. Intrebarile ar fi:
1. O persoana poate sa primeasca si bonuri de masa la privat si indemnizatie de masa la stat?
2. Pot sa las angajatul cu bonurile de masa primite pe mai sau trebuie sa i le cer inapoi? (as prefera sa nu le cer daca se poate)
Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Bonuri de masa la privat plus indemnizatie de hrana?

#2 Mesaj de fagarasa176 »

De ce nu? Daca primea si la stat bonuri de masa atunci era o problema, la cumulul de functii se acorda bonuri doar la angajatorul unde are functia de baza
NORME din 14 ianuarie 1999 de aplicare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă scrie:Articolul 35
În cazul cumulului de funcţii, tichetele de masă pot fi acordate numai de către angajatorii unde salariaţii în cauza îşi au funcţia de baza, potrivit legii.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Bonuri de masa la privat plus indemnizatie de hrana?

#3 Mesaj de alexoaiac »

Da, are functia de baza unde are norma intreaga, la celalalt loc de munca . Dar acolo nu primeste bonuri de masa primeste indemnizatie de hrana... Poate alege sa primeasca bonuri de masa la ce angajator vrea, fara sa conteze functia de baza?

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Bonuri de masa la privat plus indemnizatie de hrana?

#4 Mesaj de alexoaiac »

Revin cu precizari: Legea nr. 165/2018 Art. 31. -
(1) Tichetele de masă și voucherele de vacanță prevăzute de prezenta lege nu se acordă personalului care beneficiază de indemnizație de hrană și de indemnizație de vacanță potrivit Legii-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, cu modificările și completările ulterioare.
Nu se specifica clar daca sunt incompatibile doar la acelasi angajator, dar pare mai indicat sa nu primeasca ambele variante, chiar daca la angajatori diferiti...

Scrie răspuns