calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile de

Mesaj
Autor
neagn
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 31, 2016 2:09 pm

calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile de

#1 Mesaj de neagn »

In situatia in care in ultimele 6 luni in martie , aprile si mai 2020 am pe langa zile lucrate si zile de somaj tehnic cum calculez baza de calcul pentru venit si baza de calcul pentru zilele aferente
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile

#2 Mesaj de paturcai »

Perioada somajului tehnic (se platesc pentru acele sume primite ca "somaj tehnic COVID" asigurari sociale (inclusiv fd de sanatate)) ceea ce conduce la concluzia ca perioada somajului tehnic este perioada asimilata stagiului de cotizare
Pe de cealalta parte, un salariat nu se poate "bucura" de somaj tehnic si de concediu medical in aceeasi perioada.

Se iau in calcul zilele de somaj tehnic ca fiind zile "lucrate"
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

edena17
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile

#3 Mesaj de edena17 »

Totusi calculul din Saga nu cuprinde aceste zile... Calculam manual, sau e corect cum face programul?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile

#4 Mesaj de paturcai »

Daca nu face, calculati manual
Nu am avut un astfel de caz.
Zilele de somaj tehnic COVID sunt zile asimilate stagiului de cotizare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile

#5 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reinstalează ultima actualizare.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile

#6 Mesaj de paturcai »

Imi cer scuze pe aceasta cale fata de colectivul de la SAGA pentru ca m-am indoit fie si-o clipa de faptul ca nu ar fi tinut cont de tot ceea ce este legat de hatisul legislativ, sau ca nu ar fi pus la dispozitie un soft care nu ar fi tinut cont de nebunia lesislativa in care ne scaldam de ceva luni incoace. (Fara sa dau nume, exista un ERP care mi-a dovedit - nici nu era nevoie dupa atatia ani de utilizare - ca SAGA nu are egal; fara nume!)
Inca o data IMI CER SCUZE.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

zorilag
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 19, 2016 4:35 pm

Re: calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile

#7 Mesaj de zorilag »

buna seara,
va deranjez cu urmatoarea intrebare:salariat in somaj tehnic aprilie si mai, are concediu medical in iunie (09-15). saga imi introduce la calculul bazei suma de 2230 in loc de 1673(venitul din somaj tehnic) . este corect? va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile

#8 Mesaj de balazse »

Inainte de a introduce concediul medical, ai actualizat programul sa ai ultima vers.525?

zorilag
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 19, 2016 4:35 pm

Re: calcul concediu medical in situatia in care in martie am 5 zile somaj tehnic in aprilie 2 zle de somaj tehn2 zile

#9 Mesaj de zorilag »

desigur. am versiunea 525, am sters statul pe iunie, am generat din nou, am dat actualizare , am introdus cm din nou. inclin sa cred ca asa este corect. se considera ca si zile lucrate? nu imi este clar!

Scrie răspuns