Program munca 12/zi cu o zi libera

Mesaj
Autor
borsg121
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 25, 2020 2:18 pm

Program munca 12/zi cu o zi libera

#1 Mesaj de borsg121 »

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine in rezolvarea unei probleme.
1.Am inceput de curand sa lucrez in Saga o firma a carei salariati au CIM nedeterminat , lucreaza 12 ore/zi iar a doua zi sunt liberi. Lucreaza inclusiv sambata,duminica si sarbatori legale. La introducerea salariatului in Fisiere eu am setat ca timp -permanent si norma pe zi 8 pt ca nu am gasit altceva, am posibilitatea de a seta undeva alta norma de ore in asa fel incat sa pic cu condica de prezenta ?
2. I-am adaugat un spor de weekend de 1% la salariul de baza - care este specificat in CIM. Avand in vedere programul de lucru ce presupune si libere trebuie sa ii mai acord si o zi libera aferenta zilelor de weekend ?
3. Pentru 12 ore lucrate in zi de sarbatoare trebuie sa ii mai adaug un spor de 100 % ?
4. In Iunie el are rezultate din pontaj lucrate 10 zile x 12 ore = 120 ore, weekwnd - 4 zile x12 ore =48 ore, sarbatori legale - 2 zile x 12 ore = 24 ore. In acest caz el nu isi face norma de ore aferentei acestei luni care este de 160. Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa il platesc!
Va multumesc anticipat pentru rabdare si raspunsuri!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Program munca 12/zi cu o zi libera

#2 Mesaj de pomparaus »

Pct.4 mi-a atras atentia : lucreaza omul 192 ore (120+48+24 ore) fata de 160 ore lucratoare iunie si zici ca "In acest caz el nu isi face norma de ore aferentei acestei luni care este de 160" ?!!!

borsg121
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 25, 2020 2:18 pm

Re: Program munca 12/zi cu o zi libera

#3 Mesaj de borsg121 »

Daca le adunam omul are mult peste norma, dar acele 48 de ore se ponteaza si se platesc ca si zile suplimentare la fel ca si cele 24 de ore. Norma de ore lucratoare din luna este de 160.
Din cate stiu eu cele 48 si 24 nu pot completa norma de ore din luna.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Program munca 12/zi cu o zi libera

#4 Mesaj de tomac »

Norma este de 8 ore/zi dacă e angajat cu normă întreagă. Norma nu este dată de cât lucrează într-o zi. Ea este stabilită ca valoare legală. Dacă salariatul depășește durata maximă a timpului legal de lucru 8 ore/zi x zile lucrătoare, înseamnă că a realizat ore suplimentare. Orele suplimentare se calculează la nivelul lunii.
Sporul acela se acordă pentru simpla prezență la muncă în zile de sâmbătă și/sau duminică și nu anulează obligația firmei de a acorda 48 de ore de repaus consecutive. Nu două zile ci 48 de ore. De exemplu dacă muncește sâmbăta până la ora 15 pot să-l aduc la muncă luni de la ora 15 încolo.
Omul a muncit în lună 192 de ore adică cu 32 de ore mai mult față de timpul maxim legal. Așadar are 32 de ore suplimentare care se plătesc și nu doar că se plătesc ci se și suplimentează cu 75% sau 100% după caz dacă nu i se acordă un număr egal de ore libere în perioada următoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

borsg121
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 25, 2020 2:18 pm

Re: Program munca 12/zi cu o zi libera

#5 Mesaj de borsg121 »

Multumesc!

Scrie răspuns