Declaratie rectidficativa D112

Mesaj
Autor
belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Declaratie rectidficativa D112

#1 Mesaj de belibouc »

Buna seara. Salariatii care au avut somaj tehnic, deci au avut CIM suspendat, nu mai sunt asigurati din punctul de vedere al Casei de asigurari de sanatate si trebuie sa le trecem data angajarii ziua urmatoare a datei de incetare a suspendarii. Am facut D112 rectificativa, am modificat pentru luna mai manual in declaratie, ca era urgent, dar cum facem in Saga, modificam la toti data angajarii? Ei spun ca asa functioneaza SIIUI-ul. Este corect? Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Declaratie rectidficativa D112

#2 Mesaj de paturcai »

Unde anume ati vazut ca SAGA - pentru cei in somaj COVID19 - a incheiat/sfarsit/incetat contractele din punct de vedere al sanatatii?
D112 pe care le-am facut cu SAGA si le-am trimis nu au niciun contract de munca incheiat/sfarsit/incetat (data de iesire din categoria de asigurat)
Numai daca apareau in D112 ca nu mai sunt asigurati, atunci DA ati avea dreptate sa faceti rectificativa. Ba mai mult, nu este deajuns, trebuie sa mergeti cu un Tabel (cu toti salariatii impreuna cu CNP-urile lor) la Casa de Sanatate in care sa solicitati "reactivarea" contractelor de munca. Rahatul lor de Program (daca nu m-am saturat de atatea minti luminate in institutiile statului) asa face; daca depuneti rectificativa este degeaba; Programul de la Sanatate refuza sa-i reactiveze. Ca ei sunt cei din Linia Intai. Multumesc celor din Linia Intai. (Cat de dor imi este de Petre TUTEA care spunea - ma repet dar imi place - ca s-a sacrificat pentru un popor de idioti: am stat 13 ani in temnita pentru un popor de idioti; https://www.historia.ro/sectiune/genera ... -de-idioti) Sunt sigur ca Petre TUTEA se referea la cei angajati in institutiile statului. SI o spunea cu mila nu cu ura!
Revenind:
Se pare ca ati facut D112...manual, pentru ca SAGA nu stia sa le faca cum trebuie si atunci ati ales varianta manuala. Uite ca SAGA a stiut si cine a facut D112 pentru dvs. nu a stiut.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Declaratie rectidficativa D112

#3 Mesaj de belibouc »

Eu nu am spus ca a facut Saga ceva care nu-i bun, dimpotriva nu-i in regula cu programul de la sanatate. Am trimis D112 pentru luna 05, la timp, am verificat, apar salariatii asigurati, este in regula la noi. Stiu si eu ca un contract de munca suspendat nu este incetat. Dar, in Siui, toti cei care au avut contractele de munca suspendate din varii motive, nu mai apar asigurati. Ieri, o salariata care a avut somaj tehnic, cu probleme de sanatate, nu a reusit sa ajunga la un medic pentru ca nu a primit trimitere deoarece nu mai apare ca asigurat in sistemul de sanatate. Am dat telefon la Casa si mi-au zis sa-i modific data angajarii, odata cu revenirea din suspendare. Am facut asta manual, prin declaratie rectificativa a lunii 05, dar daca nu modific in Saga data angajarii va trebui sa modific manual mereu in declaratie acea data. Asa este la noi in Vrancea de cand a aparut acest Siui. De aceea va intrebam cum faceti in alte judete, cum procedati, pentru ca stiu si eu ca nu-i corect si cei de la casa au spus ca nu-i in regula, dar nu exista alta cale.
Vad ca dv. spuneti ca ati mers cu un tabel la casa de sanatate si ati cerut reactivarea. A fost in regula? Ati facut tabel pentru fiecare firma in parte? Si au facut ei reactivarea sau ne trezim, cand va fi o urgenta, cum a fost si cu salariata mea, ca nu este asigurata? Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Declaratie rectidficativa D112

#4 Mesaj de paturcai »

Sigur ca nu a fost in regula
Adica tabelul, solicitarea (va rugam a reactiva asiguratii conform tabelului de mai jos....) a fost buna.
Dar a ramas la stadiul la care am depus declaratia. Nu s-a operat nimic pentru ca nu-i intereseaza.
Cand ajungi la Casa de Sanatate (cel putin la Bucuresti) parca intri la Casa Alba (si acolo au masuri mai putin drastice); La casa de Sanatate din Bucuresti ai impresia ca daca angajatii de aici mor (vin altii si mai idioti) nu mai pot fi inlocuiti; tabelul (adresa) trebuie sa o "arunci" pe ghiseu pentru ca trebuie sa pastrezi distanta de ghiseu de 1,5 m.
Ce sa spun mai multe?
Depuneti o adresa care nu va face lumina sau va rezolva problema.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Declaratie rectidficativa D112

#5 Mesaj de belibouc »

Deci solutia este tot cea la care am recurs eu: modificarea datei de angajare, altfel salariatii raman neasigurati.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratie rectidficativa D112

#6 Mesaj de tomac »

Soluția este ca ei să corecteze situația. Comunicatele alea le acoperă incompetența și faptul că au dat-o în bară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Declaratie rectidficativa D112

#7 Mesaj de costanc757 »

Pe ei ii doare-n cot daca esti asigurat sau nu. Si cei care sufera si nu-si pot lua retete sau nu pot merge la medici cu o trimitere sunt tot salariatii

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratie rectidficativa D112

#8 Mesaj de stefi »

Adica toti salariatii din Romania care au avut contractele suspendate pt.Covid ( in somaj tehnic) au nevoie sa le fie reactivate contractele de munca cu adresa la casa judeteana de sanatate, inteleg bine?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Declaratie rectidficativa D112

#9 Mesaj de paturcai »

Exista un site unde se poate verifica daca un CNP este sau nu asigurat
Daca nu ma insel la Casa Nationala de Sanatate
http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratie rectidficativa D112

#10 Mesaj de stefi »

Multumesc,voi verifica, sa nu am surprize..

La mine apar asigurati, am verificat deja.

Multumesc inca o data

Scrie răspuns