Sprijin 41.5 %

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
bularcad
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 01, 2016 11:49 am

Re: Sprijin 41.5 %

#181 Mesaj de bularcad »

dumiter scrie: Joi Iul 23, 2020 6:14 pm Salutare, in cazul unui angajat care a fost in somaj tehnic pana pe 15.06 (salariu minim), solicit indemnizatia de 41,5% aferenta salariului intreg sau aferenta peroadei lucrate pe de 15.06-30.06?
In Saga pe Cerere imi completeaza suma aferenta unei luni intregi (925 lei), iar la Lista indemnizatia solicitata este de 555lei.
E ok asa, sa difere suma din cerere fata de suma din Lista?
Buna ziua, la Covasna mi s-a refuzat dosarul pe motiv ca nu se acorda 41.5 % pe fractiune de luna!!! :evil:

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#182 Mesaj de minum »

Nu sunt sigura pe un aspect si as avea nevoie de opinia de la prietenilor de pe forum: la o societate cu declarare trimestriala 112, am facut plati lunare a contributiilor.
Cand transmit solicitarea pt. acesti 41,5% credeti ca mai este necesar sa pun si copiile op- urilor pt. aprilie si mai, sau numai platile aferente lunii iunie?
Multumesc!
P.S.
Azi chiar este ultima zi?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sprijin 41.5 %

#183 Mesaj de balazse »

Daca soliciti doar pentru iunie, atunci transmiti D.112 pentru iunie si platile aferente lunii iunie.
Sczue, daca acum asa ai zis de parca ai face o singura D.112 doar pe luna iunie.

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: Sprijin 41.5 %

#184 Mesaj de kovacse6 »

Buna ziua

Daca din motive obiective firma nu a putut solicita sprijinul de 41.5% pentru luna iunie conform OUG 92/2020, poate solicita pentru iulie-august septembrie acest sprijin. Angajatii au fost in somaj tehnic pana la data de 18.05.2020.
Multumesc

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: Sprijin 41.5 %

#185 Mesaj de kovacse6 »

Scuze! am si gasit raspuns. Sprijinul se acorda 3 luni incepand cu luna iunie 2020. Deci pentru septembrie nu se poate solicita!
Art. I. -

(1) Incepand cu data de 1 iunie 2020, angajatorii ai caror angajati au beneficiat de prevederile art. XI alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020....beneficiaza, pentru o perioada de trei luni, de decontarea unei parti din salariu, suportata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 41,5% din salariul de baza brut corespunzator locului de munca ocupat....

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: Sprijin 41.5 %

#186 Mesaj de moldovanv216 »

Ati incasat sprijin 41.5 % pentru luna iunie ?
Am trimis documentele in 20 iulie pentru AJOFM BN si inca nimic....

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Sprijin 41.5 %

#187 Mesaj de stroescud »

Am trimis in 17 iulie si pe 31 mi-au cerut de pe diverse adrese de e-mail:
pentru o cooperativa sa trimit deciziile de somaj tehnic, deoarece nu gasea cooperatorii in REVISAL,
iar pentru firme cu CIM, sa trimit din nou cereere, declaraatia, lista, d112 si op-urile.
-din sursa neoficiala, se trage de timp, nu sunt bani si trebuiau, legal,
sa dea banii in 10 zile iar verificarea o faceau cu ANAF-ul nu cu ITM.
-Nu nu am primit si nu s-a primit. am 5 firme cu acte trimise, retrimise, macar la una primeam.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#188 Mesaj de paturcai »

Sunt de acord cu StroescuD: se temporizeaza din lipsa de bani; se cauta diverse tertipuri pentru a se intarzia cat de mult posibil plata acelor sume.
Exista si un DAR:
Dar daca noi am fi trimis dupa 25 ale lunii sau am fi "completat" acele asa-zise lipsuri ducandu-ne pe linkurile din emailurile primite de la ei dupa data de 31 ale lunii, ar mai fi acceptat sa preia documentele pentru "sprijinul de 41,50%"? Raspunsul este NU.
"Dictatura bugetarilor" (dupa - sau inca - "dictatura celor din LINIA INTAI") se desfasoara nestingherita si de neoprit; in urmatoarele 3 luni, vom avea de "furca" cu diversi "bugetari" foarte intelepti (va rog sa retineti ca nu am scris "idioti") care iti vor explica cu MAJUSCULE (adica "nepoliticos" sau "urland") cat nu esti tu de intelept (retineti - din nou - ca nu am scris "idiot") cand ai trimis acele formulare prin care-ti ceri drepturile.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#189 Mesaj de costachet »

rezumand, asupra acestui sprijin!
din ce am citit eu , am inteles asa:
1.prima luna la care se poate solicita este iunie, raportata prin d112 in iulie si actele se depun in intervalul 01.08-25.08 !! corect ?
2.actele ce le trimitem la somaj sunt : cererea+ declaratia +lista salariatilor+op-rile +extras din ziua plati taxelor ( op-urile atasate ) ? corect ?
3.pe aici gov.ro nu se mentioneaza, nu este loc de atasare a op-urilor si a extrasului, se incarca doar pdf-ul inteligent ce cuprind doar cererea+declaratia+lista!

ma puteti ajuta cu lamuriri ce incarc?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#190 Mesaj de paturcai »

Încărcarea documentelor care nu au specificat un loc anume, se face in LISTA acolo unde există un buton: incarca fișier. Acolo se pun toate solicitările "înțelepților".
Am constatat cu stupoare că ei nu știu să descarce acele fisiere.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Sprijin 41.5 %

#191 Mesaj de tobosv790 »

Asa este. Nu cred ca stiu. Mie mi-au cerut sa le mai trimit o data pe email-ul unui funtionar AJOFM. Referitor la plata: functionarul respectiv mi-a spus "IN CLAR" ca bani nu vor fi decat dupa rectificarea bugetara. AVEM DE LUAT...

hincua569
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 18, 2013 12:55 pm

Re: Sprijin 41.5 %

#192 Mesaj de hincua569 »

am depus in iulie pe 17 imediat cum au aparut pdf inteligente pe aici.gov am avut nr.de inregistrare apoi am fost sunat de ajofm nostru si am depus din nou documentele pe mailul doamnei si am primit telefonic ok ,ulterior mentionandumi-se ca banii vor fi alocati in functie de ordinea depunerii nefiind fonduri suficiente,
azi 04.08.2020 inca nu au intrat in cont banii pentru iunie,deci e posibil sa fie o teapa.
am fost cam printre primii care am depus documentatia.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#193 Mesaj de paturcai »

Citez (din memorie): cei din urma vor fi cei dintâi
Pe cale de consecință cei care au depus primii vor primi ultimii
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Sprijin 41.5 %

#194 Mesaj de stroescud »

paturcai scrie: Mar Aug 04, 2020 10:35 am Încărcarea documentelor care nu au specificat un loc anume, se face in LISTA acolo unde există un buton: incarca fișier. Acolo se pun toate solicitările "înțelepților".
Am constatat cu stupoare că ei nu știu să descarce acele fisiere.
Am completat crerea, declaratia, lista, le-am printat pe toate.
Le-am semnat si stampilat si le-am scanat
Am scanat si primle doua pagini D112, recipisa si cele 2 opuri cu care am achitat viramentele catre stat.
Am incarcat documentul asa cum mi-l cerea, completate cererea declaratia si lista,
apoi am adaugat:
-1 cerere semnata si stampilata scanata
2-declaratie semnata, stampilata, scanata
3-lista semnata, stampilata scanata
4- d112 + recipisa, scanate
5- op-urile scanate
La toate firmele m-am tinut de admini si au percutat cu plata pe 16 iar pe 17 am trimis la ajofm.
Intre 26 -31 am inceput sa primesc telefoane si e-mailuri pe care sa trimit, toate documentele pe care le anexasem initial( toate 5) din nou
dar din nou si foarte ferma exprimarea.
Nu mi-au vorbit "subtire si pe sub nas" dar mi-au zis ca daca nu trimit nu avem banii.
Si cand o sa-i avem?
Nu se stie, si au fost diferite grade de sinceritate, probabil ca telefoanele le erau ascultate/inregisrate.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#195 Mesaj de paturcai »

Desi mirarea este omeneasca ma intreb: de ce ne miram?
Ne mira faptul ca am facut echilibristica sa facem fisierele mici ca sa incapa in acel formular inteligent care nu are absolut niciun rost. (Citez din memorie: din punct de vedere "informatic" acele formulare - PDF-urile celor de la Ministerul Muncii - sunt o "imposibilitate", nu au noima) Si asa si este: sunt facute de niste oameni care "mimeaza" rostul acelor formulare. Mai mult, pun bete in roate profesionistilor din domeniu schimbandu-le, modificand, adaugand, scotand la fiecare luna cate ceva, doar, doar cei care incearca sa ne bucure automatizandu-ne munca sa se incurce si sa renunte.
Formularele lunii IULIE (cu termen de depunere in August) sunt - desigur - modificate si nu mai seamana (nu mai au aceeasi strctura/asezare) ca cele de luna trecuta. Au gasit de cuvinta sa le modifice. Au ajuns la V3, asta spune foarte multe: dupa o luna de declarare au facut 3 versini: una mai idioata ca alta.
Dar am mai castigat ceva: formularul necompletat are dimensiunea de 105 KB (0,105 MB) fata de cel de luna trecuta care necompletat avea: 3,296 MB.
Doamne, cum sa aflam numele "profesionistilor" care fac astfel de formulare?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns