Sprijin 41.5 %

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#211 Mesaj de paturcai »

Abia acum am inteles tâlcul postarii doamnei MihailA: de fapt dansa este la cheremul bugetarilor; DICTATURA BUGETARILOR; asa trebuia sa incepeti postarea doamna draga: sa ne explicatii cum "inteleptii" (nu am scris idiotii si sper sa am martori) de la ALOFM nu stiu sa interpreteze legea si sa va sfatuim ce sa faceti. Va spun eu ce sa faceti: le spuneti ca veti trimite un email FOARTE detaliat la Ministerul Muncii si veti explica acolo cat de bine cunosc dansii legea; eu asa am facut. AM scris in linkul trimis ca ma voi plange Ministerului de resort si voi spune cum interpreteaza dansii legea si cum cer documente in plus fata de legislatie si cum nu stiu sa descarce documentele pe care noi le atasam si ca muncim de 2 ori pentru ca ei nu stiu carte. A fost deajuns; nu s-au mai plans de nimic; au pastrat tacerea si au solutionat favorabil si lucrarea.

Sincer, chiar ii urasc pe contabili si uite de ce:
O doamna contabil a preluat de la o alta doamna contabil o evidenta contabila (evidenta lumii: nu a avut niciodata activitate si vreo 2 ani a depus totul pe zero inclusiv "bilanturile")
Doamna care a preluat (anul trecut prin iulie, 2019) ii trimite un email doamnei de la care a preluat: am sa va trimit bilantul de lichidare sa-l semnati, intrucat eu nu-mi asum raspunderea pe ceea ce dvs. ati lucrat; eu trebuie sa intocmesc bilantul de lichidare luna viitoare si la cel care semneaza am sa va trec pe dvs.
Doamna care a preluat ma suna indignata sa-i dau un sfat: nu am mai lucrat la nimeni, nu mi-am mai actualizat certificatul digital; chiar trebuie semnatura mea pe acel bilant? Doamna a spus ca doreste sa-l depuna la ANAF.
Sigur ca nu mai are rost sa detaliez pentru ca discutia a intrat pe un taram tehnic pe care majoritatea dintre noi il cunosc.
Mi-am dat seama cat de multe stia doamna care a preluat in domeniu si cat era de "amabila" cu o colega de breasla.
Sa nu o urasti?
Cum este posibil ca un coleg care preia NIMIC sa nu-si asume raspunderea si sa-l puna pe cel care a preluat sa semneze?
Acesta este motivul pentru care ii urasc pe contabili: ei cauta intotdeauna sa il chinuie pe cel care preia evidenta contabila; in loc sa-l chinuie pe cel a carui firma a pastorit-o ei isi chinuie un coleg de breasla (ca si stomatologii sau medicii CEI DIN LINIA INTAI)
Ultima oară modificat Mie Aug 05, 2020 9:23 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Sprijin 41.5 %

#212 Mesaj de tobosv790 »

:shock:

costachet
Mesaje: 196
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#213 Mesaj de costachet »

buna dimineatza!!!
imi place de voi ca sunteti iuniti in breasla...
e f important forumul asta muuulte noutati afli..

sa revin la subiectul topicului
intrebare :
o unitate din horeca ce are inchis interiorul , terasa este deschisa dar capacitatea de servire este undeva la 25 % din capacitatea normala
patronul decide sa alterneze chemarea salariatilor la munca ( ii roteste sa castige toti cate ceva)
declara in somaj 'pandemic' 1/2 luna si ponteaza ca lucrat restul din luna ( raporteaza intrarea in somaj si iesirea din somaj saptamanal , la itm prin revisal)
poate aplica ptr og 30 ?
sau
poate aplica ptr 41,5%
din pct financiar el prefera og 30 ca primeste toti bani de la anofm? ( comparativ cu 41,5%)

ce parere aveti ?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Sprijin 41.5 %

#214 Mesaj de stroescud »

Pe OG 30, pe care are domeniul CAEN suspus restrictiilor .
Restaurantele sunt inchise, nu zice cod CAEN terasa.
In OG 92 parca sunt date Codurile CAEN care raman inchise in continuare.
Daca are aplica OG 30 art XI, daca nu aplica la 41.5%

costachet
Mesaje: 196
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#215 Mesaj de costachet »

:))) DA, nu e cod terasa...merge pe og 30

costachet
Mesaje: 196
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#216 Mesaj de costachet »

deranjez iar, acum am aflat o noua speta si am ramas putin blocat voi ce parere aveti?
caz tot din horeca
unitate cu 9 salariati
a scos din somaj 8 ca a deschis terasa ( este alt caz decat cel de mai sus)
si a pastrat unul in somaj pe og 30
a dorit sa depuna actele pentru cei 8 sa beneficieze de cei 41,5% si i s-a spus ca poate beneficia doar daca ii are pe toti salariatii scosi din og 30
si au mai invocat respectivi de la somaj si faptul ca unitatea are mai multe coduri caen si asta ar fi alt motiv ptr care nu poate benenficia de ajutorul de 41,5%

ati intalnic caz similar ce solutie ati ales ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sprijin 41.5 %

#217 Mesaj de tomac »

Dacă are mai multe coduri CAEN autorizate au dreptate cei de la AJOFM.
Soluția este simplă. Îl lasă pe acela în șomaj tehnic, dar nu suportat de stat ci de firmă și în acest caz firma poate cere pentru toți salariații subvenția de 41,5%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zainescum588
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#218 Mesaj de zainescum588 »

Buna ziua! A primit cineva subventia de 41.5% de la Somaj pt. luna iunie? Eu am depus documentatia, dar nu am primit niciun ban pana acum.

vasiloiu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Oct 11, 2007 12:00 am
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sprijin 41.5 %

#219 Mesaj de vasiloiu »

Pana azi nimic.Parca trebuiau dati in 10 zile?

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: Sprijin 41.5 %

#220 Mesaj de moldovanv216 »

AJOFM BN spune ca nu au primit banii inca. Asteapta si ei.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#221 Mesaj de paturcai »

Nimeni nu a primit nimic
Bataia de jos e atat de mare ca nici ei nu stiu ce sa mai spuna
Parca s-a intors cineva cu 8 miliarde la Bruxelles sau am retinut eu gresit?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Sprijin 41.5 %

#222 Mesaj de tobosv790 »

80 de miliarde!!! Dar sunt pe vorbe. Credeti ca vor intra vreodata. Eu nu cred... Cel putin nu toti. Poate vreo 25% din ei si asta in cativa ani.
Acum, la subiect: De la AJOFM Prahova mi s-a comunicat ca nu sunt bani pana la rectificarea bugetara. Am intrebat daca sa mai depun documentatia pentru iulie? "Sigur ca da! O sa-i primiti pe toti odata!" Sa dea Domnul sa fie asa!...

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#223 Mesaj de paturcai »

80 de miliarde?
Sa nu facem politica :)
Stai ca trebuie sa iasa cineva si sa ne spuna: au existat niste NISTE disfunctionalitati....!
Intrebarea este: mai crede cineva ca cei care au solicitat in prima luna de 41,5% acel ajutor o vor mai fac
e in viitor?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Sprijin 41.5 %

#224 Mesaj de stroescud »

sa nu facem politica!
banii vor fi achitati gramada, si de la casele de santate si de la Ajofm-uri in perioada 15-25 septembrie.
tot ce-i datorie de la stat va fi achitata in acea perioada.
27 sunt alegeri.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#225 Mesaj de paturcai »

Nici n-am stiut ca sunt alegeri
Doamne, In ce tara traiesc?
Il aleg iarasi pe domnul presedinte?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns