D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#16 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu sunt motive. D112 este aprobată prin ordin comun. Iar ANAF comunică exact acele informații care sunt cerute de celelalte instituții. CNAS a greșit aici flagrant. La fel este la Casa de Pensii (vezi aici: https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... creaza.htm) deosebirea dintre casa de pensii și cea de sănătate fiind că cei de la pensii și-au asumat eroarea și lucrează la remediere, iar cei de la sănătate dimpotrivă, dau vina pe angajatori sau pe ANAF în loc să procedeze la fel ca cei de la pensii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#17 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problemaa:
In d112 nu mi se face corect total CM din FNUASS desi in centralizator am corect la pozitia salariatului am datele corecte si la sectiunea C2 nr. crt 6 am alt total.Tot am incercat sa modific manual in d112 si tot cu eroare imi da.
Va multumesc si astept raspunsul vostru. O zi buna si spor la munca.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#18 Mesaj de adrigela77 »

Revin cu recipisa d112

Index încarcare: 217080711 din 22.07.2020
Aþi depus o declaraþie tip D112 cu numarul de înregistrare INTERNT-217080711-2020 din data de
22.07.2020 pentru perioada de raportare 6 2020 pentru CIF: 11612315

Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
Suma total suportata de angajator - mod de calcul eronat
eroare regula: A63: C2_T6 ('lipsa') = C2_16 + C2_26 + C2_36 + C2_46 + C2_56 (1770)
E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
Total cuantum prestatii de suportat din bugetul FNUASS pentru concedii si indemnizatii - mod de calcul
eronat
eroare regula: A67: C2_10 (1770) = C2_T6 ('lipsa')
E: validari globale
Suma suportata din FNUASS pentru incapacitate temporara de munca - mod de calcul eronat
eroare regula: A45: C2_16 (1770) = C2_16 calculat cf. regulii (2022)
ATENÞIONARI:
A: asigurat (19) [idAsig = 19]
Daca B3_6 <> Suma(D_16): total nr. zile lucratoare din concediile medicale - mod de calcul eronat
atentionare regula: S59: B3_6 (7) = Suma(asiguratD.D_16 (1)

nechitac343
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 26, 2018 1:53 pm

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#19 Mesaj de nechitac343 »

ai introdus corect concediul medical ? nu se suprapune cu alta suspendare ?
ceva nu e introdus bn.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#20 Mesaj de pomparaus »

In D112 faci actualizare angajator - acele erori sunt false - nu au nici-o legatura cu ce ai in interiorul declaratiei.

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#21 Mesaj de mateis152 »

velam scrie: Lun Iul 20, 2020 1:27 pm
mateis152 scrie: Lun Iul 13, 2020 2:34 pm Am aceeasi problema, tot fara sa fie trecuta data de sfarsit la calitatea de asigurat. Am intocmit o adresa catre CAS Db, cu anexa 1.2 atasata si lista cu salariatii aflati in ST. I-am rugat sa verifice in sistem, ca nu am de ce sa fac eu adeverinte pt fiecare salariat in parte (nu sunt putini), cata vreme mi-am facut treaba cum trebuie. Sa vedem ce raspuns primesc. :)
Buna ziua. Ati primit raspuns de la Casa de Sanatate cum ramane cu salariatii care au fost in somaj tehnic si apar neasigurati?
Inca nu, revin cu vesti ... :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#22 Mesaj de balazse »

Pentru AdrigelA77
septimiuv scrie: Mar Iun 16, 2020 6:07 pm Redescarcă și reinstalează ultima actualizare.
Apasă „actualizare date” în stat și apoi apasă și „actualizare date” de lângă „generare pdf”.

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#23 Mesaj de velam »

Buna ziua. Tot nedumerita sunt: depunem sau nu depunem rectificative la D112 pentru perioada cu somaj tehnic? Deoarece ei tot neasigurati apar, am verificat pe CNAS (Serviciul Web a întors următoarul mesaj:
Persoana selectată nu este asigurată
Persoana are card emis! ■)
... si tot neasigurate apar persoanele care au fost in somaj tehnic. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#24 Mesaj de tomac »

velam, ce ați greșit la D112? Ce ați completat eronat? Ce anume din informațiile de acolo nu sunt conform ordinului privind modul de completare a D112? Dacă nu ați greșit nimic, de ce să rectificați? Dacă ați greșit ceva și știți că ați completat D112 eronat nerespectând prevederile ordinului respectiv, depuneți rectificativă după ce corectați acele erori.
ANAF zice așa:
"În situația în care ați beneficiat de șomaj tehnic ca măsură de limitare a efectelor negative cauzate de criza COVID-19 și ați constatat că nu mai figurați ca asigurat în sistemul național de sănătate, vă rugăm să vă adresați Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, autoritatea competentă în ceea ce privește aplicarea legislației din domeniul sănătății.

În ceea ce privește calitatea de asigurat în sistemul național de sănătate, aceasta este reglementată prin Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, cu modificările și completările ulterioare.

Mecanismul de declarare a obligațiilor fiscale aferente indemnizațiilor de șomaj tehnic, introdus prin Ordinul nr.1942/979/819/2020 din 12 mai 2020, a fost elaborat și aprobat în comun de către Ministerul Finanțelor Publice, Ministerul Sănătății și Ministerul Muncii și Protecției Sociale.

Din punctul de vedere al legislației fiscale și al modului de completare a declarației 112, încetarea calității de asigurat nu trebuia să apară, având în vedere că pentru indemnizația de șomaj acordată potrivit OUG nr.30/2020 se datorează CASS, iar persoanele beneficiare ale indemnizației rămân în continuare asigurate."

Iar eu de aici înțeleg că de fapt angajatorii care au recipisă validă au completat corect D112 și vina aparține integral CNAS. Instituție care insistă în prostie și în loc să-și recunoască incompentența și să repare ceea ce au stricat, continuă să se manifeste abject aruncând vina în altă parte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#25 Mesaj de stroescud »

CORECT!!!

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#26 Mesaj de velam »

Buna ziua. Aveti dreptate, nu am gresit cu nimic. Declaratia a fost validata fara erori. Am sa sun la Casa de Sanatate pentru clarificarea situatiei. Multumesc pentru raspuns.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#27 Mesaj de tobosv790 »

Asa am patit si eu. Am sunat la AJOFM local si acolo o doamna foarte ofuscata ( de parca era cel putin contesa, oricum poate era nepoata/amanta/etc. vreunui baron local) mi-a zis ca nu e vina lor e vina sistemului. Si ma tot trimitea la un comunicat pe site-ul CNAS. Am vrut sa o o trimit si eu undeva... dar nu mi-am permis sa ma comport vulgar, era totusi o doamna. Totusi, fortat de imprejurari (2 salariati aveau nevoie de concedii medicale si medicul nu le elibera pe motiv ca nu sunt asigurati, ei fiind in somaj tehnic in perioada starii de urgenta) am procedat astfel:
Am depus rectificativa la luna iunie 2020 in care la "data intrarii in categoria de asigurat" am trecut MANUAL data de 01.04.2020 (prima zi de somaj tehnic) pentru TOTI SALARIATI care au fost in aceasta situatie. Am depus-o. Dupa vreo 3 zile (!!!)(perioada in care am verificat in fiecare zi statutul acestor salariati pe site-ul CNAS) acei salariati "au revenit" in evidenta lor la starea de asigurat. Insa atentie , nu cu data de 01.04.2020 ci cu data angajarii (asa cum este dealtfel si corect). "Mare minune". Abia apoi cei 2 salariati au putut sa "beneficieze" de concediu medical.
Pacat de tara asta frumoasa ca e condusa de niste...incompetenti. Nu toti dar...in marea lor majoritate... :oops: :x

szaboa986
Mesaje: 34
Membru din: Vin Mar 27, 2015 11:08 am

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#28 Mesaj de szaboa986 »

La mine in aprilie majoritatea angajatilor au fost trimisi in somaj tehnic pentru 2-3 saptamani, dar 6 persoane erau in somaj tehnic pe tot parcursul lunii aprilie. Ei apareau in D112 ca neasigurati la sanatate si somaj. Eu neobservand acest lucru, am fost sesizat de unul dintre angajati care era la medicul de familie, vinerea trecuta. Luni am rectificat D112 pentru aprilie cu varianta actuala Saga, iar joi persoanele apareau ca si asigurati pe site-ul de verificare CNAS (http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html). Ambele declaratii am facut cu programul Saga, simplu, fara sa trec ceva manual.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#29 Mesaj de tobosv790 »

Mentionez ca rectificativa la care ma refer in postarea de mai sus am depus-o in iulie 2020. Deci, dupa trecerea celor 90 zile,in care, conform legii, orice salariat care iese din sistemul asigurarilor de sanatate ramane totusi asigurat. De ce va zic asta? Pentru ca la aceeasi societate am avut urmatoarea situatie:
O salariata care a avut somaj tehnic in perioada 01.04.2020-24.05.2020 (deci, integral aprilie) a suferit o interventie chirurgicala in luna iunie. Deci, inauntru termenului de 90 zile la care ma refeream. Nu a avut probleme birocratice referitoare la calitatea de asigurat. Normal. Dar, acum vine ciudatenia: verificand aceasta persoana DUPA 1 iulie 2020, am constatat ca, desi se afla, din punctul lor de vedere , in aceeasi situatie cu ceilalti salariati (despre care am mentionat mai sus) aceasta persoana figura in continuare ca asigurat spre deosebire de ceilalti. Voi mai pricepeti ceva din sistemul lor de kko?

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#30 Mesaj de belibouc436 »

Astazi, 24 iulie 2020, am primit notificari de la Anaf, in scris si instructiuni telefonice, sa trimit D112 pentru lunile 04 si 05 - dupa caz, rectificative la firmele care au avut salariati in somaj tehnic. Este in notificare un link catre o declaratie D112 rectificativa. Am intrebat ce sa rectific in declaratie? Raspunsul a fost nimic, doar o retrimit ca rectificativa, dar pe acea varianta indicata in notificare.
Ati primit asa ceva? Cum o trimitem, incarcam manual declaratia sau se poate importa in noul PDF XML-ul din SAGA? Oare va fi corect? Multumesc.

Scrie răspuns