D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

Mesaj
Autor
stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#46 Mesaj de stroescud »

1-faceti rectificativa la luna IUNIE si puneti data de
inceput asigurare, cand vrea muschiu dumneavoastra,
dar sa fie inainte de 16.03.2020.
2- daca asteptati sa faca ei oamenii dumneavoastra nefiind asigurati vor plati medicamente, consultatie, spitalizare...
si mai rau daca au si coasigurati.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#47 Mesaj de stroescud »

tomac scrie: Joi Iul 30, 2020 2:24 pm NU faceți nimic. Cum să permiteți o astfel de bătaie de joc?!
Aveti perfecta dreptate, si eu m-am revoltat, am stat 4 ore pe telefon
pana i-am prins, si am avut rezolvare prin bunavointa unui angajat care
stia de prostiile facut de colegi de ai lui.
La mine era si mai stresanta, un angajat a fost operat de hernie in MAI.
In loc de CM, trebuia sa plateasca o luna spitalizare.
Am fost nevoit sa recurg la un compromis.

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#48 Mesaj de mateis152 »

Raspunsul primit de la CASA este ca EU nu am incadrat corect personalul aflat in somaj tehnic. Concluzia lor este ca trebuie sa rectific 112 si sa scriu data intrarii in calitatea de asigurat 1.04.2020, caci de atunci au intrat salariatii mei in somaj tehnic. Ilogic, avand in vedere faptul ca eu nu am in anexa nici data iesirii din calitatea de asigurat, iar pt perioada somajului am declarat si platit CASS.
Cumva trebuiau sa raspunda, dar nu prea o scoatem la capat cu ei.... Minunatia este ca si precizeaza in raspunsul lor faptul ca persoanele care NU contribuie si nu sunt scutite devin, dupa 90 zile neasigurati. In cazul meu erau si contributii si nici 90 zile nu trecusera, asa ca cine sa-i mai inteleaga?!?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#49 Mesaj de tomac »

Casa de asigurări vorbește prostii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#50 Mesaj de stroescud »

tomac scrie: Mie Aug 05, 2020 1:11 pm Casa de asigurări vorbește prostii.
da, dar suntem la mana lor.
inafara de a neduce peste ei si a le da foc, sau sa dam rectificative, nu vad solutionare. mai ales ca sunt angajati care se mai imbolnavesc si de altele, nu numai de COVID.

mateic326
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 02, 2007 12:00 am

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#51 Mesaj de mateic326 »

De la [email protected] am primit urmatorul raspuns:
"Buna ziua
In luna aprilie 2020 salariatii sunt fara contributie la sanatate. Sistemul confform Legii nr.95/2006 privind reforma în domeniul sanatatii,ii mai pastreaza 3 luni de zile de la ultima contributie retinuta. cu toate ca in mai ii raportati cu suma la sanatate vine in contradictie cu ordinul ORDIN Nr.611/138/127/2019 din 31 ianuarie 2019 (....)la revenirea persoanelor salariate din concediul fără plată sau din concediul pentru creştere copil, în luna revenirii din concediu, este necesară completarea de către angajator în caseta "data intrării în categoria de asigurat" a datei la care această persoană şi-a reluat activitatea, iar caseta "data ieşirii din categoria de asigurat" nu se va completa de către angajator decât în luna de raportare în care salariatul îşi încetează activitatea la angajator.
Aceasta s-a datorat faptului că s-au depus raportări fără sume (concediu fără salariu, suspendare...etc.) la nivelul Declaraţiei (D112) aferentă lunii APRILIE 2020.

In astfel de situaţii trebuie aplicate dispoziţiile ORDIN Nr.611/138/127/2019 din 31 ianuarie 2019, respectiv la revenirea dintr-o perioadă nesalariată, data intrării ȋn categoria de asigurat (data ang) devine data la care se reiau raporturile de muncă (va fi o dată după 01.04.2020) si rămâne aşa până la o nouă astfel de situaţie.

Pentru a se remedia această situaţie este necesară depunerea Declaraţiilor rectificative (D112) cu modificările de rigoare.
Pentru urgenţele medicale, ȋn vederea deschiderii calităţii de asigurat, temporar/manual, va rugăm să ne transmiteţi adeverinţa de salariat, dupa modelul ataşat."

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#52 Mesaj de stroescud »

mateic326 scrie: Lun Aug 10, 2020 10:13 am De la [email protected] am primit urmatorul raspuns:
"Buna ziua
In luna aprilie 2020 salariatii sunt fara contributie la sanatate. Sistemul confform Legii nr.95/2006 privind reforma în domeniul sanatatii,ii mai pastreaza 3 luni de zile de la ultima contributie retinuta. cu toate ca in mai ii raportati cu suma la sanatate vine in contradictie cu ordinul ORDIN Nr.611/138/127/2019 din 31 ianuarie 2019 (....)la revenirea persoanelor salariate din concediul fără plată sau din concediul pentru creştere copil, în luna revenirii din concediu, este necesară completarea de către angajator în caseta "data intrării în categoria de asigurat" a datei la care această persoană şi-a reluat activitatea, iar caseta "data ieşirii din categoria de asigurat" nu se va completa de către angajator decât în luna de raportare în care salariatul îşi încetează activitatea la angajator.
Aceasta s-a datorat faptului că s-au depus raportări fără sume (concediu fără salariu, suspendare...etc.) la nivelul Declaraţiei (D112) aferentă lunii APRILIE 2020.

In astfel de situaţii trebuie aplicate dispoziţiile ORDIN Nr.611/138/127/2019 din 31 ianuarie 2019, respectiv la revenirea dintr-o perioadă nesalariată, data intrării ȋn categoria de asigurat (data ang) devine data la care se reiau raporturile de muncă (va fi o dată după 01.04.2020) si rămâne aşa până la o nouă astfel de situaţie.

Pentru a se remedia această situaţie este necesară depunerea Declaraţiilor rectificative (D112) cu modificările de rigoare.
Pentru urgenţele medicale, ȋn vederea deschiderii calităţii de asigurat, temporar/manual, va rugăm să ne transmiteţi adeverinţa de salariat, dupa modelul ataşat."
Ca sa intelegem mai bine:
Ne-au scos angajatii de la asigurat de sanatate pentru ca ... am platit contributiile.
Nu ar trebui sa le dam o lectie?
Acestor cretinoizi-infantili le trebuie dat o lectie sa-i arda!

pomparaus
Mesaje: 4202
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#53 Mesaj de pomparaus »

Vino cu propuneri de lectii.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#54 Mesaj de stroescud »

pomparaus scrie: Lun Aug 10, 2020 10:57 am Vino cu propuneri de lectii.
Nu le pot posta.
Se subinteleg.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#55 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Da, si eu am vb din nou azi la casa de sanatate si mi-au zis ca trebuie sa depun rectificativa neaparat.
Am intrebat daca trec la data revenirii 15 mai si au zis ca da.
Ce ziceti e ok sa trec 15 mai?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26029
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#56 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu faceți bine.
Nu a fost în nici una din situațiile alea prevăzute de o notiță din ordinul ce reglementează D112 și care a fost citat în mesajul de la CAS ("revenirea persoanelor salariate din concediul fără plată sau din concediul pentru creştere copil")
Nici o persoană ce a beneficiat de șomaj tehnic nu a fost în vreo situație de acest gen și în nici un caz nu se află în situația de lipsă a plății contribuției sau a lipsei realizării de venituri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: D112 - ANAF - CNAS asigurat/neasigurat sanatate

#57 Mesaj de sorina87 »

Aveti dreptate. Dar ce sa facem? Ca vad ca ei nu corecteaza...

Scrie răspuns