plata indemnizatiei de concediu de odihna

Mesaj
Autor
iusanr
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 18, 2018 12:24 pm

plata indemnizatiei de concediu de odihna

#1 Mesaj de iusanr »

Cum se achita salariatului indemnizatia de concediu de odihna cu 5 zile inainte de plecarea in concediu? Se intocmeste dispozitie e plata doar pe suma aferenta zilelor de concediu?, iar diferenta se plateste la data la care se plateste salariul?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plata indemnizatiei de concediu de odihna

#2 Mesaj de pomparaus »

In baza cererii de concediu de odihna pe salariatul respectiv din stat introduci concediul de odihna de la_____pana la____, salvezi, actualizezi statul si iti calculeaza Saga concediul de odihna, care se achita la data stabilita prin CIM. (ai in stat atat venitul pentru zilele lucrate cat si pentru CO).

iusanr
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 18, 2018 12:24 pm

Re: plata indemnizatiei de concediu de odihna

#3 Mesaj de iusanr »

da, ok , asa e , dar eu am intrebat daca se face dispozitie de plata cu 5 zile inainte de plecarea in concediu

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plata indemnizatiei de concediu de odihna

#4 Mesaj de pomparaus »

Si eu ti-am spus ce trebuie facut: de cand se dau salariile cu dispozitie de plata?!

iusanr
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 18, 2018 12:24 pm

Re: plata indemnizatiei de concediu de odihna

#5 Mesaj de iusanr »

cum se aplica art.150 alin.3 din codul muncii referitor la concediul de odihna

Articolul 150

(1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.

(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

(3) Indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.

iusanr
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 18, 2018 12:24 pm

Re: plata indemnizatiei de concediu de odihna

#6 Mesaj de iusanr »

referitor la plata salariului

Articolul 168

(1) Plata salariului se dovedeste prin semnarea statelor de plata, precum si prin orice alte documente justificative care demonstreaza efectuarea platii catre salariatul indreptatit.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: plata indemnizatiei de concediu de odihna

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Ii poti platii contravaloare CO prin casa cu DP in 425, iar pe stat suma o sa se regaseasca pe avans
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plata indemnizatiei de concediu de odihna

#8 Mesaj de pomparaus »

Nu tot ce e teorie se si pune in practica.
Sa raspunda colegii care fac plata indemnizatiei de concediu de odihna cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu indiferent cu ce document (stat /DP). Eu una, nu.

iusanr
Mesaje: 28
Membru din: Joi Oct 18, 2018 12:24 pm

Re: plata indemnizatiei de concediu de odihna

#9 Mesaj de iusanr »

multumesc

Scrie răspuns