Calcul somaj tehnic

Mesaj
Autor
habeanum
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Calcul somaj tehnic

#1 Mesaj de habeanum »

Buna ziua!

Am urmatoarea problema: Am primit astazi banii de la ANOFM pentru luna iulie si m-am repezit sa generez statul de somaj aferent din luna august. Am constatat cu surprindere ca sumele de pe stat nu corespund cu sumele din lista generata si depusa la inceputul lunii. Am verificat ( de abia acum, gresala mea) si pe lista generata am sume mai mari: de exemplu, pentru cineva cu salariu brut de 2230 lei, aflat toata luna in somaj tehnic, indemnizatia solicitata de la ANOFM pe lista este de 1923 lei, in loc de 2230*0.75%= 1673 lei, cat ies din calcul. Dupa aceasta descoperire, am generat din curiozitate lista pentru luna august, unde indemnizatia calculata pentru acelasi salariu brut este de 1527 lei, deci mai putin decat iese din calcul.

Ce se intampla, de ce variaza de la o luna la alta suma din lista, daca omul e in somaj tehnic toata luna, atat pe iulie, cat si pe august?
S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Calcul somaj tehnic

#2 Mesaj de septimiuv »

I-ai modificat salariul între timp.

habeanum
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: Calcul somaj tehnic

#3 Mesaj de habeanum »

Are salariu minim de la angajare pana acum, fara nici o modificare, de cand l-am marit la 2230, conform legii.
E posibil sa intervina in calcul numarul de zile din luna? In iulie au fost 23 de zile lucratoare, in august sunt 21. Are pe undeva prin spate un parametru cu zile din luna? Eu ma gandesc ca daca e in somaj tehnic toata luna , calculul e acelasi, salariu brut *75%, n-ar trebui sa conteze cate zile sunt in luna.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Calcul somaj tehnic

#4 Mesaj de septimiuv »

Înseamnă că au alte bube. Trimite mail la Saga cu baza de date.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Calcul somaj tehnic

#5 Mesaj de stroescud »

Conteaza zilele din luna, deoarece trebuie sa aiba atatea
zile lucrate cate zile lucratoare sunt in luna.
Daca's mai putine zile lucrate decat zile normal lucratoare
se diminueaza si ST.

vergeleag844
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 30, 2015 8:34 pm

Re: Calcul somaj tehnic

#6 Mesaj de vergeleag844 »

Buna seara
Aceiasi problema o am si eu la calculul somajului aferent lunii august.
Nu stiu daca are legatura cu nr de zile din luna, am incasat somaj aprilie,mai, iunie cu nr zile diferite de lucru aceiasi suma. Pentru iulie inca mai astept banii de la AJOFM

dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Calcul somaj tehnic

#7 Mesaj de dulgherub »

Greseala provine din SAGA: la generarea listei pentru luna IULIE si AUGUST s-au luat in calcul o medie 20 de zile lucratoare in luna, fata de 21 de zile cat este normal.
Numarul de zile mediu lucratoare este: 167.333 ore/luna : 8 ore/zi = 20.92 ... rotunjit: 21 zile/luna.
SAGA a rotunjit prin trunchiere la 20 zile/luna si sumele rezultate solicitate au fost mai mari.
In versiunea 3.0.527 s-a remediat problema, dar trebuie regenerata lista salariatilor pentru lunile IULIE si AUGUST 2020 si retransmise la solicitarea ALOFM respectiv. (cererea trebuie refacuta si ea cu noile sume corecte).

Primirea banilor se va intarzia ... mai mult decat a intarziat-o deja ANOFM (care nu a primit banii de la MF).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

Scrie răspuns