Detasare/delegare urgent

Mesaj
Autor
moleag959
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 18, 2017 1:36 pm

Detasare/delegare urgent

#1 Mesaj de moleag959 »

Buna ziua
Firma de constructii din Romania urmeaza sa incheie un contract pentru o lucrare in Olanda. Are nr egal de salariati care vor ramane in Romania si care vor pleca in Olanda cu formular A1.
Salariul este 3000 lei brut.
1. Pentru salariatii care raman in tara (activitate si in tara) beneficiaza de facilitati?
2. Pentru salariatii care vor lucra in Olanda se vor achita salariile in Romania in cuantum de 3000 de lei si se vor vira la stat contributiile cu facilitati sau fara?
3. Pe perioada cat vor lucra in Olanda este de ajuns salariul de 3000 lei sau trebuie sa fie la nivelul salariului minim in Olanda?
4. Se considera delegare chiar daca sunt 8 luni?
5. Pe aceasta perioada se plateste diurna in limita a 2.5 adica 87.5 euro sau indemnizatie de detasare? Ce valoare trebuie sa aiba indemnizatia de detasare?
6. Cheltuielile cu cazarea si transportul muncitorilor pe care le face societatea sunt deductibile si nu influenteaza diurna/indemnizatia de detasare?
7. Este delegare sau detasare? Ei raman salariatii firmei din Romania care factureaza conform contractului lucrarile catre firma din Olanda.

moleag959
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 18, 2017 1:36 pm

Re: Detasare/delegare urgent

#2 Mesaj de moleag959 »

Nimeni nu a avut asemenea caz?

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: Detasare/delegare urgent

#3 Mesaj de spasicir »

1. da
2. cu facilitati
3. Daca este delegare , la nivel de Romania.
4. Codul Muncii la art.44 perioada maxima este de 120 zile intru-un an/salariat, cu acordul salariatului. Eu stiu ca ce depaseste 120 zile se face detasare.
5. Am avut caz doar de diurna pentru delegare.
6. Cazarea si transportul eu le-am decontat.
7. Detasarea presupune schimbarea angajatorului.

moleag959
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 18, 2017 1:36 pm

Re: Detasare/delegare urgent

#4 Mesaj de moleag959 »

Multumesc.

Scrie răspuns