indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

Mesaj
Autor
baciua501
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 15, 2018 3:05 pm

indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#1 Mesaj de baciua501 »

In cazul reducerii temporare a activității determinate de instituirea stării de urgență/alertă/asediu, în condițiile legii,angajatorii au posibilitatea reducerii timpului de muncă a salariaților cu cel mult 50% din durata prevăzută în contractul individual de muncă, cu informarea și consultarea sindicatului, a reprezentanților salariaților sau a salariaților, după caz, anterior comunicării deciziei salariatului.
(4) Pe durata reducerii timpului de muncă în condițiile prevăzute la alin. (1) salariații afectați de măsură beneficiază de o indemnizație de 75% din diferența dintre salariul de bază brut prevăzut în contractul individual de muncă și salariul de bază brut aferent orelor de muncă efectiv prestate ca urmare a reducerii timpului de muncă, în completarea drepturilor salariale cuvenite, calculate la timpul efectiv lucrat.
(5) Indemnizația prevăzută la alin. (4) este suportată de angajator și se achită la data plății salariului aferent lunii respective, urmând a se deconta din bugetul asigurărilor pentru șomaj după îndeplinirea de către angajator a obligațiilor declarative și de plată aferente veniturilor din salarii și asimilate salariilor din perioada pentru care se face solicitarea.

Cum se inregistreaza aceasta indemnizatie in statul de plata in SAGA?

emilianova
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 12:28 pm

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#2 Mesaj de emilianova »

Buna. Si pe mine ma intereseaza cum va apare aceasta indemnizatie pe stat. Apare cumulata pe statul cu orele efectiv lucrate ? apare pe stat separat ? sau nu apare deloc pe stat ci doar sub forma de lista, asa cum a fost cazul la somajul tehnic ? Ms

ivanovc
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#3 Mesaj de ivanovc »

In og 132 spune ca si profesionistii beneficiaza de ac.indemnizatie, am inteles ca o I.I. poate cere,cu conditia sa fi primit si in perioada starii de urgenta;citesc o.g.dar nu prea inteleg, vreun coleg,lamariri?

petrusf
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:02 pm

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#4 Mesaj de petrusf »

Buna. Cum ati trimis revisalul pentru reducerea timpului de munca pe oug 132, tinand cont ca Ajofm va face plata la diferenta dintre salarul de incadrare si salarul pt timpul efectiv lucrat? A trimis cineva?

petrusf
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:02 pm

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#5 Mesaj de petrusf »

ghid anofm pt oug 132/2020

GHID_IM_RTM_ReGeS_IM_ANOFM.pdf

danciul962
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 12:00 am

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#6 Mesaj de danciul962 »

Nu mai inteleg ....avem ghid de completare ReviSal..... si cum ..(.mama lui de ghid )se vor transpune aceste modificari in statele de plata ? Cum se va acorda diferenta de 75% dintre un salariu brut egal cu salariul realizat ? ...care ce sa vezi, vor fi egale !?
Este important sa stim cu se interpreteaza aceasta modificare pentru ca riscam sa avem neconcordante intre datele din Revisal si statele de plata .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#7 Mesaj de tomac »

Nu vor fi egale. Diferența se decontează doar în procent de 75%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

emilianova
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 12:28 pm

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#8 Mesaj de emilianova »

Pai... vor fi egale, caci in Revisal trebuie modificat salariul, adica scazut.

nemethe154
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iul 12, 2016 7:32 pm

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#9 Mesaj de nemethe154 »

La societatile cu profil de constructii daca se reduce timpul de munca conform OUG 132/2020 si salariul scade sub 3000, se mai beneficiaza de facilitati?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#10 Mesaj de tomac »

@emilianova - cum să fie egale? Dacă am salariu de 5000 lei la normă întreagă și reduc norma la 4 ore și salariul la 2500 lei, iar diferența de până la 5000 adică restul de 2500 se decontează doar 75% adică, cum să fie egale. Vedeți că se decontează 75% din salariul de încadrare nu din brut. Iar salariul realizat poate fi mai mare decât cel de încadrare prin prisma unor sporuri de exemplu.

@nemethe - da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rusd971
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 18, 2019 12:48 pm

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#11 Mesaj de rusd971 »

Noi stim ca se deconteaza 75% din diferenta, doar ca in momentul in care completam listele cu persoanele care beneficiaza de aceasta indemnizatie formularul cere "salariul de baza brut prevazut in CIM**conform REVISAL"(unde noi deja l-am redus in functie de norma) si apoi se cere "salariul de baza brut aferent orelor de munca prestate ca urmare a reducerii timpului de munca"" care, ce sa vezi, este acelasi, adica sunt egale, adica diferenta dintre ele este 0(zero).

emilianova
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 12:28 pm

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#12 Mesaj de emilianova »

rusd971 scrie: Vin Oct 16, 2020 1:36 pm Noi stim ca se deconteaza 75% din diferenta, doar ca in momentul in care completam listele cu persoanele care beneficiaza de aceasta indemnizatie formularul cere "salariul de baza brut prevazut in CIM**conform REVISAL"(unde noi deja l-am redus in functie de norma) si apoi se cere "salariul de baza brut aferent orelor de munca prestate ca urmare a reducerii timpului de munca"" care, ce sa vezi, este acelasi, adica sunt egale, adica diferenta dintre ele este 0(zero).
exact

pope938
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 15, 2012 6:20 pm

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#13 Mesaj de pope938 »

Am si eu o intrebare: este posibil in saga sa modifici timpul de lucru, de exempul doar din 26.10.2020

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#14 Mesaj de balazse »

De putut se poate, dar nu neaparat este indicat, deoarece ii mai greu la D.112.

matetorneaa
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 07, 2017 7:55 pm
Localitate: Targu Mures

Re: indemnizatia pentru reducere timp de munca pe oug 132

#15 Mesaj de matetorneaa »

Si totusi, cineva a aplicat aceasta reducere pe septembrie ? Din cei care folosesc aplicatia Saga. Nu ne lumineaza nimeni ?

Scrie răspuns