concediu medical cod 51

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
stoicam30
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 04, 2011 12:00 am

concediu medical cod 51

#1 Mesaj de stoicam30 »

Buna! Am un concediu medical pe cod indemnizatie 51, boala infectocontagioasa grupa A cod 35, cod diagnostic 64, cu alte cuvinte, bolnav cu covid 19 in izolare.
Nu reusesc sa depun dec 112 fara erori. Am o pagina intreaga de erori printre care si "eroare atribut : D_9: valoarea 51 nu se afla in lista", ceea ce ma nedumereste. E ca si cum ANAF n-a aflat, inca, de cod indemnizatie 51. S-au a aflat SAGA mai devreme :D. Lucrez cu ultima versiune de SAGA. Puteti sa-mi spuneti ce se intampla?
eroare regula: S101.2: daca D_9<>05 atunci D12(35) trebuie sa fie nul
Validari globale
Nr. cazuri - mod de calcul eronat
eroare regula: A40: C2_11(1)=C2_11 calculat cf. regulii(o)
Total zile prestatii incapacitate temporare de munca-mod calcul eronat
A41:C2_12(9)=C2_14 calculat cf.regulii(0)
etc....

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: concediu medical cod 51

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu e actualizat validatorul declarației.

stoicam30
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 04, 2011 12:00 am

Re: concediu medical cod 51

#3 Mesaj de stoicam30 »

Multumesc! Doar ca nu ma lamureste cu nimic. Trebuie sa fac eu ceva?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: concediu medical cod 51

#4 Mesaj de septimiuv »

Trebuie să suni la anaf și să întrebi când actualizează validatorul.

stoicam30
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 04, 2011 12:00 am

Re: concediu medical cod 51

#5 Mesaj de stoicam30 »

Cu alte cuvinte, ar trebui sa mai astept. Ca doar n-or actualiza validatorul pentru ca i-am sunat eu. Multumesc pentru informatie, Septimiu!

tothi560
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: concediu medical cod 51

#6 Mesaj de tothi560 »

buna ziua, si eu am certificat medical cu cod 51, dar eu nu gasesc in ultima versiune a programului acest cod la concediu medicale, nu stiu cum pot sa introduc?!?!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: concediu medical cod 51

#7 Mesaj de septimiuv »

Redescarcă și reinstalează.

corneam335
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 08, 2020 10:37 am

Re: concediu medical cod 51

#8 Mesaj de corneam335 »

Buna ziua,
Si casa de sanatate a spus sa asteptam actualizarea la 112.

stoicam30
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 04, 2011 12:00 am

Re: concediu medical cod 51

#9 Mesaj de stoicam30 »

Am sunat la ANAF la informatica si au zis ca este actualizat A nu si J. Mi-au cerut sa le trimit lista cu erori. Astept un raspuns de la ei.

stoicam30
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 04, 2011 12:00 am

Re: concediu medical cod 51

#10 Mesaj de stoicam30 »

Iata si raspunsul primit de la ANAF:
"Bună ziua,
Validările le stabileste C.A.S.A.N, în acest moment C.A.S.A.N a confirmat faptul că,
reglementările legislative nu sunt complete, astfel încât să se poată introduce codul 51 în
aplicatia D112.
Cu stimă,"

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical cod 51

#11 Mesaj de tomac »

Logic!
Iar au dat cei de la Casa de Asigurări cu mucii-n fasole! Și probabil tot alții sunt de vină nu ei. Ei nu sunt de vină niciodată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nemethe154
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iul 12, 2016 7:32 pm

Re: concediu medical cod 51

#12 Mesaj de nemethe154 »

ÎN ATENŢIA MEDICILOR PRESCRIPTORI DE CONCEDII MEDICALE (octombrie 2020)
Urmare adresei CNAS nr. P9131/07.10.2020 și având în vedere:

prevederile art. 8 alin (2) din Legea nr.136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătății publice în situații cu risc epidemiologic și biologic, „(2) Lista bolilor infectocontagioase pentru care se instituie izolarea persoanelor la domiciliul acestora, la locația declarată de acestea sau, după caz, în unități sanitare sau în locații alternative atașate acestora, precum și lista unităților sanitare de bază în care se tratează persoanele bolnave se stabilesc prin hotărâre a Guvernului”;
Ordinul ministrului sănătății și al președintelui CNAS nr. 1092/745/2020 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical și a instrucțiunilor privind utilizarea și modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza cărora se acordă indemnizații asiguraților din sistemul asigurărilor sociale de sănătate și din sistemul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale, cu modificările și completările ulterioare;
faptul că nu se pot acorda concedii medicale folosind codul de indemnizație 51 deoarece, până la data prezentei, nu a fost publicat în Monitorul Oficial al României actul normativ prin care se aprobă lista bolilor infectocontagioase pentru care se instituie măsura izolării,
vă comunicăm următoarele:

Până la aprobarea și publicarea Hotărârii de Guvern privind lista bolilor infectocontagioase pentru care se instituie măsura izolării, la acordarea certificatelor de concediu medical pentru persoanele asigurate, diagnosticate cu o boală infectocontagioasă, confirmate cu SARS Cov 2, pentru care s-a instituit măsura izolării, potrivit legii, se inscrie codul de indemnizație 05, nr. crt. 35 aferent afecțiunii COVID-19 din anexa la Hotărârea de Guvern nr.423/2020 pentru aprobarea Listei cuprinzând urgențele medico-chirurgicale, precum și bolile infectocontagioase din grupa A, pentru care asigurații beneficiază de indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, fără îndeplinirea condiției de stagiu de asigurare și codul de diagnostic „64-alte boli cu virus, neclasate în alte locuri”.


CONDUCEREA CAS BRASOV

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical cod 51

#13 Mesaj de tomac »

Este pentru a doua oară în acest an când Casa Națională de Asigurări de Sănătate face chestia asta - pune medicii să treacă un cod de boală bazându-se pe un proiect și apoi își dau seama că nu l-au publicat. Și în timpul ăsta, medicii scriau acele concedii fără probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionf605
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 22, 2009 12:00 am

Re: concediu medical cod 51

#14 Mesaj de ionf605 »

Buna dimineata,
Am citit mesajele si intreb ce se poate face, pentru rezolvarea acestei situatii cu un concediu medical emis cu codul 51, cod pe care doctorul nu vrea sa il modifice, iar 112 da eroare la transmitere?
Mai sunt 3 zile pana pe 25 si nu stiu cum sa procedez.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu medical cod 51

#15 Mesaj de tomac »

Dvs nu puteți face nimic. Eventual să treceți 35 la cod sau 64, după caz, până lămuriți medicul să corecteze.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns