calcul numari zile CO

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

calcul numari zile CO

#1 Mesaj de visani512 »

Buna dimineata,
imi puteti spune cum calculeaza Saga numarul de zile concediu ?
Si in perioada de somaj tehnic din lunile aprilie, mai, ... se scad zilele de concediu cum se procedeaza ?
Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: calcul numari zile CO

#2 Mesaj de septimiuv »

Numărul de zile se calculează conform prevederilor legale.
Șomajul tehnic nu scade numărul de zile de concediu.

tofoleanum
Mesaje: 75
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: calcul numari zile CO

#3 Mesaj de tofoleanum »

Exista posibilitatea ca partile sa stabileasca in contractul colectiv de munca incheiat la nivel de unitate, in regulamentul intern sau in contractul individual de munca, ca durata concediului de odihna sa nu fie afectata de perioadele in care este suspendat contractul individual de munca.
Daca partile nu au introdus in contractul colectiv de munca in regulamentul intern sau in contractul individual de munca astfel de clauze urmeaza sa se aplice art. 140 alin. (2) din Codul muncii astfel incat durata concediului de odihna va fi diminuata proportional cu zilele in care salariatul s-a aflat in somaj tehnic.

tofoleanum
Mesaje: 75
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: calcul numari zile CO

#4 Mesaj de tofoleanum »

Scuze, in forma actualizata articolul este 145.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: calcul numari zile CO

#5 Mesaj de visani512 »

Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: calcul numari zile CO

#6 Mesaj de paturcai »

Ca o continuare a celor scrise de TofoleanuM:

Potrivit prevederilor legale din Codul Muncii (art. 140, alin2): durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Intreruperea temporara a activitatii angajatorului (somajul tehnic) constituie, potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Codul muncii un caz de suspendare a contractului individual de munca din initiativa angajatorului.
Suspendarea contractului individual de munca are ca efect, potrivit art.49 alin. (2) Codul muncii, suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
Daca partile nu au introdus in contractul colectiv de munca in regulamentul intern sau in contractul individual de munca astfel de clauze urmeaza sa se aplice art. 140 alin. (2) din Codul muncii astfel incat durata concediului de odihna va fi diminuata proportional cu zilele in care salariatul s-a aflat in somaj tehnic.
Drepturi de proprietate intelectuala: Rentrop si Straton https://legislatiamuncii.manager.ro/a/2 ... alcul.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns