zile libere parinti

Mesaj
Autor
gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

zile libere parinti

#1 Mesaj de gondorg777 »

in cazul intocmirii dosarului ptr AJOFM...mi se cere completarea pontajului...adica sa apara pe acesta ca angajatul este in concediul de zile libere ptr parinti...cum pot sa fac acest lucru?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: zile libere parinti

#2 Mesaj de septimiuv »

Exportă pontajul în excel și modifică-l acolo.

ioang
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am

Re: zile libere parinti

#3 Mesaj de ioang »

Buna dimineata, va rog , se pot trimite doc legate de concediu parinti cf oug 147/2020, cu semnatura olografa?

ioang
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am

Re: zile libere parinti

#4 Mesaj de ioang »

Buna, suma decontata angajatorului de anofm/ajofm pt concediu parinti nu este suma NETA? Saga scoate in pdf suma bruta..sau am gresit eu ceva?
Va rog un raspuns

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: zile libere parinti

#5 Mesaj de septimiuv »

Citește cu atenție formularele. Scrie destul de clar ce și cum.

ioang
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am

Re: zile libere parinti

#6 Mesaj de ioang »

Buna dimineata si La multi ani!
Va rog o lamurire: Saga n-ar trebui sa tina seama la calculul a 75 % pt concediu parinti de salariul mediu brut pe economie?
Am un caz: Angajat cu CIM 4h/zi cu 3410 lei deci la 8h depaseste sal mediu brut. Calculul insa e ca si cum asta ar fi sal la 8h...
respectiv angajata are 13 zile de concediu parinti si Saga calculeaza 1583 lei. Nu trebuia sa fie max 1260 lei?
Nu inteleg nimic..

ioang
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am

Re: zile libere parinti

#7 Mesaj de ioang »

Sau angajatorul plateste 1583 si se vor deconta doar 1260...?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: zile libere parinti

#8 Mesaj de tomac »

OUG 147 spune așa
Art. 3. -
(1) Indemnizația pentru fiecare zi liberă acordată în condițiile art. 1 se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul de bază corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.
Nu scrie că se recalculează în funcție de norma de muncă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barnav163
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: zile libere parinti

#9 Mesaj de barnav163 »

buna, LG. 278/27.11.2020 modifica OUG 147/2020, astfel :
"4. La articolul 4, alineatul (3) se modifică și va avea următorul cuprins:
(3) În situația în care unul dintre părinți își desfășoară activitatea în unul dintre domeniile prevăzute la alin. (1), acesta are dreptul la o majorare acordată suplimentar drepturilor salariale cuvenite, în cuantum de 75% din salariul de bază/salariul de funcție/solda de funcție corespunzătoare unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, corespunzător numărului de zile lucrătoare din perioada prevăzută la art. 1 alin. (1), cu condiția respectării, de către celălalt părinte, a prevederilor art. 1 alin. (2) lit. b). În cazul în care ambii părinți își desfășoară activitatea în unul dintre domeniile prevăzute la alin. (1), doar unul dintre aceștia are dreptul la majorarea acordată, potrivit prezentului alineat, suplimentar drepturilor salariale cuvenite."
-de unde recuperez cei 75% in aceste caz
-cum operez in SAGA acest spor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: zile libere parinti

#10 Mesaj de tomac »

1. De nicăieri. Vedeți între art.4. Indemnizația respectivă se suportă din același buget din care se suportă salariile. La art.4 alin.1 sunt persoane - angajați ai sistemului național de apărare, ordine publică și securitate națională, angajații din penitenciare și personalul din unitățile sanitare publice.
2. Se definește sporul în Administrare - Configurare salarii - și se introduce în panoul de detalii din stat.
E imposibil ca o societate comercială să aibă o astfel de situație. Doar la spitale/policlinici/dispensare publice, penitenciare, armată, poliție, jandarmerie...pot apărea astfel de cazuri.
De altfel același art.4 detaliază de unde se suportă indemnizația respectivă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barnav163
Mesaje: 8
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: zile libere parinti

#11 Mesaj de barnav163 »

am la cabinet de medic de familie_ pt o asistenta

Scrie răspuns