Declarare stimulent COVID asistenti!

Mesaj
Autor
mardaree
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 09, 2014 11:51 am

Declarare stimulent COVID asistenti!

#1 Mesaj de mardaree »

Buna seara! Am o problema cu modalitatea de declarare a stimulentului de risc pt asistenti. Am citit tot aici pe forum cum sa procedez cu inregistrarea acestui venit ca venit fara contributii pt fiecare asistent in parte, a fost ok. Insa, am nevoie de un stat de salarii pt acest stimulent aparte de statul lunii in care il acord, caz in care as avea 2 state in luna. Problema mea este cum fac declaratia 112, pt ca nu le cumuleaza. Pt. fiecare stat face o declaratie separat. Incorect! Va rog sa ma ajutati in aceasta problema. Multumesc! O seara buna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#2 Mesaj de tomac »

De ce să apară parte din venitul de natură salarială a unei luni, pe un stat de plată distinct? Indicați o bază legală pentru așa ceva vă rog.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mardaree
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 09, 2014 11:51 am

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#3 Mesaj de mardaree »

Nu am o baza legala. Asa mi-a fost solicitat de catre dl. Doctor. Cum sa fac totusi sa am stimulentul evidentiat pe un stat aparte si totusi sa am o declaratie 112 corecta. Caz in care se poate bineinteles.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#4 Mesaj de balazse »

Si domnul doctor de ce a solicitat acest lucru sau cu ce il ajuta daca ar aparea pe un stat separat? Apare frumos pe fluturas valoare in cauza.

opreal376
Mesaje: 7
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#5 Mesaj de opreal376 »

Buna seara!
Problema mea nu este intocmirea unui stat separat in care sa se regaseasca doar stimulentul ci faptul ca nu se regaseste pe stat rubrica "Alte venituri fara contributii" pe care eu am si redenumit-o "Stimulent cf OUG". Adevarat, pe fluturas apare. Poate am ceva nebifat?
Se doreste un stat separat pentru situatia in care Casa de Sanatate cere justificarea sumelor acordate prin contracte.
In plus, la generarea D112 am urmatoare atentionare: "ASIGURAT 1:
* ATENTIE - suma(VB_A-tichete_A + VB_B-tichete_B) diferita de suma(E3_8-E3_10-E3_43-E3_44)....

Multumesc!

mardaree
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 09, 2014 11:51 am

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#6 Mesaj de mardaree »

Asa este, Casa de Sanatate a cerut justificarea sumelor acordate prin contracte prin stat separat. Si este la fel de adevarat ca nici la mine nu se regaseste pe stat rubrica "Alte venituri fara contributii" redenumita de mine "Stimulent COVID", care apare totusi pe fluturas. Am lasat asa. Daca se poate sa apara pe stat, m-ar interesa si pe mine. Nu stiu cum apare in declaratie, daca este vreo eroare, ca nu pot sa o fac pt ca am 2 state. Acum nu stiu ce sa mai fac. Sa cumulez statele ca sa pot face declaratia, dar la dosar sa le las separat?

opreal376
Mesaje: 7
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#7 Mesaj de opreal376 »

mardaree scrie: Mar Ian 12, 2021 11:28 pm Asa este, Casa de Sanatate a cerut justificarea sumelor acordate prin contracte prin stat separat. Si este la fel de adevarat ca nici la mine nu se regaseste pe stat rubrica "Alte venituri fara contributii" redenumita de mine "Stimulent COVID", care apare totusi pe fluturas. Am lasat asa. Daca se poate sa apara pe stat, m-ar interesa si pe mine. Nu stiu cum apare in declaratie, daca este vreo eroare, ca nu pot sa o fac pt ca am 2 state. Acum nu stiu ce sa mai fac. Sa cumulez statele ca sa pot face declaratia, dar la dosar sa le las separat?
Eu nu inteleg treaba asta cu "doua state" dar si utilizata rubrica de alte venituri.
Daca pe "Alte venituri fara contributii" ati pus valoarea stimuletului, el se va regasi in salariul brut si implicit in D112 dar si in restul de plata.
Daca ati facut stat separat doar cu stimuletul si retinere impozit, rest de plata pe care asistentul il va incasa si va semna, in statul de salarii tot va trebui trecut pe alte venituri si retinut ca sa nu se regaseasca in restul de plata.

oprisp
Mesaje: 11
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:51 am

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#8 Mesaj de oprisp »

faceti un stat pe care il denumiti stat de stimulente cf OUG in care nu apar orele lucrate in luna, il prezentati la CAS, apoi completati statul lunii decembrie cu orele lucrate, cu venitul brut realizat, in care stimulentul este la alte venituri fara contrib , iar suma neta de 4500 va fi trecuta pe avans acordat, astfel salariatul va semna cele 2 state, si declaratia d112 se va valida adaugand la rd. cu tichete/ stimulente cei 5000 lei.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#9 Mesaj de balazse »

Acum serios, pe ce baza solicita Casa de Sanatate stat separat? Doar asa, ca asa vor ei?
Problema ii ca daca faceti manual stat de plata, voi sunteti de vina, ca faceti orice vi se cere, chiar daca nu exista nici o baza legala.

Daca ar aparea pe stat de plata separat, atunci incet ajungem ca pe o pagina A4 sa avem 2-3 angajati in loc de 9.

gogitac
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 17, 2016 3:55 pm

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#10 Mesaj de gogitac »

Am de inregistrat si eu acest stimulent. Am introdus suma de 5000 la Venituri fara contributii. Cand am generat D112 ( am ultima versiune) am vazut ca imi pune toata suma in sectiunea A -venit brut. Am defalcat si am pus cei 5000 lei la tichete/vouchere/stimulent medici si primesc atentionare suma(VB_A-tichete _A+VB_B tichete _B) diferita de suma (E3_8-E3_10-E3-43_E3_44) . Am gasit pe grup sugerat ca la sectiunea E3 sa trecem suma de 5000 lei si la 11.1 (stimulent de risc acordat medicilor)si la 11.2 (alte venituri din salarii fara contributii) si in acest fel declaratia e valida. E in regula asa?multumesc

mardaree
Mesaje: 16
Membru din: Mie Iul 09, 2014 11:51 am

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#11 Mesaj de mardaree »

Buna seara, din nou! Multumesc frumos celor care mi-au oferit solutii! Am ales solutia oferita de "oprisp", numai ca acum cumuland toata suma intr-un singur stat, venitul
s-a marit si surpriza, nu imi mai ia deducerea personala, rezultanad un rest de plata mai mic! Se poate rezolva ? Multumesc pentru eventualele solutii! Seara buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#12 Mesaj de balazse »

Pentru MardareE
Este normal ca daca s-a marit baza atunci se recalculeaza deducerea conform corelatiei.
Acel venit nu este scutit de impozit, ci doar de contributii.
Totusi ce doresti sa se rezolve?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#13 Mesaj de tomac »

@mardaree - citiți codul fiscal. Deducerile se acordă doar pentru venituri de până la 3600 lei. Faptul că nu se taxează cu contribuții sociale nu înseamnă că nu se respectă celelalte reguli fiscale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popac383
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 05, 2014 2:34 pm

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#14 Mesaj de popac383 »

Buna ziua,

Daca un fost salariat a primit stimulent COVID in luna decembrie 2020 desi ea nu mai este salariata din vara, suma de 2500 lei o voi inregistra in D205 aferent anului 2020?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declarare stimulent COVID asistenti!

#15 Mesaj de tomac »

nu.
în D112 a lunii în care i s-a achitat. Există acolo o opțiune pentru persoane la care li se achită sume după încetarea CIM.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns