DECLARATIA 112

Mesaj
Autor
dobrinoiuv117
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 22, 2014 12:35 pm

DECLARATIA 112

#1 Mesaj de dobrinoiuv117 »

Buna ziua, cum pot emite o declaratie 112 in care sa preiau somajul tehnic cf OUG 30 / 2020 pe 2 luni, respectiv octombrie si decembrie, deoarece pe amandoua le -am incasat in decembrie? Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIA 112

#2 Mesaj de tomac »

Modificați manual suma încasată în statul de salarii a lunii în care ați încasat banii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tanasem321
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 02, 2017 4:29 pm

Re: DECLARATIA 112

#3 Mesaj de tanasem321 »

Am generat declaratia 112 pe ianuarie 2021 si am observat ca pdf generat pastreaza anul 2020. Am incercat sa il modific in pdf dar nu se poate. Ce pot face?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: DECLARATIA 112

#4 Mesaj de stroescud »

A aparut D112 pentru 2021?
UNDE?

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DECLARATIA 112

#5 Mesaj de pomparaus »

Nu a aparut. Vom primi email de la saga.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DECLARATIA 112

#6 Mesaj de balazse »

Pentru TanaseM321
Ca si prim pas, citeste cele postate pe blog, iar ca si al doilea, verifica pe site ANAF, cand va aparea fisierul pdf pentru D.112 valabil pentru 2021 (dupa ce apare, precis va aparea destul de repede si o actualizare la program).

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: DECLARATIA 112

#7 Mesaj de stroescud »

pomparaus scrie: Mar Feb 02, 2021 1:52 pm Nu a aparut. Vom primi email de la saga.
Eu il intrebam pe tanasem321 care vaz ca o facu!
:) :) :)

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DECLARATIA 112

#8 Mesaj de pomparaus »

Si eu tot lui ii raspunsei (vorba olteanului din noi).

anghelo174
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 30, 2018 9:21 am

Re: DECLARATIA 112

#9 Mesaj de anghelo174 »

Va rog sa-mi spuneti daca apare varianta Saga cu D112 valabila pt 2021 pana pe 25 februarie 2021 ?

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: DECLARATIA 112

#10 Mesaj de meira »

Nu avem leac :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIA 112

#11 Mesaj de tomac »

Dvs ce ziceți? Va apărea? Depinde de cei care produc softul de contabilitate data publicării ordinului care reglementează modelul și conținutul declarațiilor? Depinde de vei care produc softul de contabilitate data la care se publica specificațiile tehnice a fișierelor de declarare?
Dacă sunteți de părere că da, clar, nu ne mai facem bine și ajungem să vorbim cu pereții.
Dacă sunteți de părere că nu, ce sens are întrebarea dvs?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

anghelo174
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 30, 2018 9:21 am

Re: DECLARATIA 112

#12 Mesaj de anghelo174 »

Eu sper sa apara cat mai repede........

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIA 112

#13 Mesaj de tomac »

Nu ați răspuns la ceea ce v-am întrebat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: DECLARATIA 112

#14 Mesaj de dinud251 »

În loc să se facă modificări punctuale la actualul formular, autoritățile optează pentru un proiect de ordin care să înlocuiască cu totul declarația 112 și instrucțiunile sale.

Ca să se aplice, documentul trebuie aprobat de ministerele Finanțelor, Muncii și Sănătății și apoi publicat în Monitorul Oficial. Ulterior, Fiscul trebuie să vină cu versiunea electronică actualizată a declarației. Asta înseamnă că angajatorii vor putea efectiv să completeze și să transmită formularul pe ultima sută de metri înainte de împlinirea termenului din 25 februarie 2021.

Declarația 112 va fi adaptată, în esență, la modificările legislative aduse în recentele luni prin Legea 296/2020 (multiple schimbări la beneficiile salariaților), Legea 298/2020 (șomajul tehnic subvenționat de stat de fiecare dată când se va mai declara stare de urgență), OUG 226/2020 (ajustări fiscale cu aplicare din 1 ianuarie 2021), OUG 3/2021 (banii pentru personalul medical implicat în vaccinarea anticoronavirus). Însă autoritățile spun că vor face și corecturi pentru rezolvarea unor probleme semnalate în practică.

Pe scurt, este vorba de următoarele modificări la formular:
introducerea unor noi casete în anexa 1.2. (anexa asigurat) la secțiunea E3, pentru declararea distinctă a bazelor de calcul aferente sumelor încasate de personalul medico-sanitar și auxiliar sanitar care își desfășoară activitatea în baza contractelor de prestări servicii acordate în baza dispozițiilor art. 3 din OUG 3/2021, pentru care se aplică regimul fiscal specific veniturilor asimilate salariilor, precum și a contribuțiilor sociale obligatorii aferente;
introducerea în nomenclatorul „Tip asigurat pentru alte entități asimilate angajatorului”, din anexa 3, a unor noi tipuri de asigurați, după cum urmează:
personal medico-sanitar și auxiliar sanitar care își desfășoară activitatea în baza contractelor de prestări servicii prevăzute de OUG 3/2021, pentru care se aplică regimul fiscal specific veniturilor asimilate salariilor;
personal medico-sanitar și auxiliar sanitar care își desfășoară activitatea în baza contractelor de prestări servicii prevăzute de OUG 3/2021, pentru care se aplică regimul fiscal specific veniturilor asimilate salariilor, asigurat în sistemele proprii de asigurări sociale și care nu are obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii;
introducerea în nomenclatorul „Tip asigurat”, din anexa 4, a unor noi tipuri de asigurați, după cum urmează:
salariat fără studii superioare, cu studii superioare și vechime sub un an, asigurat în sistemele proprii de asigurări sociale și care nu are obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii;
salariat cu studii superioare și vechime peste un an, asigurat în sistemele proprii de asigurări sociale și care nu are obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii;
salariat care beneficiază de indemnizația prevăzută de Legea 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ, asigurat în sistemele proprii de asigurări sociale și care nu are obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii;
salariat care beneficiază de indemnizația prevăzută la art. XI alin. (1) din OUG 30/2020 sau de indemnizația prevăzută de OUG 120/2020, suportată din bugetul asigurărilor de șomaj, asigurat în sistemele proprii de asigurări sociale și care nu are obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii;
salariat care beneficiază de indemnizaţia prevăzută la art. 1 alin. (4) din OUG 132/2020, asigurat în sistemele proprii de asigurări sociale și care nu are obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii;
salariat care beneficiază de indemnizația prevăzută de OUG 147/2020, asigurat în sistemele proprii de asigurări sociale și care nu are obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii;
introducerea unei noi valori în anexa 5 (nomenclatorul „Indicativ condiții speciale/deosebite”), pentru declararea locurilor de muncă în condiții deosebite, în conformitate cu Decizia 24/2019 a Înaltei Curți de Casație și Justiție;
modificări tehnice de actualizare corespunzătoare a anexelor și a instrucțiunilor la ordin, potrivit aspectelor semnalate de contribuabili.
Noua versiune electronică a formularului 112 va putea fi făcută de Fisc numai după oficializarea modificărilor indicate mai sus. Abia după ce Fiscul va publica versiunea electronică actualizată vor putea angajatorii să o completeze și să o depună online.

Atenție! Proiectul de ordin trebuie aprobat și publicat în Monitorul Oficial pentru a se aplica.

Cam pe aici suntem cu D112 pentru ianuarie :D

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: DECLARATIA 112

#15 Mesaj de stroescud »

Excellent, dinud251!!!
Daca si acum se mai gaseste careva sa intrebe despre D112, stadiul ei..., de ce..., nu e...
SAGA nu face,
chiar ca merita un cap in gura!

Scrie răspuns