decontare zile libere parinti

Mesaj
Autor
voisaa565
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 22, 2011 6:19 pm

decontare zile libere parinti

#1 Mesaj de voisaa565 »

O părere vă rog.Am plătit contribuțiile in 08,09,2020 am depus actele zile libere părinți cf oug 147/2020 in 16,10,2020 (deci cu o intărziere de 8 zile)si am primit de la AJOFM cu nr inreg. din 07,01,2021 răspunsul " Cererea dvs se respinge ca fiind tardiv introdusă."Am vazut art 5 din OUG
"Cererea și documentele justificative se transmit electronic sau în format letric la agențiile pentru ocuparea forței de muncă județene, respectiv a municipiului București, în cel mult 30 de zile de la data efectuării plății contribuțiilor și impozitelor aferente indemnizației.(3) Decontarea sumelor plătite cu titlu de indemnizație potrivit art. 3 se face în termen de 15 zile calendaristice de la data înregistrării documentelor prevăzute la alin. (1)."
Deci și AJOFM trebuia presupun să raspundă în termen de 15 zile.Mă găndesc să depun o contestație.
Multumesc ptr sugestii

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: decontare zile libere parinti

#2 Mesaj de paturcai »

Va intereseaza banii sau raspunsul intarziat de la AJOFM?
Adevarat, v-au raspuns cu intarziere (la altii platile s-au facut dupa 60 de zile)
Daca ei ar fi gresit (va trimiteau banii cu intarziere, nu s-ar fi facut caz din partea lor; ei au drepturi.
Dvs. ati intarziat sa depuneti niste nenorocite de hartii; puteau sa aiba intelegere; napastuitii cer ajutoare nu cei care au.
Pararea mea este ca veti primi acelasi raspuns
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

oprisul
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 24, 2016 11:36 am

Re: decontare zile libere parinti

#3 Mesaj de oprisul »

Ma poate ajuta cineva cu monografia incasarii indemnizatiei brute concediu parinti?
Netul am inteles ca se inregistreaza in 4382, dar diferenta?

oprisul
Mesaje: 18
Membru din: Mie Feb 24, 2016 11:36 am

Re: decontare zile libere parinti

#4 Mesaj de oprisul »

Ma refer la noiembrie si decembrie 2020.

milosm996
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 01, 2020 6:05 pm

Re: decontare zile libere parinti

#5 Mesaj de milosm996 »

Va rog sa-mi spuneti unde introduc in programul de salarii zilele libere acordate parintilor zilele libere, precum și indemnizația acordată pe această perioadă, pentru persoanele care îndeplinesc condițiile reglementate de Legea nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ, cu modificările și completările ulterioare.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: decontare zile libere parinti

#6 Mesaj de septimiuv »

La concedii. Ai poziție „concediu pentru părinți”.

samfiroiuo90
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:04 am

Re: decontare zile libere parinti

#7 Mesaj de samfiroiuo90 »

In luna decembrie inregistrarea contabila in 4382 a concediului pt parinti s-a facut diferit fata de noiembrie.
In 4382 decembrie s-a inregistrat suma bruta iar in noiembrie suma neta!
Am observat acest lucru la primirea sumei de la AJOFM!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: decontare zile libere parinti

#8 Mesaj de septimiuv »

Așa este. Pentru noiembrie nu ai avut programul actualizat cu noile reglementări legale.

samfiroiuo90
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:04 am

Re: decontare zile libere parinti

#9 Mesaj de samfiroiuo90 »

In 4382 s-au inregistrat sumele brute solicitate de la AJOFM.
Cum inchidem contul 4382?

Pe de alta parte AJOFM a decontat o suma mai mare decat cea solicitata! Atat pentru noiembrie cat si pentru decembrie!
A mai intampinat cineva aceeasi problema? Este AJOFM Valcea!

Scrie răspuns