data incetare contract

Mesaj
Autor
ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

data incetare contract

#1 Mesaj de ciobanc »

Toti salariatii sunt angajati pe peoiada nedeterminata :
totusi la unii .in fisierul salariati apare data incetare contract
pe care nu reusesc sa o elimin.
Banca nu aproba credit ,penru ca nu apare angajat pe perioada
nederminata

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: data incetare contract

#2 Mesaj de balazse »

Unde ai exact aceasta problema (scuze, dar eu personal n-am inteles)? In partea de ReviSal din program sau unde?

ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: data incetare contract

#3 Mesaj de ciobanc »

La primul fișier,unde sunt trecuți salariații:la fiecare salariat,apare în partea de jos data incetare contract :dacă nu scriu nimic ,nu apare în statul de plată. Numai la salariații mai vechi:apare și în D 112,ca și cum ar fi angajați pe perioadă determinată .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: data incetare contract

#4 Mesaj de balazse »

O data ce li s-a incetat contractul, este normal ca ai completat acea casuta, sau ai completat gresit din alta cauza?
Ce legatura are D.112 cu tipul de contract de perioada determinata sau nedeterminata?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: data incetare contract

#5 Mesaj de ovidiuo »

"la primul fisier" (aici am inteles ca este vorba de ecranul Fisiere -> Salariati) ... "dacă nu scriu nimic ,nu apare în statul de plată" (aici nu e ok .. daca scrieti ceva - NU mai apare in stat !).. nu va faceti inteles deloc !
P.S. ... fara rautate, dar cred ca nu ati citit manualul aplicatiei .. sau nu ati cerut ajutor (forum, SAGA, colegi contabili) despre modul de incetare a contractelor .. este un pic de varza pe acolo .. REVISAL-ul il aveti ok ? :D

ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: data incetare contract

#6 Mesaj de ciobanc »

Folosesc Saga de 15 ani.Vad ca nu reușesc să explic problema.Nu știu când a apărut data încetare contract ,dar un reușesc să o elimin.In D112 pe decembrie apare la unii salariați data 31.12.2021 (completata de mine )Cei de la bancă socotesc că persoana este angajată pe perioada determinata.Daca as putea să trimit un print screen,ar fi mai clar ceea ce explic.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: data incetare contract

#7 Mesaj de balazse »

Foloseste site-ul de aici pentru a incarca imaginea (atentie sa nu incarci si detalii confidentiale), dupa care il incarci pe forum:
https://imgur.com/signin
O data verifica daca la "fisiere" -> "salariati" -> este sau nu completat rubrica "ultima zi de lucru", daca nu, iar angajatii nu au contract incetat atunci ii ok.
Referitor la D.112, cumva este completat casuta "Dată iesire din categ. de asigurat"? Daca la asta te referi, este posibil ca li s-a suspendat contractul pentru concediu fara plata sau etc, aici trebuie sa verifici ce ai completat la "concedii".
Daca din aceasta cauza considera cei de la banca, ca au contract determinat, atunci sa soliciti sa li se faca o noua scolarizare in acest sens (sa nu ma exprim mai urat).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: data incetare contract

#8 Mesaj de tomac »

ciobanc - probabil ați introdus concedii fără plată. În D112 nu apare data încetării CIM. Nu există nicăieri așa ceva în D112. În D112 apare data la care încetează calitatea de asigurat pentru casa de asigurări nu data la care a încetat CIM. Iar data de încetare a calității de asigurat poate apărea și la suspendări și la CFS.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: data incetare contract

#9 Mesaj de ciobanc »

Mulțumesc:nu am avut concedii fără plată, doar somaj tehnic în aprilie și mai:cei de la bancă au considerat data încetării CIM data încetării calității de asigurat.Nu am reușit să încarc print screen.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: data incetare contract

#10 Mesaj de tomac »

Cei de la bancă habar nu au ce vorbesc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: data incetare contract

#11 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Am avut contract pe perioada determinata si in revisal am trecut data inceput data sf ctr. Ultima zi de lucru era 15.12.2021. Acuma mi-am listat registrul salariatilor si am ibservat ca el figureaza activ. Trebuia sa transmit din nou revisal cu data incetarii?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: data incetare contract

#12 Mesaj de pomparaus »

Logic.
Decizie de incetare contract incepand cu 16.12.2021 si tot in 16.12.2021 trebuia transmis in REVISAL.

Scrie răspuns