dec 205

Mesaj
Autor
popad975
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 05, 2014 10:51 am

dec 205

#1 Mesaj de popad975 »

Buba ziua , as avea nevoie daca se poate de putin ajutor,
Suntem un SRL cu actionar unic Primaria, in urma unul control de la curtea de conturi a trebuit ca profitul din anul 2019 , sub forma de dividende sa il impartim in doua, o parte din dividende sa le viram la Primarie, cu impozitul aferent, si celelalte dividende au ramas la societate, nedistribuite. In dec 2020 am intocmit decl 100 unde am declarat doar impozitul aferent dividentelor noastre.
1.Trebuia cumva sa declar in 100 si impozitul pe care l-am platit Primariei?
2.In decl 205 , trebuie sa trec suma totala (primarie + srl)?
3. La nume si prenume trec numele administratorului?
4 Specific ca sa platit impozit pe dividente dar ele nu s-au ridicat, si nici nu cred ca se vor ridica in viitor
Multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec 205

#2 Mesaj de tomac »

Dacă Primăria este acționar unic nu se poate să aveți dividende virate și dividende rămase la societate. Dividendele sunt partea de profit distribuită acționarilor. Dacă acționarul a decis să distribuie integral profitul la dividende atunci aveți obligația virării lui către acționar. Dacă a decis să distribuie ca dividend doar ceea ce vă obligă OG 64/2001, adică 50% din profitul anului 2019, atunci nu putem vorbi despre eventuale dividende rămase la societate. Discutăm despre profit distribuit în procent de 50% ca dividend, iar diferența fie rămâne ca profit nedistribuit a cărui destinație o stabiliți ulterior, fie decide acționarul distribuirea restului de 50% la alte fonduri.

1. În D100 se înscrie impozitul pe dividende datorat, nu contează că e vorba de dividende distribuite și achitate ori doar dividende distribuite. Impozitul pe dividende nu l-ați plătit la primărie. Se achită la bugetul de stat.
2. Da
3. Da
4. Nu se poate așa ceva. Eventual se poate decide ca acele dividende să fie considerate ca împrumut, dar este complet ilogic să distribui dividende pe care să nu le plătesc. În situația dvs vine Curtea de Conturi și vă mai dă o dată cu legea-n cap. Cu legea 31/1990 și pune primăria să vă ceară plata dividendelor respective cu dobândă, dacă există hotărâre de distribuire ca dividend și nu se plătesc acele dividende.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

savulescud811
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mai 25, 2017 12:11 pm

Re: dec 205

#3 Mesaj de savulescud811 »

Va rog frumos, avand in vedere ca actionarul unic este primaria oare se mai plateste impozit pe dividende? Ma refer la ce scrie in codul fiscal referitor la exceptiile acelea de la art.43.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec 205

#4 Mesaj de tomac »

Problema cu art.43 este dată de formularea sa.
"organelor administrației publice care exercită, prin lege, drepturile și obligațiile ce decurg din calitatea de acționar al statului/unității administrativ-teritoriale la acea persoană juridică română."

Exercitarea drepturilor și obligațiilor ce decurg din calitatea de acționar să fie stabilită prin lege. Există o lege care să stabilească în sarcina unității administrativ-teritoriale drepturi și obligații legate de societatea respectivă?
Calitatea de acționar este aceiași cu cea de asociat unic în înțelesul acelei legi?
Astea sunt neclaritățile. Eu zic că e discutabil când vine vorba de societăți comerciale la care consiliul local, nu primăria, este asociat unic sau majoritar, discutabil în sensul în care aș opta întotdeauna să spun că nu se încadrează la excepțiile respective.

Totuși e un punct de vedere personal de aceea recomandarea mea este să vă adresați direct ANAF prin serviciul de asistență contribuabili, dar acel punct de vedere nu va fi opozabil terților sau puteți solicita o soluție fiscală, dar aceasta costă 3000 EUR și este opozabilă terților.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: dec 205

#5 Mesaj de balazse »

Sa inteleg ca de la ANAF se poate solicita o solutie fscala?
Cum functioneaza acest lucru (intreb si eu din curiozitate)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec 205

#6 Mesaj de tomac »

Simplu: conform codului de procedură fiscală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: dec 205

#7 Mesaj de balazse »

Multumesc

Scrie răspuns