salariat in alt judet

Mesaj
Autor
strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

salariat in alt judet

#1 Mesaj de strasciuce251 »

Daca firma este in judetul MM, are pct de lucru in CJ,iar salariatii sunt din MM, CJ si Bucuresti:
1.ce casa de sanatate aleg la salariati? Cea pt care opteaza ei sau MM?
2.sunt 14 salariati in total iar 6 lucreaza la punctul de lucru din CJ, unde platesc impozitul pe salarii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariat in alt judet

#2 Mesaj de tomac »

1. Casa de asigurări de sănătate la care sunt arondați - adică cea a medicului de familie pe care îl au.
2. Pentru punctul de lucru, la Cluj, pentru restul la sediu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: salariat in alt judet

#3 Mesaj de strasciuce251 »

Multumesc pt raspuns, cam asa ma gandeam si eu, mai ales ca am vazut ca Saga a stiut sa imi puna in d112 sediul secundar (minunat programul asta! si forumul care ma ajuta cand dau de greu :D), doar ca vechiul contabil, facea toate platile la trezoreria de unde este sediul. Zicea ca asa i-au spus de la ANAF, ca altfel nu ii apare plata pe fisa platitor. Este posibil asa ceva sau mai trebuie facut ceva ca sa fie ok in fisa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariat in alt judet

#4 Mesaj de tomac »

Nu am un astfel de caz să vă pot confirma/infirma această afirmație. Și nici nu-mi aduc aminte să fi citit pe undeva asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: salariat in alt judet

#5 Mesaj de nasteaf »

Dar ca sa platesti impozitul pe salarii la Punctul de lucru, trebuie solicitat la ANAF cod fiscal special pt.acel Punct de lucru (daca ai peste 5 salariati la punctul de lucru) si atunci trebuie sa platesti impozitul pe salarii la Trezoreria unde este arondat punctul de lucru, iar in OP la Cod de identificare beneficiar sa treci acel CIF al punctului de lucru. NJu ati specificat ca aveti CIF pt.acel punct de lucru.

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: salariat in alt judet

#6 Mesaj de strasciuce251 »

Da, am cif pentru acel punct de lucru. In Saga am trecut ca salariatii lucreaza la acel punct de lucru si in d112 si imi apare impozitul la sedii secundare. Am scos si un duplicat dupa d122 pe care o depunea vechiul contabil. La fel si la el in d112 apare impozit la "sedii secundare".
Cu plata am o problema.
Vechiul contabil a platit in contul de la trezoreria unde este sediul.. si sustine ca daca platesc la trezoreria unde am punctul de lucru o sa am restante pe fisa de la ANAF unde am sediu, si nu voi putea recupera banii platiti la trezoreria unde am punctul de lucru.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: salariat in alt judet

#7 Mesaj de stroescud »

Plata viramentelor salariale se face acolo unde s-au depus D112 pentru stingerea obligatiilor luate
Asta se vede in fisa platitorului, se vad sumele din declaratie si apoi stingerea lor.
Daca aveti D112 si pe sediile secundare trebuie platite acolo, daca aveti o singura declarartie
pe sediul principal si care-i cuprinde pe toti slariatii atunci platile se fac la trezoreria unde
sunteti arondati cu sediul principal.
Cu semnatura digitala, va faceti cont in SPV
si acolo vedeti fisa platitorului si declaratiile depuse.
Puteti avea CIF pe sediu secundar, dar daca nu aveti
pontaj/stat/plata si D112 pe sediul secundar nu puteti plati acolo
la trezoreria unde este sediul secundar/punct de lucru si ce o mai fi.
Vechiul contabil avea dreptate.

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: salariat in alt judet

#8 Mesaj de strasciuce251 »

Imi dau seama ca nu intelesesem bine ce mi-a zis vechiul contabil. In fisa, pe cif-ul de la sediu, apare 0 la impozit pe vn din salarii. Inseamna ca el i-a trecut pe toti ca lucreza la punctul de lucru. Deci tb sa mai fac o d112, dar nu am nici semnatura nici spv pe cif-ul de la punctul de lucru. Se porcedeaza la fel... procura, inrolare etc, sau exista si o varianta mai simpla?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: salariat in alt judet

#9 Mesaj de roncovf »

1. Faci o singura D112. Pe codul fiscal principal apar CAS, CASS și CAM. Pe codul punctului de lucru apare impozitul pe salarii. Toate obligațiile sunt pe o singură declarație.
2. Faci doua ordine de plată, cîte unul pentru fiecare cod fiscal.
3. Dacă vrei să ai acces la fișa rol a codului fiscal al punctului de lucru trebuie să reiei procedura cu SPV.

Scrie răspuns