vector fiscal salarii

Mesaj
Autor
strasciuce251
Mesaje: 108
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

vector fiscal salarii

#1 Mesaj de strasciuce251 »

microintreprindere - daca in 2020 nr mediu de salariati a fost 3 (adica 2.6, dar la bilant apare 3), si aveam plata contributiilor trimestrial, de la intai ianuarie trebuia sa trec obligatoriu la lunar? M-am prins urechile la acel "exclusiv 3"

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: vector fiscal salarii

#2 Mesaj de ovidiuo »

Cred ca daca ai firme cu 1 si 2 salariati esti la trimestru .. de la 3 in sus treci la luna ! Nu prea "m-a pasionat" subiectul pentru ca eu i-am bagat pe toti "ai mei" la "lunar prin optiune" (pe cei care se incadrau la trimestru) .. mi s-a parut mai usor de gestionat pentru mine si mai lejer financiar pentru client (mai bine dai lunar cate putintel decat la trei luni o suma mai maricica). :D

strasciuce251
Mesaje: 108
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: vector fiscal salarii

#3 Mesaj de strasciuce251 »

De acord, doar ca noi suntem la trimestru si acum nu mai pot reveni la luna (doar anul viitor in ianuarie). Cat de mare e problema ca nu am trecut la lunar?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: vector fiscal salarii

#4 Mesaj de ovidiuo »

Eu zic ca nu e nicio drama ... poti depune linistit declaratiile ca fiind lunar si il pui pe clientul respectiv sa achite lunar pana pe 25 impozitele .. te comporti ca si cand ai fi cu D112 lunar !
Ultima oară modificat Vin Feb 26, 2021 10:46 pm de către ovidiuo, modificat 1 dată în total.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: vector fiscal salarii

#5 Mesaj de nasteaf »

ART. 80 - Termenul de plată a impozitului al.2 litera b) din Codul Fiscal : persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit care, în anul anterior, au înregistrat venituri totale de până la 100.000 euro și au avut un număr mediu de până la 3 salariați exclusiv;

Scrie răspuns