CM "in continuare" suprapus cu CM "initial"

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

CM "in continuare" suprapus cu CM "initial"

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua, va cer ajutorul in urmatoarea problema.
Am primit un concediu medical initial pentru perioada 05.02.2021-26.02.2021.
Pe 26.02.2021 persoanei i s-a eliberat un CM "in continuare", pe acelasi cod de diagnostic (corect), pentru perioada 26.02.2021-28.02.2021 (26.02 - internare si 27-28 la externare).
Daca al doilea CM ar fi fost eliberat "initial" nu aveam intrebari.
In acest caz intrebarea mea este daca este corect sa se suprapuna 2 concedii medicale in cazul in care al doilea este eliberat "in continuare".

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: CM "in continuare" suprapus cu CM "initial"

#2 Mesaj de fagarasa176 »

NORME de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate scrie:(3) În situația în care unui asigurat i se acordă în aceeași lună două certificate de concediu medical, care se suprapun pentru o anumită perioadă, indemnizația se calculează după cum urmează:
a) pentru primul certificat de concediu medical, indemnizația se va calcula numai pentru zilele cuprinse între data începerii valabilității acestuia și data începerii valabilității celui de-al doilea certificat medical, iar pentru zilele rămase peste care se suprapune perioada celui de-al doilea certificat medical se va înscrie în rubrica „Observații“ a certificatului de concediu medical „Suprapunere cu CM seria ..... nr. ..............“;
b) pentru al doilea certificat medical, a cărui începere se suprapune peste perioada de valabilitate a primului certificat medical, indemnizația se calculează în mod corespunzător, pentru toate zilele cuprinse în perioada de valabilitate a acestuia.
Sursa: http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/196683
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: CM "in continuare" suprapus cu CM "initial"

#3 Mesaj de alexoaiac »

Multumesc pentru raspuns!
Stiam ca daca se suprapun , se ia in considerare perioada de pe al doilea medical, dar nu stiam daca este corect sa se suprapuna 2 medicale in continuare. Legea nu diferentiaza.
Am sunat si la CASMB si mi-au spus ca este corect.
Zi frumoasa!

Scrie răspuns