Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua,
Casa de Sanatate imi vede o eroare la luna 08.2019, am un concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert. Trebuie sa fac rectificativa .
Am facut rectificativa scotand total medicalul, dar imi da peste cap contributiile si restul de plata, normal.

Avand in vedere ca eu nu o sa caut salariatul sa returneze banii pe medical, m-am gandit la o alta varianta.
Este vorba de un concediu medical de 7 zile calendaristice, 5 zile lucratoare (4 FS si 1 CCI).
Pot trece toate zilele ca fiind platite din fond salarii si asa nu se modifica restul de plata si nici contributiile (doar o mica diferenta la CAM).

Intrebarea mea este daca este posibil sa apara la CASMB eroare pentru ca am platit prea multe zile din FS?
Eu am validat declaratia asa si nu-mi apar erori. Dar este posibil sa vada Casa o astfel de eroare? V-ati intalnit cu o astfel de situatie?

Multumesc enorm si anticipat pentru ajutor!

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#2 Mesaj de pomparaus »

Din ce ai postat eu inteleg asa: Casa de sanatate nu iti vede o eroare, practic nu iti plateste acel CM ca a depasit 90 de zile si nu e vizat de un medic expert.
Nu trebuie sa faci rectificativa 112, ci pur si simplu inchide valoarea ce o ai in 4382 (ca oricum nu o vei primi de la casa de sanatate, iar concediul medical total l-a suportat unitatea) : 641=4382 iar la NC scrii explicatia.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#3 Mesaj de alexoaiac »

Multumesc pentru promptitudine. Imi cer scuze daca m-am exprimat alambicat.
Ideea este ca in acest moment eroarea exista la Casa, este D112 din 08.2019. Acum Casa a verificat dosarul pentru a plati concediile medicale din CCI, si au remarcat eroarea.... Cata vreme Casa vede eroare, nu imi plateste niciun concediu medical din intreaga luna. Deci trebuie sa fac o rectificativa.

Eu analizam doar care ar fi optiunea cea mai buna de rectificativa, astfel incat sa nu-mi dea statul peste cap dar sa scap si de eroarea de la Casa.

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#4 Mesaj de pomparaus »

Trebuie sa depui rectificativa si ca sa nu denaturezi situatia aferenta anului 2019 si 2020 trebuie sa faci urmatorii pasi (pasi pe care si eu la randul meu i-am invatat (chiar daca aveam ceva habar) de la @tomac).
1. se face o salvare a bazei de date, pentru siguranță, din Administrare - Întreținere BD
2. intru la Operații - State salarii - apăs butonul N.C. și tipăresc nota contabilă așa cum este ea acum. Pot face și un export în excel a notei.
3. Modific statul așa cum ar trebui și când am terminat îl validez.
4. Tipăresc nota contabilă după modificare. Export în excel nota.
5. Intru la Operații - Articole contabile și modific nota generată după validarea statului modificat, aducând-o la aceleași valori ca cea listată la punctul 2.
6. Folosindu-mă de exportul în excel sau de ceea ce am tipărit, determin diferențele dintre cele două note contabile și le operez, manual, prin articole contabile.
Dacă am diferențe la conturi de cheltuieli atunci în loc de 641 (6421) pun 1174.
Dacă societatea este plătitoare de impozit pe profit este necesar să corectez și D101 și să înregistrez diferențele rezultate la acel impozit, prin 1174, fie în roșu fie în negru, după caz.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#5 Mesaj de balazse »

Sunt curios cand va da cineva o data in judecata Casa de Sanatate, ca dupa mai mult de un an isi da seama ca nu este corect acel certificat.
Din cate stiu aceste certificate sunt emise din programul gestiunat de Casa de Sanatate, care nu trebuia sa permite emiterea gresita a certificatului.

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#6 Mesaj de pomparaus »

Ar trebui sa ii dam in judecata si sa solicitam dobanda la banii pe care ii folosesc.
Eu am primit o adresa emisa in 26.01.2021 care a ajuns la final de februarie, catre una din firme care zice asa: "Va aducem la cunostinta ca la data de 31.12.2020 in evidentele noastre contabile figurati cu un credit de ------ lei reprezentand asistenta sociala in caz de boli, pentru perioada IX,X,/18. In vederea virarii sumei, va rugam sa depuneti o cerere si copie dupa extrasul de cont (din care sa reiasa numele firmei pentru care se deconteaza concediul medical si codul fiscal) la sediul central din Sos.Buc......
Astia sunt normali?! Mai vor o cerere la cerere, au cererea in care au toate datele firmei inclusiv contul bancar - nu, ei vor copie extras : de ce? Sa traga de timp, sa mai tina putin (ani) banii. Mai bine trimiteau o confirmare de sold.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#7 Mesaj de balazse »

Nu au nici o baza legala sa iti solicite extras de cont. Iar chestia asta cu cerere pentru virare suma, ii total aiurea.

pomparaus
Mesaje: 4190
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#8 Mesaj de pomparaus »

Stiu, dar adresa lor seamana cu o confirmare de sold.
M-am conformat, le-am trimis ce au solicitat si acum astept banii.

ploscarum740
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 24, 2016 12:48 pm

Re: Eroare concediu medical care depaseste 90 zile fara viza medic expert

#9 Mesaj de ploscarum740 »

se impoziteasa indemnizatia de CM carantina?

Scrie răspuns