pensionare li,mita de varsta

Mesaj
Autor
voicug381
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 05, 2020 10:11 am

pensionare li,mita de varsta

#1 Mesaj de voicug381 »

buna ziua,
in luna martie un angajat depune dosarul de pensionare pt limita de varsta.Cand inceteaza contractul de munca; in momentul primirii deciziei de pensionare sau la data implinirii varstei de pensionare ?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensionare li,mita de varsta

#2 Mesaj de pomparaus »

Cand ai decizia.

voicug381
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 05, 2020 10:11 am

Re: pensionare li,mita de varsta

#3 Mesaj de voicug381 »

multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: pensionare li,mita de varsta

#4 Mesaj de pinteae »

La data implinirii varstei de pensionare.
Eugen Pintea

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: pensionare li,mita de varsta

#5 Mesaj de stroescud »

pinteae scrie: Lun Mar 22, 2021 10:56 pm La data implinirii varstei de pensionare.
Si pe ce baza ii desfaci CIM-ul?
Se face cand ai decizia si in baza deciziei.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: pensionare li,mita de varsta

#6 Mesaj de pinteae »

In baza art. 56, alin (1) lit. c) din Codul muncii.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pensionare li,mita de varsta

#7 Mesaj de pomparaus »

Si daca persoana respectiva nu si-a intocmit/depus dosarul de pensionare, tu, @pinteae, ii desfaci contractul de munca si il lasi fara venituri?!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: pensionare li,mita de varsta

#8 Mesaj de stroescud »

pinteae scrie: Mar Mar 23, 2021 8:18 am In baza art. 56, alin (1) lit. c) din Codul muncii.
II desfaci CIM in momentul cand iti aduce Decizia de pensionare!
Dosarul este depus in "luna" si "ziua" din luna in care implineste conditiile de pensionare.
Ziua , este ziua de nastere, nu primesc mai devreme iar o decizie apare in maxim 3 luni.

Sti ce inseamna sa-l lasi pe om fara venituri?
As zice sa incerci pe propria persoana.
Sa fi angajatul meu eu te-as da afara, sa vezi cum e!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pensionare li,mita de varsta

#9 Mesaj de tomac »

Ați sărit la Eugen de parcă nu știu ce ar fi făcut. Asta deși a dat un răspuns corect.
În cazul pensionării pentru limită de vârstă nici măcar nu ar fi necesară vreo decizie, dar codul muncii obligă la una. Pentru vă vorbim despre o ÎNCETARE DE DREPT. Adică indiferent de voința mea, contractul încetează de drept.
Vorbim despre art.56 alin.1 litera c
"(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
....
c) la data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter excepțional, pentru salariata care optează în scris pentru continuarea executării contractului individual de muncă, în termen de 30 de zile calendaristice anterior împlinirii condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la vârsta de 65 de ani; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate parțiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare; la data comunicării deciziei medicale asupra capacității de muncă în cazul invalidității de gradul I sau II;"
La data deciziei încetează doar în anumite cazuri:
- în cazul pensiei de invaliditate de gradul III,
- în cazul pensiei anticipate parțiale,
- în cazul pensiei anticipate,
- în cazul pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare;
- la data comunicării deciziei medicale asupra capacității de muncă în cazul invalidității de gradul I sau II

În rest încetarea operează de drept. Pentru situațiile prevăzute la alin. (1) lit. c, constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, și se comunică persoanelor aflate în situațiile respective în termen de 5 zile lucrătoare.

Ce poate face salariatul? Poate OPTA - în scris - să continue activitatea ca salariată dacă este femei - dar și acolo apare încetare de drept anterior. Și apare un nou contract dacă se continuă activitatea. Vedem ce spune alin.4 din codul muncii
"Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menținut în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă."
Așadar un contract de muncă încetează de drept la data îndeplinirii condițiilor de pensionare. Dacă salariatul dorește să continue activitatea la același angajator și angajatorul este de acord, atunci salariatul e obligat să facă cerere în acest sens cu 30 de zile anterior îndeplinirii acelor condiții. Dacă cererea nu e făcută în acel termen ori angajatorul nu este de acord apare încetarea de drept. Dacă există cererea și angajatorul e de acord, oricum apare încetare de drept după care un CIM nou pe perioadă determinată. Ce se poate prelungi anual pentru maxim 3 ani. Pentru aceiași funcție.

Așa că, stroescud, postarea dvs nu este corectă raportat la răspunsul dat de Eugen, răspuns corect, conform codului muncii. Că dvs judecați lucrurile omenește e una, dar legea nu are sentimente și strict în litera și spiritul legii Eugen are dreptate. Așa că dacă ar fi salariatul dvs și l-ați da afară pe un astfel de motiv, că a dat o soluție perfect legală, eu cred că nu ați proceda corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns