Compensare concediu de odihna neefectuat

Mesaj
Autor
tofoleanum
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Compensare concediu de odihna neefectuat

#1 Mesaj de tofoleanum »

Unui salariat cu contract pe perioada determinata, pana la 01.03.2021, I se intocmeste o decizie de incetare de drept a contractului de la 1 martie 2021 si imediat o decizie de angajare cu un nou contract pe perioada determinata, incepand aceeasi data.
Se doreste compensarea concediului de odihna neefectuat conform vechiului contract.
Este corect sa se procedeze asa?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Compensare concediu de odihna neefectuat

#2 Mesaj de pomparaus »

Adica sa ii compensezi in bani CO-ul aferent CIM determinat - da.

tofoleanum
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: Compensare concediu de odihna neefectuat

#3 Mesaj de tofoleanum »

Amandoua CIM-uri sunt pe perioada Determinata.
Eu cred ca mai corect sa se faca un act aditional de prelungire a contractului.
In loc de asta, pentru a beneficia de compensarea in bani a concediului neefectuat aferent perioadei lucrate, s-a procedat la incetarea vechiului contract si o noua angajare, cu aceeasi data, tot pe perioada determinata.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Compensare concediu de odihna neefectuat

#4 Mesaj de pomparaus »

Da, poate fi prelungit in conditiile prevazute la art.83 Codul Muncii.

tofoleanum
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: Compensare concediu de odihna neefectuat

#5 Mesaj de tofoleanum »

Pai prelungit da. Dar incetat unul si incheiat altul, cu acordarea banilor pentru concediul neefectuat de la primul CIM, este in regula?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Compensare concediu de odihna neefectuat

#6 Mesaj de pomparaus »

Sunt in regula ambele variante, dar daca eu am un om caruia i-am facut CIM pe perioada determinata pt.o lucrare cu caracter sezonier (de ex.) si nu am estimat corect ca termin lucrarea, pot foarte usor sa prelungesc primul CIM acestui om.

tofoleanum
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mar 09, 2017 2:31 pm

Re: Compensare concediu de odihna neefectuat

#7 Mesaj de tofoleanum »

Regula este sa se efectueze concediul de odihna in fiecare an calendaristic, in perioada programata, pana la sfarsitul anului pentru care se acorda. In cazul in care, din motive justificate, concediul de odihna nu a fost efectuat in anul calendaristic respectiv, atunci acesta se poate acorda intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediu. Si atunci, daca nu au trecut cele 18 luni si este inca posibila efectuarea concediilor restante, nu e mai normal ca salariatul sa fie reprogramat si sa efecueze concediul de odihna?

Scrie răspuns