rectificativa d 112 dupa depunere bilnt

Mesaj
Autor
ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

rectificativa d 112 dupa depunere bilnt

#1 Mesaj de ciolocaa141 »

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: suntem un ong cu bilantul depus( aveam termen 31.03.2021), ieri ne suna de la casa de sanatate si ne anunta ca avem un concediu mediacal inreg gresit , deci trebuie rectificativa. Este vorba de un concediu de carantina care a fost inreg cu primele cinci zile suportate de unitate, si trebuia suportat in intregime de casa de sanatate, concediul in cauza este din luna septembrie. Este in regula sa devalidez lunile pana in septembrie pt a face modificarea in luna respectiva daca am bilantul depus si sa pot depune rectificativa la D112? Mentionez ca sumele nu ar trebui sa mi se modifice, sau care ar fi procedura corecta?

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: rectificativa d 112 dupa depunere bilnt

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu, in urma sfaturilor primite de la @tomac, intr-un asemenea caz, am procedat asa :
1. se face o salvare a bazei de date, pentru siguranță, din Administrare - Întreținere BD
2. intru la Operații - State salarii - apăs butonul N.C. și tipăresc nota contabilă așa cum este ea acum. Pot face și un export în excel a notei.
3. Modific statul așa cum ar trebui și când am terminat îl validez.
4. Tipăresc nota contabilă după modificare. Export în excel nota.
5. Intru la Operații - Articole contabile și modific nota generată după validarea statului modificat, aducând-o la aceleași valori ca cea listată la punctul 2.
6. Folosindu-mă de exportul în excel sau de ceea ce am tipărit, determin diferențele dintre cele două note contabile și le operez, manual, prin articole contabile.
Dacă am diferențe la conturi de cheltuieli atunci în loc de 641 (6421) pun 1174.
Dacă societatea este plătitoare de impozit pe profit este necesar să corectez și D101 și să înregistrez diferențele rezultate la acel impozit, prin 1174, fie în roșu fie în negru, după caz.

Scrie răspuns