D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

Mesaj
Autor
alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#1 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua!
In D112, la sectiunea concedii medicale, in cazul unui concediu medical in continuare se completeaza (automat) data inceput valabilitate concediu medical initial. Data trecuta automat de Saga este cea a concediului medical anterior, care nu este neaparat si cel initial.
In cazul de fata, am completata data inceput valabilitate concediu medical initial 26.02.2021, care este cea a concediului anterior.
Data concediului initial ar fi 05.02.2021.
Daca las 26.02.2021, nu prea reiese de ce concediul medical 01-19 martie il platesc integral din CCI, si nu 2 din FS si restul CCI.

Este corect sa completez eu in D112 data de inceput a medicalului initial 05.02.2021? Sau las cum completeaza Saga?

Multumesc pentru ajutor!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#2 Mesaj de pinteae »

Lasa data completata de SAGA. Asa este corect.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#3 Mesaj de pomparaus »

Unii medici, mai nou, daca iti elibereaza un CM in continuare (acest CM fiind al 2-lea-CM in continuare) are inscrisa seria si nr. CM-ului anterior (CM care de fapt a fost primul CM in continuare), care devine CM initial , cica conform Ordinului 1092/745/2020 din 01.07.2020 : Seria/nr. certificatului anterior iniţial/continuare: când se eliberează un nou certificat de concediu medical "în continuare", se vor înscrie de către medicul/casa de asigurări de sănătate care eliberează certificatul seria şi numărul certificatului de concediu medical care a fost acordat anterior pentru aceeaşi afecţiune.
Stiu acest lucru, deoarece m-au sunat prietene si am dezbatut pe marginea acestui subiect.
Eu inca nu m-am lovit de un asa medical.
Eu asi completa medicalul intocmai cum e completat de medic.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#4 Mesaj de alexoaiac »

Multumesc pentru ajutor!
Da, s-a modificat rubrica din Certificatul de Concediu Medical, se numeste acum: "seria/nr. certificatului anterior initial/in continuare" si se trece concediul medical anterior, nu cel initial. Am intrebat si la CASMB si ne-au confirmat.
Acum ma incurca doar data celui initial din D112. In D112 rubrica este "data inceput valabilitate concediu medical initial" si nu "data inceput valabilitate concediu medical anterior ".
Si cu medicalele sunt fripta. Iti gaseste o eroare, si ti-l amana la plata inca un an...

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#5 Mesaj de pomparaus »

Daca tot ati vorbit cu ei, de ce nu i-ati intrebat si despre ce ati sesizat in D112 vis-a-vis de acest medical in continuare cu initial/anterior/...
Eu cred ca ramane ce a trecut Saga : data primului CM initial. Poate mai vin si alti colegi de forum cu pareri/solutii daca au experimentat asa ceva.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#6 Mesaj de alexoaiac »

Problema legata de medicalul in continuare cu initial/anterior este mai veche la noi, este verificata in urma cu vreo 2 luni la CASMB.
Problema cu D112 am remarcat-o luna aceasta, fiecare luna vine cu puzzel-uri noi :))

bajinarur
Mesaje: 162
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#7 Mesaj de bajinarur »

Buna ziua ! Cum ati completat pana la urma in decl 112 Dată început valabilitate concediu medical initial (în cazul CM în continuare)? Ca am aceeasi dilema.

alexoaiac
Mesaje: 226
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#8 Mesaj de alexoaiac »

Buna ziua. Pana la urma am completat cu data concediului initial (nu a celui anterior), doar pentru acest medical pe care l-am mentionat mai sus. Nu am avut erori la transmiterea DECL 112.
Am si transmis solicitarea de restituire a medicalelor pentru luna martie (in care apare medicalul respectiv) si nu am avut erori, adica am primit si e-mail cu Solicitare Acceptata de la CASMB... Sper ca si la plata, peste 1 an, sa se mentina situatia...

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#9 Mesaj de pomparaus »

Nu aveai cum sa ai erori, din moment ce in documentele transmise la CASM ai aceleasi date ca in D112 - ei asta verifica.
Probleme pot sa apara in momentul cand cel/cea de la casa va avea medicalele in mana .

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#10 Mesaj de ioni459 »

Buna seara,
Cum e corect sa fie completat in Saga la concedii medicale la coloana ''Serie initial'' si ''Nr. initial'' in cazul celui de-al 2 lea concediu medical in Continuare, asa cum e inscris pe formularul de CM adica seria celui anterior? Sau seria si nr. primului concediu medical, adica cel Initial ?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#11 Mesaj de balazse »

Se va trece cel anterior.
ORDIN nr. 1.192/745/2020pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical și a instrucțiunilor privind utilizarea și modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza cărora se acordă indemnizații asiguraților din sistemul asigurărilor sociale de sănătate și din sistemul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale
...
Capitolul II Modul de completare a certificatelor de concediu medical
4. Seria/nr. certificatului anterior inițial/continuare: când se eliberează un nou certificat de concediu medical „în continuare“, se vor înscrie de către medicul/casa de asigurări de sănătate care eliberează certificatul seria și numărul certificatului de concediu medical care a fost acordat anterior pentru aceeași afecțiune.
Sursa:
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/227566

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: D112 - data inceput valabilitate concediu medical initial

#12 Mesaj de ioni459 »

Multumesc pentru raspuns @balazse
Asa voi completa si in Saga.

Scrie răspuns