salariul de bază brut

Mesaj
Autor
lambruv
Mesaje: 24
Membru din: Mie Apr 22, 2020 6:53 pm

salariul de bază brut

#1 Mesaj de lambruv »

buna ziua
recent am depus la ajodm pentru decontare pentru 80 % .
numai ca salariatul pe care il am are salariu de incadrare 5000 ron + spor de vechime de 15 % = 750 ron
salariu de baza brut din cate stiam se calculeaza = salariu de incadrare+spor de vechime+indemnizatii
in cazul meu este de = 5000 + 750 = 5750
dansii de la AJOFM, imi zic ca nu se calculeaza asa , se calculeaza la suma de 5000 ron *80 %*75%
cum este corect?
salariu baza brut din ce este format????

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariul de bază brut

#2 Mesaj de tomac »

Din salariul de bază.
Sintagma aia de salariu de bază brut reflectă fix salariul de bază.
Nicăieri în codul muncii nu veți găsi definit salariul de bază brut ci doar salariul sau salariul de bază ori salariul de bază minim brut.
Vedeți art. 17 alin. 3 litera k
"k) salariul de bază, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum și periodicitatea plății salariului la care salariatul are dreptul;"

sau art.160
"Art. 160. - Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizațiile, sporurile, precum și alte adaosuri."

Așadar - contractul de muncă conține salariul de bază și alte elemente constitutive ale veniturilor salariale.
Salariul total este compus din salariul de bază, indemnizații, sporuri și alte adaosuri. Nicăieri nu se definește asta ca fiind salariul de bază brut.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lambruv
Mesaje: 24
Membru din: Mie Apr 22, 2020 6:53 pm

Re: salariul de bază brut

#3 Mesaj de lambruv »

si daca ai un salariu sa zicem de 10 000 ron ( o suma rotunda la alegere) si spor de vechime de 15 %.
salariu de baza brut = salariu de baza (10 000 ron) + spor de vechime 15 % (1500 ron)
salariu de baza brut = 11 500 ron
cum ati zis si dvs, nu este definit in codul muncii din ce este format salariu de baza brut doar salariu minim brut.
eu zic ca sa lasat la aprecierea firmelor, sa aplice cum vor, deoarece nu este gresit.
am fost si la itm si i-am intrebat si nici iei nu au stiut sa raspunda.
mi-au zis sa aplic cum vreau, oricum se plateste contributii si impozit la stat.
si in plus in VESTITUL REVISAL este trecut salariu de baza + sporuri.
deci ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariul de bază brut

#4 Mesaj de tomac »

Deci ce?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns