semnarea statelor de salarii

Mesaj
Autor
nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

semnarea statelor de salarii

#1 Mesaj de nitud254 »

Potrivit Normelor... aprobate prin OMFP nr. 2634/2015 statul de slaratii se semneaza de conducatorul unitatii, conducatorul compartimentului financiar-contabilitate si se persoana care l-a intocmit.
In cazul in care contabilitatea se tine de o firma externa de specialitate sau expert contabil, cine semneaza statul de plata a salariilor in locul conducatorului financiar-contabilitate? Eu sunt de parare ca in cazul externalizarii contabilitatii, statul de plata a salariilor se semneaza de expertul contabil sau persoana cu atributiuni de tinerea contabilitatii din cadrul firmei de prestari de servicii contabile numai daca prin contractul de prestari de servicii, profesionistul extern s-a angajat sa execute aceasta atributiune (intocmirea statului de salarii)
Daca in contract nu e prevazuta aceasta prestare (intocmirea statului) in cadrul societatii-client va trebui redristibuite sarcinile si stabilit cine va semna in locul conducatorului financiar-contabil.
Sunt si alte pareri?
Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: semnarea statelor de salarii

#2 Mesaj de paturcai »

Trebuie vazut contractul de prestari servicii contabile
Acolo sunt trecute IN CLAR in ce constau aceste servicii
Daca acolo este trecuta si salarizare (intocmire state de salarii, depunere declaratii aferente, etc), inseamna ca firma care se ocupa de contabilitate se ocupa si de intocmirea si SEMNAREA (din partea conducatorului financiar-contabil) statelor de salarii
In situatia in care acest lucru nu este prevazut (intocmirea statelor) inseamna ca exista o alta persoana
In cazul in care nu exista o alta persoana director economic (sau asimilat) ramane numai semnatura administratorului.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns