spor week-end

Mesaj
Autor
coneag398
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 16, 2015 4:20 pm

spor week-end

#1 Mesaj de coneag398 »

Buna ziua! Am nevoie de ajutor in ceea ce priveste strict sporul de weeken. Angajati care lucreaza in zile diferite, cand sunt pontati in weekend cum fac sa apara pe statul de plata sporul aferent zilelor lucrate in weekend care este de 1%. Multmumesc!

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor week-end

#2 Mesaj de stroescud »

Inseamna ca nu prea ai de munca de vrei sa te joci cu sporul de weekend.
1% la 2300 inseamana 23 lei, minus 45% la stat ramane cu 13 lei, nici macar un pachet de tigari Muncitorul.
Intri in ecranul unde ai adaugat sporurile si-l scoti in luna cand nu are lucrat weekend, si umbli din nou si-l pui in luna cand lucrat weekend
are si tot asa.
Asta pana se buseste programul si p'orma daca n'ai datele slavate sa vezi trai pe vatrai! :)
Sa ai spor!

coneag398
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 16, 2015 4:20 pm

Re: spor week-end

#3 Mesaj de coneag398 »

Noo, ce ma iei tu la rost stroescud. Sunt activi doar in weekend, in cursul zilelor sunt liberi,desi apar pontati intelegerea dintre ei si angajator,eu sunt doar contabila si nu am inteles nimic din ce mi-ai spus. Se poate seta undeva sa ramana sporul doar pentru weekend???? Da ori ba?? si daca "da" cum???

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: spor week-end

#4 Mesaj de stroescud »

in ecranul salariati adaugi la fiecare sporul de weeken asa cum l-ai generat din ecranul salarii.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: spor week-end

#5 Mesaj de pinteae »

In primul rand trebuie sa stabilesti caracterul sporului. Este permanent sau ocazional.
Daca este permanent se transmite prin REVISAL, daca este ocazional, nu se transmite.
Daca este permanent il configurezi din ecranul "Sporuri permanente" si il adaugi fiecarul salariat, prin ecranul "Salariati".
Daca este ocazional, il adaugi in statul de salarii, prin ecranul "Detalii".
Eugen Pintea

Scrie răspuns