Incetare CIM si CO neefectuat

Mesaj
Autor
bogatum906
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 23, 2021 3:41 pm

Incetare CIM si CO neefectuat

#1 Mesaj de bogatum906 »

Buna ziua , in luna iunie 2021 am incetat CIM cu concediu nefectuat pt an 2019+2020+2021. Cum calculez zilele de concediu aferent an 2020( cf Codului Muncii periada de 18 luni). Sa inteleg ca timp de 18 luni angajatorul este obligat sa imi plateasca CO aferent an 2020 + CO aferent 2021?(adica 21 zile an 2020 + 11 zile an 2021?). Angajatorul refuza plata CO am facut reclamatie ITM au primit masura cu termen pentru plata CO si am fost chemata sa semnez un stat cu 22 zile de CO?. Acesta este motivul pentru care va cer ajutorul si parerea pentru ca nu stiu cum au ajuns la 22 zile de CO( conform Cim am 21 zile). Va multumesc si astept pareri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Incetare CIM si CO neefectuat

#2 Mesaj de tomac »

Nu se întocmește stat cu zile de CO. Se calculează indemnizația de CO și se adaugă la salariul brut din luna în care a încetat CIM. Numărul de zile de CO este cel din CIM.
Dacă nu sunt zile efectuate atunci se calculează cele din CIM pe 2020 + cele cuvenite, proporțional pe 2021.
Eu zic că trebuie plătit și 2019. Cele 18 luni se referă la altceva.
Art. 146. -
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.

(2) În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parțial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.

(3) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.
Pe alin.2 art.146 din codul muncii - e necesar acordul salariatului să se acorde efectiv CO în următoarele 18 luni ulterioare anului în care avea dreptul. Pentru CO din 2019 era necesară acordarea de CO - cu acordul explicit al salariatului - până la 30/06/2021.
Dacă nu se acorda aceste concediu, nu înseamnă că nu se plătește la încetarea CIM.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Incetare CIM si CO neefectuat

#3 Mesaj de pinteae »

Daca consideri ca ai fost nedreptatita de masura dispusa de ITM, iti sugerez sa soliciti o adeverinta privind concediile de odihna cuvenite si efectuate in intervalul 2019 - 2021. Daca se confirma faptul ca nu ti s-au decontat toate zilele de CO neefectuate, te adresezi instantei pentru recuperarea diferentei.
Asa cum afirma Cristi, dreptul la plata indemnizatiei pentru CO neefectuat, nu se limiteaza la ultimele 18 luni calendaristice.
Eugen Pintea

Scrie răspuns