Cam Declaratia 112Somaj tehnic

Mesaj
Autor
mihuta202
Mesaje: 18
Membru din: Vin Apr 03, 2020 9:30 am

Cam Declaratia 112Somaj tehnic

#1 Mesaj de mihuta202 »

Am urmatoarea speta, am depus anul trecut Declaratia 112 pentru o firma la care angajatii sunt in Somaj tehnic, Saga nu mi-a generat Cam ul si cei dela Finante imi spun ca trebuie facute rectificative la Declaratia 112 in care saapara CAM 0 si redepuse . Cum pun CAM 0in 112, imi genereaza automat SAGA sau trebuie facute ceva bife ?



Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25896
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cam Declaratia 112Somaj tehnic

#2 Mesaj de tomac »

Înseamnă că ați generat pdf pentru acea declarație. Trebuie să știți că, în cazul în care suma datorată la o obligație este zero, pdf-ul ANAF, la validare va elimina obligația respectivă.
Din SAGA pleacă datele așa cum sunt ele în ecranul de generare a D112, dar eliminarea obligațiilor cu zero e făcută de către pdf la validare, mai exact la "Actualizare angajator". Pentru a rezolva:
- fie generați XML și-l transformați în pdf semnat cu extensia "Declarații ANAF" sau DUK ori alt soft specializat în generarea și trimiterea la ANAF a declarațiilor fiscale
- fie adăugați manual înainte de a apăsa Validare în pdf creanța lipsă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

manolium
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 21, 2008 12:00 am

Re: Cam Declaratia 112Somaj tehnic

#3 Mesaj de manolium »

Buna seara
Am inca angajati suspendati cu og30 la cod caen 5610. conform hotararii consiliului judetean. Am prelungit suspendarea ,asa cum am facut in fiecare luna, dar mi-a aparut mesajul "Data la care se finalizeaza somajul tehnic trebuie sa apartina perioadei de stare de urgenta/alerta" si nu pot valida nu por crea112.
Ce sa fac? ce mai trebuie consemnat in plus fata de lunile anterioare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25896
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cam Declaratia 112Somaj tehnic

#4 Mesaj de tomac »

Nimic. Trimiteți un mail la SAGA legat de situație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns