CIM salariat pensionar limita de varsta

Mesaj
Autor
dobricaf
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

CIM salariat pensionar limita de varsta

#1 Mesaj de dobricaf »

Buna ziua,
Avem un salariat care indeplineste conditiile de iesire la pensie limita de varsta la 29.09.2021.
Incepand cu aceasta data inceteaza CIM de drept.
Tot cu 29.09.2021 se incheie cu el un nou CIM.
1) Cand se poate completa in meniul salariati ca este pensionar astfel incat sa nu i se mai retina somaj? La data incheierii noului CIM sau la data la care el va obtine decizia de pensionare? Trebuie tinut cont ca decizia de pensionare va apare mult mai tarziu dar drepturile la pensie vor fi din momentul in care el depune dosarul de pensie, adica 29 septembrie sau mai tarziu, depinzand de el.
2) In afara de somaj mai sunt si alte contributii ale salariatului pensionar sau ale societatii raportate la el care nu se mai achita?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#2 Mesaj de pomparaus »

Au mai fost discutii pe forum despre aceasta situatie si din ce mi-aduc aminte am ajuns la concluzia ca normal este sa astepti decizia de pensionare, pentru ca daca putem sa stabilim ca salariatul respectiv indeplineste varsta, cu calculul vechimii/respectiv stagiu mai greu. Si nu mai stiu cine a zis dar am retinut (incerc sa il citez) : "Poate avea si mama varstei si a stagiului, decizia de incetare a CIM este in baza deciziei de pensionare de la casa de pensii".

dobricaf
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#3 Mesaj de dobricaf »

Multumesc pentru raspuns.
La punctul 2 ma puteti ajuta cu un raspuns? (2) In afara de somaj mai sunt si alte contributii ale salariatului pensionar sau ale societatii raportate la el care nu se mai achita?)

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#4 Mesaj de pomparaus »

Doar somajul nu se mai achita,

dobricaf
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#5 Mesaj de dobricaf »

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#6 Mesaj de balazse »

Acum o sa fiu un pic rau. Care somaj?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#7 Mesaj de pomparaus »

Somajul este inclus in CAM. Ar trebui sa diminuam CAM-ul cu procentul care nu se ia unui angajat pensionar pentru somaj (din 2,25% CAM somajul detine 20%).

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#8 Mesaj de pinteae »

pomparaus scrie: Mie Sep 29, 2021 8:47 am Somajul este inclus in CAM. Ar trebui sa diminuam CAM-ul cu procentul care nu se ia unui angajat pensionar pentru somaj (din 2,25% CAM somajul detine 20%).
:?:
Daca asa procedezi, te rog sa ne dai si noua solutia. Nu o pastra doar pentru tine!
Ultima oară modificat Mie Sep 29, 2021 1:58 pm de către pinteae, modificat 1 dată în total.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#9 Mesaj de pomparaus »

@pinteae: ce compune CAM-ul, de ce /ce intrebi?!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#10 Mesaj de pinteae »

dobricaf scrie: Lun Sep 27, 2021 10:43 pm
2) In afara de somaj mai sunt si alte contributii ale salariatului pensionar sau ale societatii raportate la el care nu se mai achita?
Pentru un pensionar la limita de varsta, angajat in baza unui CIM, se datoreaza toate contributiile salariale.
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#11 Mesaj de pomparaus »

Eu am zis ca "ar trebui", asi pune in practica daca mi-ar permite programul.
Am un singur salariat pensionar la o asociatie de propietari unde am bifat doar ca e pensionar nu si "fara CAM".

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#12 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Am facut urmatorul lucru:
Unui salariat ii expira CIM in 18.11.2021, era pe durata determinata. I-am incetat CIM in 18.11.2021 si tot cu 18.11.2021 i-am incheiat alt CIM. Este normal si corect ca in stat sa imi apara in doua pozitii cu ore si nr CIM diferit dar oer total am salariul care l-ar fi avut pe un CIM. Si in D112 sa imi apara salariatul o singura data iar in sectiunile B1 si E3 de 2 ori , pe fiecare CIM separat si este corect. Dar la data angajarii imi apare data de la prima angajare.
Va rog sa ma ajutati daca am procedat bine. Daca nu ce am de facut?

Multumesc mult.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#13 Mesaj de pinteae »

Pe viitor, iti recomand sa modifici CIM prin act aditional. Te scuteste de medicina muncii, plus alte documente.
Trebuie sa fi atent, la calculul salarial, respectiv la deducerea personala, deoarece s-ar putea ca SAGA sa aplice de deducere pentru ambele contracte.
In D112 apare corect.
Eugen Pintea

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: CIM salariat pensionar limita de varsta

#14 Mesaj de adrigela77 »

Multumesc ptr. raspuns.

Scrie răspuns