DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

Mesaj
Autor
lunicm
Mesaje: 36
Membru din: Mie Ian 17, 2018 11:37 am

DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#1 Mesaj de lunicm »

Buna ziua!

Va rog, daca se poate, o lamurire. Incepand cu data de 24.09.21 avem salariati delegati la o alta societate(tot din Romania). La calculul salariilor si D112 pentru luna septembrie observ ca nu se mai aplica facilitatile fiscale pentru constructii. Este corect sa nu beneficiem de facilitati
?
Va multumesc anticipat!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#2 Mesaj de pomparaus »

Facilitatile constructii NU se acorda pentru veniturile din salarii si asimilate salariilor realizate de salariatii detasati!

lunicm
Mesaje: 36
Membru din: Mie Ian 17, 2018 11:37 am

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#3 Mesaj de lunicm »

Dar in perioada 01.09-23.09 nu au fost detasati. Pentru acea perioada nu se acorda facilitati?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#4 Mesaj de pomparaus »

Facilitatile nu se acorda pentru salariatii DETASATI (asa um am zis), nu si pentru delegati : pt.DELEGATI beneficiezi de facilitati.

lunicm
Mesaje: 36
Membru din: Mie Ian 17, 2018 11:37 am

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#5 Mesaj de lunicm »

Eu am gresit: sunt DETASATI incepand cu 24.09.2021. Dar in perioada 01.09-23.09 nu au fost detasati, au lucrat la noi. Pentru acea perioada nu beneficiem de facilitati pentru ei?

danilac718
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 18, 2014 2:00 pm

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#6 Mesaj de danilac718 »

Buna ziua
Va urmaresc de ani buni si va multumesc pentru sfaturile bune pe care le dati.
In legatura cu facilitati in constructii am o mare problema legata de salariatii delegati.
Am avut un control de fond si pentru ca nu au avut sume in plus de calculat s-au agatat de facilitati in constructii.
Societate cu caen 4120 .Salariati delegati in spatiul comunitar pe perioade diferite.S-au aplicat facilitati pentru constructii ian.2019-iunie 2021.
Au recalculat toate contributiile angajatilor pe aceasta perioada fara facilitati deoarece 80% cifra de afaceri din constructii nu este realizata in Romania.
Se mentioneaza ca cei care au sucursale sau puncte de lucru trebuie sa tina cont de acest aspect insa societatea a lucrat pe baza de contracte de prestari servicii in diferite santiere fara a avea inregistrat punct de lucru.
Ma puteti ajuta cu o lamurire suplimentara?Ati mai intalnit asa problema?

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#7 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu baza legala precum ca salariatii unei societati de constructii sunt detasati la alta societate de constructii ca nu beneficiaza de facilitatile din constructii, conf. OUG nr 114/2018.
Va multumesc mult.

danilac740
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 29, 2014 8:00 pm

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#8 Mesaj de danilac740 »

danilac718 scrie: Mie Oct 27, 2021 6:19 pm Buna ziua
Va urmaresc de ani buni si va multumesc pentru sfaturile bune pe care le dati.
In legatura cu facilitati in constructii am o mare problema legata de salariatii delegati.
Am avut un control de fond si pentru ca nu au avut sume in plus de calculat s-au agatat de facilitati in constructii.
Societate cu caen 4120 .Salariati delegati in spatiul comunitar pe perioade diferite.S-au aplicat facilitati pentru constructii ian.2019-iunie 2021.
Au recalculat toate contributiile angajatilor pe aceasta perioada fara facilitati deoarece 80% cifra de afaceri din constructii nu este realizata in Romania.
Se mentioneaza ca cei care au sucursale sau puncte de lucru trebuie sa tina cont de acest aspect insa societatea a lucrat pe baza de contracte de prestari servicii in diferite santiere fara a avea inregistrat punct de lucru.
Ma puteti ajuta cu o lamurire suplimentara?Ati mai intalnit asa problema?
Nu aveti chiar nici o parere?Nici un sfat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#9 Mesaj de tomac »

Eu zic că se acordă, dar ANAF are un așa mod de interpretare a ordinului ăluia încât citește cum vrea el. Și susține că se taxează. Asta pentru că avem parte de niște cretini care nu sunt capabili să scrie un text de lege, ordonanță, ordin, ce-o fi, care să fie clar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#10 Mesaj de balintk »

Buna ziua,
Am o problema cu o firma care in anii 2019-2020 a avut un sigur salariat (inginer) cu salariul de 3000 lei, cod CAEN 4321 ( lucrari instalatii electrice), si s-a ocupat de proiectare parcuri fotovoltaice. Proiectarea s-au facut de aici din Romania din birou deci nu este vorba detasare. Beneficiarii proiectelor au fost diferite firme din UE, nici unul din Romania. Acum ANAF-ul zice ca nu puteam aplica facilitatile deoarece cifra de afaceri provine din UE. Ce putem face? Activitatea desfasurata de salariat era in Romania indiferent de statutul de rezidenta al beneficiarilor. Firma nu a avut sucursale puncte de lucru. Va rog sa-ma luminati, chiar trebuie sa platim diferentele? Firma nici nu are activitate din iunie 2020.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#11 Mesaj de tomac »

Eu zic că interpretarea ANAF este profund eronată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

balintk
Mesaje: 182
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

Re: DELEGARE SOCIETATE CONSTRUCTII

#12 Mesaj de balintk »

Cred ca vom ajunge in instanta. Multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns