ore in weekend

Mesaj
Autor
zaitr
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 22, 2019 12:20 pm

ore in weekend

#1 Mesaj de zaitr »

Buna ziua,
Am urmatoarea speta. Am o societate unde se lucreaza doua zile da, doua nu. Indiferent de cum pica ( Luni-duminica)
Am roi modificat, program de lucru, condica tot.
Eu le platesc ore suplimentare si spor de weekend. Dar daca mie imi lucreaza sambata,duminica, eu cum configurez in saga ca in acele zile de weekend sa fie platite dublu? Nu am cum sa bag ca a lucrat dublu, pentru ca nu lucreaza 24h,ci 12. Ce solutie as avea ?
Nu am cum sa ii incadrez altfel, nu ma intereseaza alte opinii, sau ca in saptamana sa lucreaza 40h. Stiu legea dar nu putem cu toti sa lucram 160h/luna sau 8h/zi. trebuie sa ne adaptam .
Ma intereseaza doar cum fac ca in Saga zilele de weekend sa fie platite dublu.
Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: ore in weekend

#2 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, prin SAGA nu ai cum sa configurezi un calcul automat al salariului pentru zilele de week-end lucrate, in sensul aplicarii sporului de 100%.
In functie de numarul de zile de week-end lucrate, la momentul calculului salarial, trebuie sa introduci manual, sub forma unui spor de 100%, numarul de ore asupra carora se aplica sporul.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ore in weekend

#3 Mesaj de balazse »

Sunt de acord cu PinteaE, la "detalii" ai "ore weekend" unde completezi numarul de ore (care apare si pe pontaj), precum procentul.

Scrie răspuns