inregistrare poprire

Mesaj
Autor
mihalcea94
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 09, 2006 12:00 am

inregistrare poprire

#1 Mesaj de mihalcea94 »

buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca inregistrez corect o poprire si anume:
in rubrica "Retineri", procent "0", aplicat la "Salariul de baza", suma fixa, retinut din "Salariul net", cont 427.

Multumesc frumos!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare poprire

#2 Mesaj de pinteae »

Varianta este corecta.
Daca are o singura poprire si trebuie sa-i retii 1/3 din venitul net, atunci poti utiliza si varianta procentuala (33,33%), aplicata asupra salariului net, retinuta din salariul net, cont 427.xx
Eugen Pintea

mihalcea94
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 09, 2006 12:00 am

Re: inregistrare poprire

#3 Mesaj de mihalcea94 »

va multumesc!

oprinaa8
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 12, 2013 2:05 pm

Re: inregistrare poprire

#4 Mesaj de oprinaa8 »

Buna ziua,
Pentru un salariat am primit adrese de la 4 executori diferiti pentru infiintare popriri. Avand in vedere ca se poate retine pana la 1/2 din salariu, nu stiu exact in ce procent/proportie ar trebui sa virez fiecaruia...1/8 din jumatate ...ati avut cazuri similare? cum ati procedat? va multumesc!

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: inregistrare poprire

#5 Mesaj de gheorghei642 »

oprinaa8_ Limitele pana la care pot fi poprire veniturile:
a) pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;
b) pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
In situatia in care exista mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

oprinaa8
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 12, 2013 2:05 pm

Re: inregistrare poprire

#6 Mesaj de oprinaa8 »

Multumesc pentru raspuns!
Fiind 4 popriri diferite de la 4 executori diferiti, ma gandesc ca nu pot popri pentru fiecare 1/3...si de aceea m-am raportat la 1/2 din salariu si din acesta sa distribui fiecaruia (dar nu stiu exact cat); sau din cei 33.33 % sa impart fiecaruia? imi cer scuze, dar este prima data cand ma confrunt cu asa ceva si nu as vrea sa popresc mai mult decat trebuie sau sa distribui mai putin decat ar trebui executorilor...

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare poprire

#7 Mesaj de pinteae »

La 4 popriri ai obligatia retinerii a 1/2 din venitul net. Trebuie sa fii atent(a) la venitul net care-i ramane salariatului, deoarece nu poate fi mai mica de 1/2 din venitul net aferent salariului minim brut pe tara.
Iti recomand sa notifici toti executorii judecatoresti pivind acest aspect si sa stabilesti un executor caruia sa-i virezi cei 1/2 din venitul net. In acest caz, impartirea o fac ei.
Eugen Pintea

niciud
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 15, 2020 9:12 pm

Re: inregistrare poprire

#8 Mesaj de niciud »

Buna seara,
Un salariat in constructii cu salariul net lunar de 2362 lei (3000 brut) a primit in cadrul aceluiasi dosar de executare de la ANAF 6 adrese de infiintare a popririi pentru diverse sume. Intrebarea este, fiind acelasi creditor ANAF, sunt obligata sa ii retin 1/3 din salariul minim net, respectiv 1524/3 = 308 lei (raportat la salariul minim brut de 2550 lei) sau am obligatia fiind mai multe adrese pentru diverse sume sa retin 1/2 din salariu?
Multumesc

grecus265
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 11, 2017 9:52 am

Re: inregistrare poprire

#9 Mesaj de grecus265 »

Se retine 1/3 din salariul minim net- 2550 lei- daca are o singura poprire
Atentie -Suma ramasa trebuie sa fie minim 1/2 din salariul minim net.
Daca are mai multe popriri se retine 1/2 din salariul minim net si In principiu
se imparte suma proportional cuantumului corespunzator fiecarei creante din totalul creantelor.

Adunati sumele poprite apoi aflati procentul fiecarei creante din 100% reprezentand total creant

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: inregistrare poprire

#10 Mesaj de cerbui »

Sumele retinute se repartizeaza proportional cu creanta fiecaruia

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: inregistrare poprire

#11 Mesaj de tobosv790 »

Adica daca are o creanta se opreste 33% din venitul net. Daca are 2 creante se opreste 25%+25% din venitul net...Daca are 4 creante se opreste cate 12,5% din venitul net pentru fiecare (4x12,5=50%). S.A.M.D...

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: inregistrare poprire

#12 Mesaj de cerbui »

Nu, se aduna toate creantele ,se face raportul intre sumele retinute care se inmulteste cu creanta fiecaruia si se calculeaza cat ii revine din suma retinuta; ai creanta mare primesti mai mult fata de cel cu creanta mai mica.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: inregistrare poprire

#13 Mesaj de tobosv790 »

@cerbui scrie undeva chestia asta? Eu pana acum le-am impartit in mod egal, nu proportional cu datoria... Si nu am avut reclamatii..

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare poprire

#14 Mesaj de fagarasa176 »

CODUL DE PROCEDURĂ CIVILĂ din 1 iulie 2010 scrie: Articolul 865
Rangul creanțelor cu preferință generală
j) alte creanțe.
(3) În cazul creanțelor care au aceeași ordine de preferință, dacă legea nu prevede altfel, suma realizată se repartizează între creditori proporțional cu creanța fiecăruia.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: inregistrare poprire

#15 Mesaj de tobosv790 »

Da, dom'le! Uite chestia asta cu proportionalitatea nu o stiam. Omul cat traieste invata. Multumesc!

Scrie răspuns