FUNCTIE BAZA

Mesaj
Autor
retevoescua
Mesaje: 103
Membru din: Mie Iul 20, 2016 11:27 am

FUNCTIE BAZA

#1 Mesaj de retevoescua »

Buna, cu varsta incepi sa uiti :) Un pic de ajutor va rog frumos.

Caz 1) O persoana NU a lucrat in noiembrie si in decembrie. Se angajeaza la noi cu prima zi de lucru 09 decembrie 2021. Intrebare: o bifez din decembrie cu functia de baza ?

Caz 2) O persoana a lucrat anterior in luna octombrie 2021 la un alt angajator. Pe parcursul lunii octombrie se angajeaza la noi. Aici imi aduc aminte ca NU bifam functia de baza in octombrie, dar o bifam in noiembrie. Corect ?

Caz 3) O persoana a lucrat anterior TOATA luna octombrie 2021 la un alt angajator. Oricand in luna noiembrie se angajeaza la noi. Aici imi aduc aminte ca BIFAM functia de baza in noiembrie. Corect ?

Caz 4) O persoana are 2 contracte active la doi angajatori diferiti, in acest caz este datoria angajatului sa anunte angajatorul unde si daca isi schimba functia de baza.
In acest caz in functie de momentul declaratiei, se schimba functia de baza in cursul lunii in care a facut declaratia.
Daca a incetat in timpul lunii la unul din angajatori, atunci la inceputul lunii urmatoare se bifeaza functia de baza la celalalt.

Multumesc :)

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: FUNCTIE BAZA

#2 Mesaj de pomparaus »

In cazul in care un salariat lucreaza in acelasi timp la 2 angajatori DOAR la unul are functia de baza.
In rest nu are nici-o relevanta ca a mai lucrat inainte la alt angajator, apoi s-a angajat la tine : la tine are functie de baza.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: FUNCTIE BAZA

#3 Mesaj de pinteae »

Daca concomitent are doar un singur CIM, atunci:
1) Da;
2) Daca a beneficiat de deducere la primul angajator, atunci nu poate beneficia si la cel de-al doilea. Este corect;
3) Da;
Daca concomitent are in derulare doua CIM, atunci:
4) Da.
Eugen Pintea

Scrie răspuns