Concediu medical, timp partial ore/luna

Mesaj
Autor
botocb187
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 16, 2016 10:31 am

Concediu medical, timp partial ore/luna

#1 Mesaj de botocb187 »

Buna ziua!
Am un salariat angajat cu 7 ore/luna, care intrat in concediu medical, cod 51.
Cum calculez nr. de zile lucratoare pentru calculul concediul avand in vedere ca are lucrate cate 7 ore/luna?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu medical, timp partial ore/luna

#2 Mesaj de pinteae »

Situatia este destul de delicata.
Exista ipoteza ca cele 7 ore sa fi fost prestate la momentul acordarii CM.
Inregistrarea CM si decontarea acestuia, ar insemna ca salariatului i se acorda drepturi peste norma de munca din luna.
Pe de alta parte, este un CM acordat, care trebuie contabilizat.
Daca si-a efectuat cele 7 ore din luna, eu l-as inregistra, fara sa-i acord indemnizatia de CM.
Eugen Pintea

stanc94
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iul 17, 2007 12:00 am

Re: Concediu medical, timp partial ore/luna

#3 Mesaj de stanc94 »

Buna ziua! O situatie asemanatoare am si eu, un concediu medical cod 51 in luna mai pentru un salariat care in perioada februarie - aprilie 2022 are contract de 2 ore/zi, dar in perioada noiembrie 2021 - ianuarie 2022 a avut contract de 10 ore/luna, lucra 5 zile a cate 2 ore/zi. Cum se calculeaza pentru perioada noiembrie 2021 - ianuarie 2022 numarul de zile? Daca ma raportez la un contract cu norma intreaga ar fi 1 zi/luna, daca iau in considerare contract cu timp partial si cat lucra efectiv ar fi 5 zile/luna. Multumesc mult.

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: Concediu medical, timp partial ore/luna

#4 Mesaj de costachet »

buna ziua
rog o opinie la o prb similara, am un salariat cu timp partial 40 h / luna , a suferti un accident de circulatie ( nu in timpul orelor de munca) , internare , aputare etc. cod urgenta 06 initiale si apoi cod boala 01 cum trec la sume de incasat? saga face medie la istoric si multiplica cu nr de zile de medical rezulta un net de 4 ori mai mare ca cel din perioada lucrata!! cum raportez la anaf si la casmb...e ceva nou pr mine !

Scrie răspuns