Concediu medical sarcina nu acopera cele 42 zile obligatorii

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Concediu medical sarcina nu acopera cele 42 zile obligatorii

#1 Mesaj de iridone »

Buna seara,

Vin cu o intrebare la dv...

Am un concediu medical de sarcina si lauzie pt o angajata.
Concediul initial a inceput din 05 august , deci 27 zile august+30 zile sept+ 31 zile oct + 30 zile noiembrie = 118 zile .
118 zile-126 maxim total = 8 zile din decembrie ar mai trebui...
Angajata a nascut in 31 octombrie, asadar daca ar fi sa calculez obligativitatea celor 42 zile DUPA nastere, concediu ar trebui sa se termine in 12 decembrie, care ar duce la un total de 130 zile de concediu!!!!

Cum sa fac? Pana cand sa-i spun doctoritei sa faca concediul medical in luna decembrie?Pana in 8 sau pana in 12? .....Ca este o ametita de doctorita...si parca vad ca eu o sa am de descurcat itele cu casa de sanatate :cry:

Multumesc mult!

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Concediu medical sarcina nu acopera cele 42 zile obligatorii

#2 Mesaj de iridone »

Buna seara,

Revin eu cu un raspuns...pt cei care poate se vor afla in situatia mea...

Am intrebat la CASS la concedii medicale si mi-a spus ca singura modalitate pentru ca angajata sa nu piarda dreptul al indemnizatia de 2 ani este sa trimit inapoi concediul la doctorita sa il modifice cu o data de incepere a concediului mai tarzie, in speta la mine sa modifice din 05 august in 15 august spre exemplu, ca sa ramana minim 42 zile dupa nastere. Altfel angajata nu poate beneficia de CCC ..... nasol, si urat din partea doctoritei sa nu tina cont de acest aspect... Eu le-am dat concediu si le-am spus solutia, astfel n-au decat sa rezolva intre ei...

Scrie răspuns