zile de concediu neefectuate

Mesaj
Autor
deacc700
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

zile de concediu neefectuate

#1 Mesaj de deacc700 »

Buna ziua!
Revin cu aceeasi intrebare dupa 3 ani.Am inteles ca acum se pot plati zilele neefectuate de concediu de odihna.
Daca da,cum si unde se inregistreaza.Cum se calculeaza?

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: zile de concediu neefectuate

#2 Mesaj de simonescum411 »

Pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei se calculeaza media zilnica (Mz) a drepturilor cu caracter permanent mentionate in cim ,din ultimele 3 luni anterioare celei in care se efectueaza plata concediului si se inmulteste cu numarul de zile de concediu de odihna ce vor fi platite. Media zilnica se determina ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 3 luni si numarul de zile lucrate. Plata concediului de odihna neefectuat se inregistreaza in rubrica de detalii din statul de salarii, la rubrica alte venituri...

popam506
Mesaje: 78
Membru din: Vin Oct 26, 2018 1:54 pm

Re: zile de concediu neefectuate

#3 Mesaj de popam506 »

Concediul neefectuat se poate plati doar la incetarea contractului de munca.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: zile de concediu neefectuate

#4 Mesaj de balazse »

Pentru SimonescuM411
La "detalii" exista deja casura "Compensatie CO neefectuat".

Pentru DeacC700
Sunt de acord cu PopaM506, si pana acum tot la incetarea contractului se plateau acele sume. Ai citit vreo modificare legislativa?

deacc700
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: zile de concediu neefectuate

#5 Mesaj de deacc700 »

Citisem in cursul anului,dar nu mai stiu unde.De aceea am intrebat,poate stie cineva.
Angajatului meu i s-au adunat 9 zile de concediu si carantine,iar eu am nevoie de el la lucru.
Deci numai la incetarea contractului de munca se poate plati concediul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: zile de concediu neefectuate

#6 Mesaj de balazse »

Daca citesti asemenea informatii sa verifici si baza legala, precum sa il salvezi (sa te poti folosii pe viitor).
Cum adica i s-au adunat 9 zile de concediu (sunt altii ca au 20-30 de zile de concediu, si se transfera pe anul urmator)? Dar ce intelegi prin "carantine", aceste zile cum se "aduna"?

Later edit:
Codul Muncii scrie: Articolul 146
(1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
(2) În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parțial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
(3) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Scrie răspuns